יש תמורה למאבק באלימות

 

חלה ירידה חדה בשיעור האלימות בראשון לציון

על פי נתוני המשטרה: ירידה של 41.8% בשיעור פשיעת בני נוער, ירידה של 15.3% בשיעור פשיעת מבוגרים, ירידה של 7% במספר התיקים הפליליים שנפתחו בעיר; על פי נתוני המוקד העירוני חלה ירידה של 37.5% במספר אירועי אלימות בני נוער, ירידה של 84.9% באירועי וונדליזם וירידה של 24.6% בשיעור הפרעות רעש שמקורן בנוער

במסגרת ההשקעה בבני הנוער גם השנה הופעלה תוכנית "עיר ללא אלימות" והמספרים מדברים בעד עצמם. מנתוני המשטרה עולה שבין 2009, לפני כניסת התוכנית לעיר, ועד לסוף 2011 חלה ירידה חדה ומשמעותית בשיעור האלימות בעיר: שיעור פשיעת בני נוער ירד ב- 41.8%, שיעור פשיעת מבוגרים ירד  ב- 15.3%, חלה ירידה של 7% במספר התיקים הפליליים שנפתחו בראשון- ירידה גבוהה יותר מאחוז הירידה במחוז מרכז (3.7%). כמו כן, מנתוני המוקד העירוני עולה כי חלה ירידה של 37% במספר אירועי אלימות נוער, ירידה של 19% בכמות הקטטות, ירידה של 85% באירועי וונדליזם וירידה של 24.6% בשיעור הפרעות רעש שמקורן בנוער.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, מספר כי במסגרת ההשקעה חסרת התקדים בבני הנוער ובתוכנית עיר ללא אלימות אנו עדים כעת לתוצאות. העירייה פועלת ככל יכולתה במהלך כל השנה ובשילוב כל הגורמים הרלוונטיים על מנת לספק לבני הנוער תעסוקה, למנוע שוטטות, שעמום ולהפחית את שיעור האלימות והוונדליזם.

במסגרת זאת נוסף כוח אדם בתחום האכיפה שיצר נוכחות ובולטות בשטח של אנשי הביטחון, נוספו מדריכים שמגיעים ליותר בני נוער, חל גידול ניכר במספר בני הנוער שצורכים את הפעילות שיוזמת העירייה, שיתופי הפעולה בין כלל הגורמים, זרימת המידע בין השותפים לתוכנית במטה ובשטח השתפרו באופן ניכר.

בעירייה מציינים כי הודות לתכנית הקיץ לבני הנוער בעיר עליה אמונים אגף הנוער והצעירים, מינהל שירותים חברתיים, תכנית "עיר ללא אלימות" והרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול מספקת העירייה פעילויות איכותית ומעשירות לשעות הקטנות של הלילה עבור בני הנוער המונעות שעמום ושוטטות.

במסגרת זאת, מלבד מופעים מיוחדים של מיטב האמנים המתקיימים מדי שבוע עבור בני הנוער בחוף הים, פעילויות ייחודיות גם בשעות הלילה במרכזי הנוער וכדומה, העירייה מפעילה תוכניות אשר מגיעות למקום ריכוזם הטבעי של בני הנוער בלילות.  במסגרת תוכנית "לילות אקטיביים", בלילות חופשת הקיץ, מופעלים בני הנוער בפריסה עירונית רחבה בשישה אזורים בעיר, כך שכל נער ונערה יכול להצטרף לפעילות סמוכה למקום מגוריהם. תוכניות ההפעלה מתמקדות בנושאים אטרקטיביים עבור בני הנוער; הרקדות, פעילויות ספורט, טורניר כדורגל, ערבי פלייסטיישן, ערבי בישול, מופעי להקות צעירות ופעילויות רבות נוספות לשעות הקטנות של הלילה. מטרת התוכנית היא לאפשר לבני הנוער פעילויות בקרבת מקום מגוריהם, כך שללא הסעות וטרטורים להורים, יוכלו הצעירים ליהנות מתעסוקה בלילות חופשת הקיץ.

נוסף לפעילות לילות אקטיביים, פועלות עמדות ניידות במיקומים משתנים בהתאם  לריכוזי נוער. אל מקומות בהם נוהגים בני הנוער להתאסף באופן עצמאי וקבוע, מגיעים נציגי אגף הנוער והצעירים ומדריכי קידום נוער של המינהל לשילוב חברתי, עם מחצלות, עליהן מקיימים פעילויות   ושם  יכולים בני הנוער לקבל שתייה חמה, ליהנות ממשחקים, פעילויות ועוד.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"אני שמח שההשקעה מניבה תוצאות. בעיקר בעת הזאת, בה אנו עדים לאירועים אלימים בסדר גודל שלא נראה בעבר, משמח לראות שהקמתם של מרכזי נוער ברחבי העיר, השקעה של מיליונים במרכזי הנוער הקיימים, השקעה בכוחות של החברה לביטחון הפועלים בלילות ובימים, מדריכי מוגנות, מדריכי חבורות רחוב, פעילויות ייחודיות המאתרות ומפעילות את בני הנוער במקומות בהם הם נוהגים לבלות את לילות הקיץ, הוכיחו את יעילותם. עם זאת, עבודה רבה עוד לפנינו. אנו מבקשים להוריד את שיעורי האלימות למינימום האפשרי ונמשיך לפעול בכל הכוח על מנת להגשים את המטרה".

כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

30 ביולי 2012