יקירי העיר לשנת 2013

 

בטקס מרגש קיבלו שישה מעמודי התווך של הקהילה בראשון לציון את עיטור יקיר העיר לשנת 2013

 בטקס  שהתקיים השבוע בהיכל התרבות, קיבלו שישה אישים: ספי ריבלין, עו"ד זהבי זלצמן, ישראל (איזי) כנען, פרופ' דוד מוסקונה, יהושע מימון ובתיה פולניקוב - מעמודי התווך בקהילה, את עיטור יקיר העיר ראשון לציון לשנת 2013.

הטקס נערך במעמד ראש העירייה, דב צור, ולקחו בו חלק בני משפחה וחברים רבים של היקירים הנבחרים. ראשון לקבל את העיטור היה ספי ריבלין, יליד נחלת יהודה, שהגיע מלווה במשפחתו וחבריו ועימם הבדרנית והשחקנית ציפי שביט, שנטלה במקום ספי את זכות הדיבור ותוך כדי העטרת שבחים על פועלו, גם הצליחה להצחיק את הקהל עד דמעות. ריבלין, גדול הבדרנים של ישראל, היה חבר מועצה בעיריית ראשון לציון. הוא זכה לעיטור, בין השאר, על קידום הקמת מועדון קריאה בעיר, השתתפות בוועדת ה-120 לעיר, עמידה בראש מטה אירועי ה-130 לעיר. בנוסף, על היותו יועץ בתחום התרבות לראש העיר, תפקיד אותו הוא ממלא בהתנדבות. הוא חבר בית ועד החייל המשוחרר, חבר עמותת מוזיאון אגם, מגייס כספים בהתנדבות ל"יד שרה" והרשימה עוד ארוכה.

ספי כתב עוד לפני הטקס כי הוא מרגיש שהתמזל מזלו להיוולד בראשון לציון וכי הוא רואה בה עיר עם היסטוריה גדולה. ככל היקירים, גם ריבלין נתבקש לבחור מקום להצטלם בו והוא בחר בחצר בית משפחתו ליד עץ הדקל בן התשעים שנה, בבית סבתא וסבא, וכתב כי הוא בשבילו "סימן וסמל להיאחזות שלנו בקרקע מעל 90 שנה, נטענו כאן שורש ולעולם לא ניעקר". 

היקיר השני הוא עו"ד זהבי זלצמן, אשר נולד גם הוא בנחלת יהודה, וזכה לעיטור בזכות היותו חבר הנהלה ויועץ משפטי למוזיאון ראשון. חבר ותורם בקרן התזמורת, חבר בקרן ראשון (עד לפני שנה), חבר ויועץ משפטי (לשעבר) בחוג ידיד אסף הרופא, יו"ר (לשעבר) של ועדת ערר מס רכוש, ממייסדי המועדון הכלכלי-מסחרי בעיר ויו"ר לשעבר. בין מייסדי הסניף המקומי ויו"ר לשעבר של המועצה הלאומית למניעת תאונות, על פעילותו זו זכה בפרס המתנדב המצטיין הארצי. זלצמן אמר שהרגיש סיפוק רב מהבחירה בו ואמר כי זוהי תוצאה של 50 שנות עבודה ציבורית. זלצמן בחר להצטלם בביתו, ואמר כי הוא אוהב את ביתו ואת עצי הפרי ואת המשפחה שממלאת את הבית.

היקיר השלישי הוא פרופ' דוד מוסקונה, יליד בולגריה שעלה לארץ בגיל 19 ומאז הוא תושב העיר. פרופ' מוסקונה סיים לימודי רפואת שיניים באוניברסיטה העברית בירושלים ומאז במשך שלושה עשורים עוסק בתחום. פרופ' מוסקונה זכה בעיטור בזכות היותו נשיא רוטרי, אמון על הקמת מערך שירות הטיפול בשיניים במערכת החינוך בעיר, מי שהוביל הקמת שתי ספריות בבתי הספר "חביב" והגימנסיה הריאלית, ותומך בקבוצת הכדוריד מכבי צעיר –לזכר בנו קובי ז"ל. על הזכייה בתואר יקיר העיר אמר פרופ' מוסקונה כי התרגש מאוד, זה ביטא בשבילי את 30 השנים במרפאות השיניים העירוניות לילדים ולנזקקים. על העיר אמר, כי "ראשון היא מקומי, אני מרגיש בה את השייכות, כאן הבית שלי והקליניקה שלי. לשם הגיעו המטופלים, שם עזרתי לאנשים בכאבם, שם נוצרו הקשרים שלי עם בני ראשון..."

היקיר הרביעי, ישראל (איזי) כנען, יליד ראשון לציון, שירת שנים רבות בצה"ל וסיים את שירותו הצבאי כסגן דובר צה"ל, הוא שימש כדובר עיריית ראשון לציון וכראש אגף מורשת וארכיאולוגיה.  הוא זכה בעיטור בזכות פעילותו הענפה למען הקהילה הנפרשת על פני עשרות שנים, בין השאר, בזכות היותו יוזם ומקים "פרויקט יעלים" לקליטת בני נוער יוצאי אתיופיה, הקמה מחודשת של האורקסטרה, התזמורת העברית הראשונה. יזם בר/בת מצווה לנערים ונערות ממשפחות חד הוריות, מסייע בקבלת מלגות ומקומות עבודה לדיירי הבית לחייל המשוחרר, פעיל במסגרת החירום העירונית ועוד.

