סיפרים על צאצאי משפחות הראשונים

"סיפורים מדהימים יחשפו לראשונה בערב הזה"

במסגרת שיתוף הפעולה של מוזיאון ראשון לציון, מרכז בית אבי חי וגלי צה"ל, במשך כחצי שנה התחקו תחקירנים אחר סיפורים על צאצאי משפחות הראשונים * הם נברו במסמכים, איתרו דמויות בתמונות וראיינו עשרות תושבים * בשבוע הבא יתקיים פאנל עם המשפחות * הכניסה חופשית

לפני מספר חודשים שותף מוזיאון ראשון לציון בפיצוח סיפורה המדהים של משפחת בלקינד, את הסיפור ליווה העיתונאי בן שני, ששידר את הכתבה בתוכנית עובדה שבערוץ 2. הכתב חוזר שוב למוזיאון ראשון לציון במטרה לחשוף סיפורי עבר נוספים על משפחות הראשונים במושבה ראשון לציון שמציינת השנה 130 שנים להיווסדה.
במהלך החצי שנה האחרונה נברו תחקירנים של מרכז בית אבי וגלי צה"ל במסמכים, תמונות וחפצים עתיקים במוזיאון ראשון לציון, וזאת במטרה להתחקות אחר צאצאי משפחות הראשונים במושבה. "הקשר עם מרכז בית אבי חי החל לפני כחצי שנה" מספרת נאוה קסלר, מנהלת המוזיאון "יש לנו ערכים משותפים העוסקים בציוניות ובישראליות. מנכ"ל המרכז הקודם, דני דניאלי והאחראי על התוכן ושיתופי הפעולה, רוני סילפן, הגיעו לביקור במוזיאון והתרשמו מאוד מהעשייה שלנו כאן במושבה שבה דגל הלאום הוצב והונף לראשונה, המרתף שבו שהה  נפתלי אימבר הרץ שכתב את ההמנון ועוד".
נאוה מספרת שהתחקירנים נברו בספרים ישנים, ישבו שעות על גבי שעות עם הארכיונאית והאוצרת של המוזיאון וראיינו אנשים שהשורשים שלהם עמוקים בעיר והם בעצמם מגשימים וממשיכי דרך של ראשוני הראשונים. הסיפורים שהתגלו בעבודת המחקר, יסופרו בפאנל שיתקיים בשבוע הבא (יום ב'- 5.8.13, החל מהשעה 19:00) עם המשפחות ובהנחייתו של העיתונאי בן שני. "אני לא רוצה לחשוף יותר מדי, אבל בוא נאמר שהם מצאו סיפורים מדהימים שיחשפו לראשונה בערב הזה" מוסיפה קסלר.
לגבי העיתונאי שילווה את הערב, אמרה קסלר: "לא יכולנו לבחור עיתונאי חוקר טוב יותר". כזכור, בן שני ליווה במשך תקופה ארוכה את סיפורה של משפחת בלקינד, מחלוצי העלייה הראשונה וממייסדי ראשון לציון. בכתבה נחשף הקשר בין המשפחה לבין משפחה ערבית נוצרית.
הפאנל יהיה חלק מתוכנית אמנותית שתכלול גם קטעים מוזיקליים של שירי ארץ ישראל, שירי אהבת הארץ. כל הערב יוקלט וישודר גם בגלי צה"ל. הכניסה חופשית, אולם מספר המקומות מוגבל, יש להירשם בהקדם בטלפון : 03-9598862.

כתב: יניב אוחנה, סגן הדוברת 27.9.20123