יד קשה נגד מכירת אלכוהול בשעות הלילה

 

בחודש האחרון ניתנו 4  דו"חות על סך 9000 ₪ לפיצוציות ברחבי העיר בגין מכירת אלכוהול אחרי השעה 23:00 בלילה 

לפני חודשים בודדים נכנסו לתוקף הצווים עליהם חתומים שרי הפנים והמשפטים, המחמירים את האכיפה על מכירת משקאות משכרים בין השעות 23:00 ועד 06:00 בבוקר. לפי הצווים החדשים, הקנס על מכירת אלכוהול בשעות הללו הינו 9000 ₪. עם כניסתם לתוקף של הצווים, החלה החברה לביטחון וסדר ציבורי באכיפה מחמירה כנגד בעלי עסקים שמוכרים אלכוהול בשעות האסורות. רק בחודש האחרון, קיבלו 4 בעלי פיצוציות ברחבי העיר, הפתעה לא נעימה-קנס בגובה 9000 ₪.

מנהל אגף סיור ושיטור בחברה לביטחון, אשר חן, מספר כי פקחי היחידה מבצעים תצפיות על פיצוציות ברחבי העיר במטרה לפקח ולאכוף בחומרה ממכר אלכוהול בשעות האסורות. לדבריו של חן, החמרת האכיפה מסייעת לחברה למגר את התופעה של מכירת משקאות משכרים בשעות הלילה המאוחרות.

החברה לביטחון בראשון לציון פועלת כבר חודשים רבים בתחום בעקבות החלטתו של ראש העירייה, שאושרה על ידי מועצת העיר, לאסור מכירת אלכוהול בשעות הלילה, מתוך מטרה לצמצם את תופעות האלימות הנגרמות כתוצאה מהזמינות של האלכוהול בכל זמן ובכל מקום.  במסגרת זו סגרה החברה בשנת 2011 שש פיצוציות.

ראש העירייה, דב צור: "אנחנו נפעל ביד קשה נגד מפירי החוק. היום כבר אין ספק בכך שאלכוהול זמין בכל שעות הלילה תורם לעלייה ברמת האלימות, ואנחנו נשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו לעצור את זה".

בחברה לביטחון מדגישים כי סמכות האכיפה נמצאת בידיהם ובידיה של משטרת ישראל וכי בכוונתם לפעול בשיתוף פעולה ולאכוף את הנושא ביתר שאת. יצוין, כי בטרם החלה החברה לביטחון לאכוף את ההחמרה באכיפה יידע אגף רישוי עסקים את כל בעלי העסקים בעיר שעוסקים בין היתר גם בממכר אלכוהול, בדבר הצווים החדשים ומשמעותם.  

במידע לבעלי העסקים צוין, כי על פי חוק רישוי עסקים התשכ"ח-1968, איסור מכירת אלכוהול בלילה מהווה תנאי ברישיון העסק. מי שמפר את החוק דינו מאסר 18 חודשים. אי לכך נדרשים בעלי עסקים מסוג קיוסק, מכולת, פיצוציה, סופרמרקטים, חנויות יין וכדומה, לא למכור משקאות משכרים בין השעות 23:00 ועד 06:00 למחרת וכמובן, לא למכור משקאות משכרים  לקטינים. הצו אינו חל על בתי-אוכל המוכרים ומגישים משקאות משכרים לצריכה במקום.

חבר מועצת העיר, מחזיק תיק הביטחון ומ"מ יו"ר החברה לביטחון וסדר ציבורי, עו"ד סורין גנות:"תופעת השכרות והשלכותיה, לרבות אך מבלי לגרוע: עבירות אלימות, וונדליזם ותאונות דרכים, מאיימות על קיום הסדר הציבורי בראשון לציון. לכן אנו מקפידים על אכיפתם של הצווים החדשים, המאפשרים לנו אכיפה מחמירה ומרתיעה יותר, יסייעו לנו לשמור על ביטחון התושבים ועל הסדר הציבורי בעיר, אף יותר מבעבר.  בהתאם למדיניות ראש העירייה, משקיעה העירייה משאבים רבים בהסברה, במניעה, בטיפול ובחינוך בנוגע לנושא צריכת אלכוהול, בעיקר בקרב בני הנוער, אך במקביל, תפקידה של החברה לביטחון הוא להביא לצמצום תופעה מדאיגה זו והשלכותיה, בעיקר בשעות הלילה ואין לי כל ספק שנביא לשיפור ניכר בנושא". 

מנכ"ל החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי, מוטי נחמני:"כחלק מהמאמץ לצמצום האלימות בעיר, ידוע כי אחד הגורמים לכך הוא האלכוהול. החברה לביטחון סימנה כמטרה את מפרי החוק לעניין מכירת אלכוהול ובעזרת  הגדלת גובה הקנסות באופן משמעותי ומרתיע אין לי ספק כי אנו מצליחים להרתיע ובכך לצמצם את התופעה למינימום האפשרי. אני מאמין שגובה הקנס והפיקוח האינטנסיבי, אותו אנו מפעילים יביא לתוצאות ולשיפור משמעותי בתחום".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

21 במאי 2012