"תוכנית קוראים"-תגבור קריאה לבוגרי כתות א' מתקשים במהלך חופשת הקיץ

 

במסגרת התכנית, ניתנו שיעורי תגבור לבוגרי כתה א' שהתקשו בקרוא וכתוב במימון מלא של מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון וללא עלות המוטלת על ההורים; התכנית התקיימה בשני מרכזים, במזרח ובמערב העיר, והפעילה קבוצות קטנות ופרטניות בימי החופש הגדול על מנת לחזק התלמידים לקראת כתה ב'

במתכונת יחידה מסוגה במדינת ישראל, מפעיל מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון את "תוכנית קוראים" לבוגרי כתות א' אשר לא השלימו את רכישת הקריאה במלואה ובסוף השנה עדיין נמצאו מתקשים בנושא זה.

 במסגרת התכנית, נפגשים התלמידים במשך שבועיים רצופים, מדי יום למשך שלוש שעות במהלכו של החופש הגדול, על מנת לתרגל קריאה. התוכנית מתקיימת במימון מלא של מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון כך שהשירות ניתן לילדים המתקשים בחינם וללא כל תשלום.

 בקיץ הנוכחי השתתפו בתוכנית כ-80 תלמידים בשני מוקדים במזרח ובמערב העיר שסיימו לפני מספר ימים את התוכנית בהצלחה. התוכנית התקיימה במתכונתה הנוכחית, זו השנה הרביעית. הורי התלמידים הביעו שביעות רצון גדולה מן התוכנית שהוכיחה את יעילותה בשטח כמסייעת באופן משמעותי ליכולות הקריאה של התלמידים.

 מחקרים מראים שעל מנת לשפר את שליטתם של הילדים בקרוא וכתוב, יש לחזק את יכולת זיהוי הצלילים וקריאתם במסגרת זמן סבירה. על בסיס זה פועלת התכנית. התכנית דוגלת בלימוד במינון מצומצם, בקבוצות פרטניות המעניקות לילד תחושה של יחס אישי. הורי הילדים שותפים גם הם בפעילות התכנית ומסייעים לחיזוק יכולות הקריאה של הילדים מהבית.

 ראש מנהל החינוך, שוש נחום: "מטרתנו העיקרית בהפעלת התכנית היא חיזוקם של בוגרי כתה א' המתקשים בקריאה. הורי התלמידים הביעו שביעות רצון גבוהה מן התכנית ורבים סיפרו כי חל שיפור ניכר בתפיסת ילדיהם את עצמם ואת יכולות הלמידה שלהם. בהובלתו של ראש העיר, מקפיד מנהל החינוך שלא להשאיר אף תלמיד מאחור-תכנית זו היא אחת מיני רבות אשר מסייעת לנו בהגשמת מטרה זו".

 מנהלת אגף בתי הספר היסודיים, מירי אור גוטפריד:"אני רואה ברכה במפעל שכזה. מנהל החינוך רואה עצמו כמי שבא לתמוך ולסייע לבתי הספר בכל הקשור להכנת התלמידים לקראת שנת הלימודים הבאה. מצד אחד, חשוב לנו לקיים את חופשת הקיץ על מנת לאפשר לצוותי החינוך  למלא מצברים ומצד שני להכין את מי שצריך לקראת השנה הבאה. ברצוני להודות לצוות החינוכי שהסכים להתגייס לתוכנית המבצע עבודת קודש בעבור סכום סמלי בלבד".

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

23 ביולי 2012