בחי-כיף מצאו את הדרך להפוך זבל לכסף

מי שמבקר בחי-כיף בתקופה האחרונה לא יכול שלא לשים לב למעטה הכהה הפרוש על רוב השטחים המגוננים בגן החיות. מדובר בקומפוסט תוצרת החי-כיף, שמיוצר מהפסולת שמייצר גן החיות.

הכל החל בסדנה בת מספר מפגשים למנהלי החברה העירונית שעסקה ב"קידום המודעות לאיכות הסביבה בקהילה", שיזמה חברת המועצה ומחזיקת תיק איכות הסביבה יפעת מאירוביץ-יפת.  

מנהל החי-כיף בראשל"צ, בצלאל פורת, החליט "להרים את הכפפה".

פורת: "במסגרת תכניות העתיד של גן החיות, הפעלתו תהיה מבוססת על תהליכים "ירוקים", תוך שימוש ככל הניתן בתהליכים טבעיים כמו אנרגיה סולארית ליצור חשמל וסינון המים בבריכות באמצעות מסננים ביולוגיים כדוגמת צמחיה ואבני טוף".

בנושא הקומפוסט, מבהיר פורת, כי "הסתבר שהמרכיבים מהם ניתן לייצר קומפוסט באיכות גבוהה נמצאים אצלנו לפני האף ו"מתחת לזנב", וכל שנותר הוא... לעשות. תהליך הייצור אינו דורש טכנולוגיות גבוהות ובעזרת רצון, את חפירה, טרקטור ומפעיל, קיבלנו תוצאות מדהימות.

התוצאות נחלקות לשניים. מצד אחד הפחתה משמעותית של כמות הפסולת הדורשת שינוע והטמנה, על כל המשמעויות הכרוכות בכך. מצד שני, יצירת חומר דישון באיכות מעולה שאנו כבר עושים בו שימוש ברוב השטחים הירוקים של החי-כיף, כשהרווח הנוסף הוא החיסכון מעצם ההימנעות מרכישת חומרי דישון".

פורת מעריך כי החיסכון מוערך בשלב זה בעשרות אלפי שקלים בשנה. מעתה ניתן להגיד כי בחי-כיף עושים כסף מזבל! 

כתבה: טליה סומך, דוברת עיריית ראשון לציון