רק בראשון לציון: "תוכנית קוראים"

 

"תוכנית קוראים"-תגבור קריאה לבוגרי כתות א' מתקשים במהלך חופשת הקיץ

במסגרת התוכנית, ניתנים שיעורי תגבור לבוגרי כתה א' המתקשים בקרוא וכתוב; התוכנית מתקיימת בשני מרכזים במזרח ובמערב העיר ומפעילה קבוצות קטנות ופרטניות בימי החופש הגדול על מנת לחזק התלמידים לקראת כתה ב'

 במתכונת יחידה מסוגה במדינת ישראל, מפעיל מינהל החינוך בעיריית ראשון לציון את "תוכנית קוראים" לבוגרי כתות א' אשר לא השלימו את רכישת הקריאה במלואה.

 במסגרת התוכנית, נפגשים התלמידים במשך שבועיים רצופים, כל יום למשך שלוש שעות במהלכו של החופש הגדול, על מנת לתרגל קריאה. מחקרים מראים שעל מנת לשפר את שליטתם של הילדים בקרוא וכתוב, יש לחזק את יכולת זיהוי הצלילים וקריאתם במסגרת זמן סבירה. על בסיס זה פועלת התוכנית. התוכנית דוגלת בלימוד במינון מצומצם, בקבוצות פרטניות המעניקות לילד תחושה של יחס אישי. הורי הילדים שותפים גם הם בפעילות התוכנית ומסייעים לחיזוק יכולות הקריאה של הילדים מהבית.

 במהלך הקיץ הקרוב תרוץ התוכנית במתכונתה הנוכחית, זו השנה השלישית. התוכנית הוכיחה את יעילותה בשטח כמסייעת באופן משמעותי ליכולות הקריאה של התלמידים.

 ראש מנהל החינוך, אריאלה ישראלי: מטרתנו העיקרית בהפעלת התוכנית היא חיזוקם של בוגרי כתה א' המתקשים בקריאה על מנת שלא יעלו לכתה ב' בתחושת פיגור או חוסר יכולת שתשפיע בהמשך על דימויים העצמי. עד כה הביעו הורי התלמידים שביעות רצון גבוהה מאד מן התוכנית ותוצאותיה ורבים מהם סיפרו כי חל שיפור ניכר בתפיסת התלמידים את עצמם ואת יכולות הלמידה שלהם. אלו מטרותינו העיקריות. בהובלתו של ראש העיר, מקפיד מנהל החינוך שלא להשאיר אף תלמיד מאחור-תוכנית זו היא אחת מיני רבות אשר מסייעת לנו בהגשמת מטרה זו".

 מנהלת אגף בתי הספר היסודיים, מירי אור גוטפריד:"אני רואה ברכה במפעל שכזה. מנהל החינוך רואה עצמו כמי שבא לתמוך ולסייע לבתי הספר בכל הקשור להכנת התלמידים לקראת שנת הלימודים הבאה. מצד אחד, חשוב לנו לקיים את חופשת הקיץ על מנת לאפשר לצוותי החינוך  למלא מצברים ומצד שני להכין את מי שצריך לקראת השנה הבאה. ברצוני להודות לצוות החינוכי שהסכים להתגייס לתוכנית המבצע עבודת קודש בעבור סכום סמלי בלבד".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת העירייה

1 באוגוסט 2011