המהפכה במזרח העיר

 

מוסדות חינוך בבנייה חדשה, פארקים, שדרוג תשתיות, שביל אופניים בבנייה, שיפוץ הבריכה, שדרוג גינות, התקנת מתקני כושר והטמנת קו המתח הגבוה ביגאל אלון לאחר שנים רבות של משא ומתן הם רק חלק מביטויי השינוי שחל במזרח העיר

מימיו הראשונים בתפקיד הגדיר ראש העירייה, דב צור, את שדרוג, חידוש ופיתוח מזרח העיר כאחת ממטרותיו העיקריות, וכעת, בחלוף שלוש שנים וחצי, מתחילים לחוש את תנופת הפיתוח וההשקעה באזור זה של העיר.

בתחום החינוך יזכה איזור מזרח העיר להתחדשות משמעותית במסגרתה ייבנה מחדש בית הספר "רמז" בהשקעה של 13 מיליון שקלים. מבנה בית הספר היסודי ייהרס ובמקומו ייבנה בית ספר חדש לתלמידים. וזה לא הכל,  עיריית ראשון לציון תבנה בית ספר ירוק, ייחודי מסוגו, בשכונת צוריאל במזרח העיר. בית הספר ייבנה בהשקעה של קרוב ל-14 מיליון שקלים, על ידי העירייה בשיתוף משרד החינוך.

גם גני הילדים בשכונה זכו בשנים האחרונות להתחדש באופן מאסיבי. מלבד השיפוצים שערכה העירייה בגני הילדים בשכונה, בהשקעה של 900,000 ₪ ייבנה גן הילדים ברחוב החרוב בשכונת שיכון המזרח מחדש. הגן החדש יתפרש על שטח של 125 מטר מרובע וייבנה בהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר לרווחת ילדי האזור. למעשה, ייהרס לחלוטין מבנה הגן הישן ויבנה מבנה חדש לגמרי במקומו.

גם בבחינת שדרוג המרחב הציבורי,  מלבד הגינה המרהיבה "שער למזרח" שנבנתה לרווחת תושבי השכונה בהשקעה של 2 מיליון שקלים, על שטח של כ-5 דונם, ומציעה לתושבי השכונה מתקני משחקים, משטחי גומי והצללות, ספסלים, ריצוף ומזרקות מרהיבות לאורכו של הגן, לאחרונה לאחר שנחתם הסכם בין משרד הביטחון, מנהל מקרקעי ישראל ועיריית ראשל"צ להעברת 50 דונם משטח מחנה צריפין עיריית ראשון לציון, החליט ראש העירייה להקים על השטח פארק עירוני ייחודי מסוגו שצפוי להיבנות בעלות של כ-35 מיליון שקלים בסטנדרט גבוה מאוד. הפארק צפוי לכלול  ינות משחקים, מסלול הליכה ומסלול אופניים היקפי, מתקני כושר, מפלי מים, בריכה אקולוגית, בית קפה ואמפי קטן.

לא זאת בלבד, בימים אלו, מתכננת העירייה את שביל האופניים השני שיבנה במזרח העיר, נוסף לשביל שנסלל במערב העיר. את הפרויקט תבצע העירייה באמצעות החברה הכלכלית בהשקעה של כ- 14 מיליון שקלים. אורכו של מסלול האופניים במזרח העיר יהיה 7.5 ק"מ. המסלול יתחיל בסמוך לשכונת צוריאל (כביש 18), ימשיך לרחוב חנה ומיכאל לוין – יגאל אלון – שדרות נים – הרצל – תש"ח – רמז – רוטשילד ויתחבר למסלול המערבי שמתחיל בתחנה המרכזית החדשה וממשיך עד לחוף הים.

לטובת איכות חייהם של התושבים לפני מספר חודשים הסתיימו עבודות השיפוץ בבריכת שיכון המזרח שבוצעו בהשקעה של מיליון שקלים במסגרתם, שופצו חדרי השירותים בבריכה, הוחלפו תעלות הגלישה, הוחלף הריצוף מסביב לבריכה, בוצעו עבודות קירוי, הותקנו אדני זינוק חדשים, בוצעו עבודות על מנת להנגיש את הבריכה לנכים הכוללות אף התקנת מעלון ירידה למים ועוד.

ראש העירייה, דב צור, שעם בחירתו הבטיח כי יפעל לצמצום הפערים בין חלקי העיר, אמר, כי הוא שמח שהתכניות לפיתוח וטיפוח מזרח ומרכז העיר קורמות עור וגידים ומתחילות להיראות בשטח.

גם בתחום ההשקעה בבני הנוער, מלבד מועדון הנוער נט  שהוקם בשיכון המזרח בעוד זמן קצר תחל בנייתו של מועדון נוער חדש בשכונת חלום ראשון במזרח העיר. המועדון, שיבנה בהשקעה של 1.8 מיליון שקלים יתפרש על שטח של 250 מ"ר וייבנה בסטנדרטים הגבוהים ביותר, בשיתוף עם מפעל הפיס, לרווחת בני הנוער בשכונה. מרכז הנוער שייבנה ברחוב הרב חיים דוד הלוי 4, על מנת שזה יוכל להציע מגוון רחב יותר של פעילויות לבני הנוער, מרחב פתוח גדול יותר ושעות פעילות המותאמות לדפוסי הבילוי של בני הנוער.

בשורה נוספת, ואולי החשובה מכל, אותה בישר ראש העירייה לתושבי מזרח העיר, היא  חתימת ההסכם להטמנת קו המתח העליון ברחוב יגאל אלון ומיכאל לוין לאחר משא ומתן מפרך של 12 שנים. ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, וסמנכ"ל לקוחות בחברת חשמל, אשר דהן, חתמו על ההסכם שבמסגרתו יפורקו 14 עמודי מתח עליון ובמקומם יוקם תוואי חלופי - 3 ק"מ של קו תת קרקעי. עיריית ראשון לציון תשקיע בפרויקט 11 מיליון שקלים. במסגרת ההסכם, חברת חשמל תבצע עבודות שיפוץ ופיתוח של תשתיות החשמל באזור ואף תקים תחנת משנה חדשה שתמוקם ליד מחנה צריפין. קו המתח התת-קרקעי יחובר לתחנה החדשה. לדברי נציגי חברת חשמל, התחנה החדשה תשפר את אספקת החשמל לכל האזור. 

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

24 ביולי 2012