והרי התחזית

  הימים הגשומים של השבוע שעבר הקפיצו את החורף הזה לגשום ב-40% יותר מהחורף אשתקד

ברביעי שעבר (1.2.12) ירדה כמות משקעים של 38 מ"מ כאשר בכל חודש פברואר אשתקד ירדו 40 מ"מ; עד כה החודשים נובמבר וינואר היו הגשומים ביותר בארבעת השנים האחרונות

מזה 20 שנה מתבצעת בעיר מדידה של מי גשמים באמצעות תחנת מדידה של השרות המטאורולוגי, הממוקמת בגג בריכות המים של חברת מניב. לרגל החורף הסוער בדקו במניב מה כמות המשקעים בתום חודש ינואר שעליו נאמר שהוא ה"גשום ביותר" בעשרות השנים האחרונות.

 מהבדיקה עולה כי עד כה, מתחילת חודש ספטמבר ועד היום,  עומדת כמות המשקעים בראשון לציון על 395.3 מ"מ. החודש הגשום ביותר הוא חודש ינואר, שתרם 202.8 מ"מ של מי גשמים ואילו החודש ה"יבש" ביותר הוא חודש ספטמבר עם כמות משקעים של 0.5 מ"מ בלבד.

 הגשמים החזקים של השבוע שעבר הורגשו בכל חלקי העיר ונתוני המדידה מעלים נתון מדהים לפיו  מדובר בכמות גשמים של חודש שלם, שירדה ביום אחד בלבד. כך, ברביעי האחרון, ה-1.2.12, ירדו בראשון לציון 38 מ"מ, כאשר בכל חודש פברואר אשתקד ירדו בעיר 40 מ"מ.

 באופן כללי, ניתן לומר כי בתקופה המקבילה אשתקד, כמות המשקעים עמדה על 243 מ"מ-כמות פחותה בהרבה מזו של השנה-354.3 מ"מ. כלומר, עד כה, קוטף החורף הנוכחי את  התואר הגשום ביותר, בהשוואה לחורף הקודם.

 אם תהיתם, לאן הולכים כל המים הללו אז לידיעתכם מי הגשמים בראשון לציון אינם זורמים ללא תכלית אלא בעבודת תכנון מאומצת מתנקזים משלושה מוקדים מרכזיים למספר מיקומים:

 גשמים המצטברים באגן היקוות הצפון מערבי וחלק מגשמי חולון - בת ים מתנקזים לאגם הסופרלנד, ומשם, באמצעות משאבות, לאגם הנקיק. משם, מועברים המים למערכת צנרת נפרדת לצורך השקיית פארקים ציבוריים במערב העיר.

גשמים המצטברים באגן היקוות הדרום מזרחי מתנקזים דרך העיר נס ציונה לנחל שורק ולים. בימים אלה, שוקדת מניב על חפירת אגם "הגל הגואה" שינתב את מי הגשמים מערבה לאיגום, להשבחת אקוויפר החוף ולהשקיה מוזלת לגינות ציבוריות. כמו כן, מתכננת מניב את אגם היקוות בנחלת מערב שיאסוף את מי הנגר העילי שישלחו לאגמי המערב.

מי גשמי הברכה,  אשר יחלחלו ויטייבו את מי התהום, יתפסו על ידי מניב בפרויקט ענק של חפירת האגמים וינותבו לשימושי איכות החלחול והשבחת מי התהום, להשקיית גינון ציבורי ועוד.

  כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

7 בפברואר 2012