כנען אמר שהתרגש מבחירתו ואף היה מופתע. כנען בחר להצטלם במנחת במערב העיר בו הוא מטיס ומלמד את הנערים והנערות יוצאי העדה האתיופית, ממשפחות חד הוריות. "המטרה להעניק להם את מה שאינם יכולים לקבל בגלל יוקר המתנה, וכמובן בגלל ייחודיותה. בשיתוף ועד ההורים אני מארגן להם טיסה בשמי העיר ומעניק להם תעודת טייס ליום אחד. זה מעשיר אותם ואת משפחתם בצורה שקשה לי לתאר".

 היקיר החמישי הוא יהושע מימון, יליד העיר, שירת בצה"ל שנים רבות ופרש בדרגת סגן אלוף. יהושע כיהן שנים רבות כיו"ר ארגון עובדי צה"ל וכיום הוא נשיאו. בתפקידיו אלה פעל ללא לאות לקידום זכויותיהם ולרווחתם של אלפי עובדי צה"ל. הוא זוכה לעיטור בשל היותו מתנדב פעיל ותורם לפעילויות רבות בעיקר למען אוכלוסיות חלשות ונזקקי העיר. זוכה אות המתנדב המצטיין מטעם משרד הרווחה, יו"ר עמותת חסד ואמת, נבחר לנשיא כבוד של עמותת "ניצני ראשון" וליקיר ביה"ס "ארזים" לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

על קבלת העיטור אמר מימון כי לא עשיתי כדי לקבל פרס. בשבילי זו דרך חיים, שהתווה לנו אבי היקר שהגיע לארץ בשנת 1935 ומאז עסק בענייני ציבור ואמונה. הפרס האמיתי הוא לראות באושרם של מי שסייענו להם. מימון ביקש להצטלם בביה"ס "ארזים". "אימצתי את ביה"ס במשך 25 שנה. כל ביתנו סביב החינוך הזה – הבת מורה יועצת בביה"ס, כלתנו מורה לחינוך מיוחד ב"אשכולות", הקטנה גם היא מורה לחינוך מיוחד וטובה אשתי גם היא לימדה בביה"ס ויתקין".  

ויקירת העיר לשנת 2013 היא בתיה פולניקוב, ילדית צפת, תושבת ראשון לציון מנעוריה. במשך 37 שנים עבדה כמחנכת ומורה ללשון ולספרות בגימנסיה הריאלית. לצד פועלה החינוכי, בתיה מתנדבת כל השנים למען הקהילה בעיר ואת פעילותה מאפיינים היוזמה, החלוציות והחדשנות.  בתיה זוכה בעיטור בזכות העובדה שהובילה מיזמי חינוך במסגרת הגימנסיה הריאלית, היותה מתנדבת בער"ן ובאלו"ט (אגודה לאומית לילדים אוטיסטים) בו יזמה הוצאת כתב עת מקצועי, והינה פעילה בתחומי תרבות בעירייה.

על רגע ההודעה אמרה פולניקוב "התגעגתי להוריי ז"ל, שוודאי היו מחייכים בסיפוק. היום אחרי 58 שנים בראשון, אישרתם לי שאני אכן ראשונית ולא עולה חדשה". פולניקוב בחרה להצטלם בחזית "בית העם" ואמרה כי כאשר הגיעה לראשון, נקלטה בסניף הצופים שפעל אז בבית העם הדהוי והפרוץ. אלה תמונות הנעורים שלי בראשון. כיום, כגמלאית, אני מוצאת בבית העם המשופץ את המקום לאירועים מרתקים בתחומי התרבות וזהו החיבור המשמעותי הראשון שלי לראשון.

ראש העירייה, דב צור, אמר בטקס כי "בשמי ובשם כל תושבי העיר, אני מודה לכם על עשרות שנים של תרומה ועשייה למען העיר ותושביה. לא מדובר כאן על מעשה אחד, אלא על אנשים שהקדישו את חייהם לנתינה למען האחר. מגיע להם לקבל את העיטור הזה כאן הערב מול כל המשפחה והחברים ומגיע להם שהעיר כולה תצדיע להם על תרומתם".

צור הוסיף, "ערכים של התנדבות, חינוך, חלוציות ועשייה למען הקהילה, הם הערכים עליהם נוסדה ראשון לציון, ואני גאה ש-130 שנים אחר כך ישנם עוד אנשים שהערכים האלה מנחים אותם".

עוד ציין צור, "תהליך הבחירה של אחדים בלבד מתוך רשימה, שהציגה מועמדים שכולם ראויים, הוא מסוג ה"קשיים" שניתן רק להתברך בהם. אתם, שנבחרתם לקבל השנה את עיטור "יקירי העיר", הנכם דוגמה ומופת  – במשפחה, בסביבה הקרובה ובקהילה הרחבה בכלל. מי ייתן, ואכן תמשיכו לעשות ולסחוף גם אחרים".

 צור הודה לחברי הוועדה שעמלו על בחירת היקירים, על עבודתם המסורה והאחראית: לשופט בית המשפט המחוזי אברהם יעקב – יו"ר הוועדה, לעו"ד חנניה גיבשטיין – ראש העירייה בעבר ו"יקיר העיר", לד"ר פיני איזק ולמר דוד אלימלך – אנשי ציבור, לגב' חיה ברנפלד – סמנכ"ל העירייה ולגב' עין-יה זיו טל – רכזת הוועדה.

את הערב הנחתה מיכל זוארץ וירון בכר ושרון קרלן ליוו בשירה ונגינה. 

     

                בתיה פולניקוב                                        עו"ד  זהבי זלצמן                                    יהושע מימון                                                    

 

       
             ספי ריבלין                                                    פרופ  דוד מוסקונה                                       איזי כנען

כתבה: טליה סומך- פינגולד , דוברת העירייה

28 בינואר 2013