עיריית ראשון לציון במשא ומתן לרכישת היקב ההיסטורי

יקב


בכנס שימור אתרים שהתקיים בשבוע שעבר במוזאון ראשון-לציון, הודיע ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, כי העירייה החלה במשא ומתן לרכישת היקב ההיסטורי בעיר. צור ציין כי היקב הפסיק לפעול כיקב, ולפני מספר שנים הייתה תכנית להפכו לפרויקט נדל"ן. "עשינו חשיבה מחדש וראינו לנכון לא לעשות זאת. זה נכס צאן ברזל בעל חשיבות לאומית ובינלאומית, ואסור שנתחשב רק בשאיפות נדל"ניות וכלכליות. נעשה ממנו מרכז של מורשת, חינוך ותרבות, והכל תחת נגזרת מחמירה של שימור".  
היקב בראשון לציון נבנה ב-1887, והיה ליקב הראשון בישראל. בעירייה צופים כי עלות הרכישה תנוע בין 100 ל-200 מיליון שקלים וכי עבודות השימור ינועו סביב 80 מיליון שקלים.

שימור היקב הוא חלק מתכנית שימור רחבה שמתוכננת בלב ההיסטורי של ראשון-לציון, שתציין השנה את יום הולדתה ה-130. לפי חזון ראש העירייה, העיר ההיסטורית תהפוך לזירת הפעילות המרתקת של העיר ולמוקד המפגש והזהות שלה. התחדשות העיר ההיסטורית תיצור מרחב מעורר השראה שיהווה סביבה תיירותית מושכת, אתר לימוד ומקום מפגש, "אבן שואבת" למבקרים ומקור גאווה לזהות לתושבי העיר.
צור: "ראשון לציון היא ערש הציונות: מקום לידתה של השפה העברית המתחדשת, של בית הספר העברי הראשון, ההמנון והדגל. יש כאן אזור היסטורי שצריך לספר את סיפור הקמת העיר וראשית ההתיישבות בארץ ישראל לדורות הבאים אחרינו. המבנים ההיסטוריים האלה מספרים סיפור חשוב".
צור הוסיף, "העיר גדלה במהירות, והגידול הזה בלע את המורשת. נתאחרנו בפעולת השימור והמשימה שלנו כעת היא להדביק את הפער". צור הדגיש כי  לשימור יש גם ערך כלכלי לחיים של עיר, "אנחנו משתדלים לשים את היד על כל נכס לשימור בעיר. כרגע, עד שהשוק יבין את המשמעות, אנחנו נוביל את העניין, כאשר גולת הכותרת היא היקב".

מוזאון ראשון-לציון, שנבחר להוביל את הפרוגרמה לעיר ההיסטורית, יזם את הכינוס על מנת לדון בסוגיות שונות הקשורות בהחייאת ערים היסטוריות ובדרך שבה מטפלים בנושא באופן בארץ ובעולם.
הכנס נערך בשיתוף פעולה עם משרד ראש הממשלה, משרד התרבות והספורט, המועצה לשימור אתרי מורשת, מכון ירושלים לחקר ישראל, איקומוס ישראל וכמובן עיריית ראשון-לציון, החברה העירונית ובראש ובראשונה אגף התכנון בעיריית ראשון-לציון.


בכנס השתתפו גם הגב' אורלי פרומן, מנכל"ית משרד התרבות והספורט, נציגת משרד ראש הממשלה אדריכלית ליאורה אלדן, אדריכלים, אנשי שימור, מנהלי מוזאונים מכל הארץ ועוד.

את הכנס פתחה נאוה קסלר, מנהלת המוזאון, בציינה כי לראשון-לציון תרומה נכבדת לעיצוב דמותה ותרבותה של מדינת ישראל. האתגר בשימור המרקם ההיסטורי הוא לחלץ את הרוח הייחודית ואת פועלם של מייסדי העיר מתוך המבנים ההיסטוריים ומן המימד הפיסי של המתחם, תוך יצירת הרלוונטיות להיום.

בהמשך שמעו המתכנסים הרצאות מרתקות על תכנית השימור של לב העיר ההיסטורית מפי אדריכל העיר אבנר אקרמן, על החייאת מרכזי ערים היסטוריות באירופה מפיו של אביאל ילניק, חוקר ומתכנן ערים, על מינוף נכסי מורשת כאסטרטגיה להתחדשות עירונית, מפי אדר' ליאורה בארי אלדן, ראש תחום המורשת במשרד ראש הממשלה ועל כלים משפטיים וכלכליים לסיוע בשימור אתרים הנהוגים ברחבי העולם מפי אדר' ורד סולומון ממן, מנהלת אגף בניה ציבורית בעיריית ראשון-לציון.

לכבוד הכנס פתח המוזיאון תערוכה העוסקת בנושא: "מושבה בתוך עיר – רוח ושימור".
 
המשתתפים צפו בתהליך שימור תקרה שהוסרה מבית גורדון הסמוך, יצאו לסיור מודרך בין אתריה ההיסטוריים של העיר וצפו במיצג האור-קולי בבאר המושבה.

נאוה קסלר, מנהלת המוזיאון אומרת כי הכנס נועד להציב את ראשון-לציון בחזית העשייה בנושא שימור והחייאת ערים היסטוריות, כפי שראוי לה. הכנס חשף לציבור את הפוטנציאל האדיר הטמון בחידוש לב העיר ההיסטורית ואת הפעילות הנרחבת הנעשית בעיר בתחום שימור וחידוש הלב ההיסטורי של ראשון-לציון.

כתבה: טליה סומך, דוברת העירייה 30.4.2012