חינוך לתזונה נכונה ובריאה כבר בגני הילדים

 כבר מהשנה הראשונה: תוכנית ההזנה זוכה להצלחה מסחררת

 מהשנה, מופעלת בגני הילדים תוכנית הזנה במסגרתה מקבלים הילדים את ארוחת הבוקר בגן;מתוך 246 כיתות גן, 115 כבר הצטרפו לפרויקט שזוהי שנתו הראשונה;במסגרת התוכנית יוטמעו הרגלי אכילה בריאים ומאוזנים שיתרמו לבריאות הילדים בטווח הקצר והארוך

 מתוך ההבנה שהמסגרת החינוכית היא מסגרת טובה להקניית חינוך והרגלים בתחום התזונה, ובשל העובדה שיום הלימודים בגן התארך עד השעה 14:00, מפעילה עיריית ראשון לציון בשיתוף הפיקוח במשרד החינוך והורי הילדים תוכנית הזנה בגני הילדים. במסגרת התוכנית, מקבלים ילדי הגן "ארוחת עשר" וארוחה קלה לקראת שעת הצהריים.

 אמנם זוהי שנתו הראשונה של הפרויקט אך הביקוש לתזונה בריאה בגני הילדים גבוה מכפי שחשבו בעירייה. מתוך 246 כיתות גן בעיר ראשון לציון, 115 כיתות כבר הצטרפו לפרויקט. בגנים בהם מופעלת תכנית ההזנה שביעות רצון הגננות, הסייעות, הורי הילדים והילדים עצמם גבוהה ונראה כי התוכנית מגשימה את מטרותיה. 

 שולמית זכאי, מנהלת אגף חינוך קדם יסודי בעיריית ראשון לציון, מספרת:"הופתענו לגלות שילדי הגן, משתפים פעולה ומתנסים בסוגי מזונות רבים, שקודם לכן לא הרבו להיחשף אליהם. אין זה מובן מאליו, שילדים בגיל הגן אוכלים: נבטים, אבוקדו, סלרי, סלק, גזר, טונה וביצים בנוסף למלפפון, עגבנייה, פירות ושאר מזונות עתירי ויטמינים".

 לשם יישום התוכנית מציידת העירייה כל גן שמצטרף לתוכנית במקרר וכן, לאחר מו"מ עם צוותי החינוך, מממנת העירייה תוספת תשלום לסייעות שמפעילות את התוכנית בגנים. ככלל, בעלות התוכנית נושאים הורי הילדים המשלמים סכום של 600 שקלים לשנה אשר מממן ארוחה שעד כה היה מביא עמו הילד מהבית. בחשבון פשוט מדובר בעלות של 3 ₪ ליום עבור כל ילד.

 במנהל החינוך מדגישים כי לארוחה במסגרת גן הילדים חשיבות רבה משום שבגיל זה לומד הילד לזהות את צרכיו ומפתח טעם אישי במזון. התוכנית תחשוף את הילדים לנושא התזונה הבריאה והמאוזנת ותפתח אצלם הרגלי אכילה בריאים המבוססים על בחירה נכונה ועל שימוש בהמלצות מוסמכות. חשיבותו של מפעל ההזנה נובעת בעיקר מן העובדה שדפוסי אכילה נכונים בגיל הילדות ובתקופת ההתבגרות מקדמים בריאות אופטימאלית, גדילה תקינה והתפתחות אינטלקטואלית רציפה ומסייעים במניעת בעיות בריאות כגון מחסור בברזל, אנמיה, עודף משקל, השמנה והפרעות אכילה. לטווח הארוך, תזונה נכונה אף מונעת מחלות לב וכלי דם, סוכרת או סרטן. 

 תהליך הטמעת התוכנית בגני הילדים מלווה במתן דגש על שיקול דעת שמפעיל הצוות החינוכי. צוות הגן ערני לשינויים קיצוניים החלים בהרגלי האכילה אצל הילדים: התנהגות חריגה תדרוש בדיקה, הסבת תשומת ליבם של ההורים ובמקרים חריגים הפנייה לגורם מקצועי. באשר לתנאי ההיגיינה, במסגרת הפרויקט מקנה הצוות החינוכי בגן כללי התנהגות נאותה בעת אכילה, עמידה על ניקיון המזון, פינוי נאות של פסולת בתום הארוחה והקפדה על היבטים בריאותיים ואסתטיים בעת האכילה ולאחריה.

 מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, שקידם את הפרויקט, אמר:"זהו עוד נדבך במדיניות ראש העירייה להגדיל את ההשקעה בחינוך. פעלנו מול כל הגורמים על מנת להבטיח שהפרויקט יצא לדרך, מתוך הבנה שמדובר בפרויקט שתורם להתפתחות הילדים ולבריאותם. אני מאמין שההורים והילדים יהנו מהתוספת הזו".

 מפקחת מתאמת קדם יסודי במחוז מרכז, אורנה פז:" חשיבותו של מפעל ההזנה נובעת מכך שמדובר בגיל המשמעותי להטמעת כישורי חיים ואורחות חיים. אנו רואים בהזנה מוקד למידה נוסף דרכו מועברים ערכים של בחירה, שיתוף פעולה ולמידה, כיצד להתחלק ולהתחשב באחר. שביעות הרצון בגני הילדים אכן גבוהה ומיום ליום מתקבלות אליי פניות רבות מגננות ומהורים שמבקשים להצטרף גם הם אל התוכנית. להערכתי עד סוף השנה יצטרפו גנים נוספים למיזם ההזנה המבורך". 

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

21 בנובמבר 2011