הקמת יחידת שיטור עירוני

 

עיריית ראשון לציון למפכ"ל המשטרה:  יש להקים בעיר יחידת שיטור עירוני

המפכ"ל הסכים עם העירייה וסוכם כי יגישו בקשה מיוחדת למשרד האוצר לקידום הנושא

בשבוע שעבר נפגשו ראשי עיריות פורום ה-15 עם מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. במפגש, העלתה העירייה את סוגיית השיטור העירוני וביקשה כי בראשון לציון יוקם צוות שיטור עירוני.

העירייה הציגה את הנתונים וציינה כי בשנת 1991 היו בגזרת תחנת ראשון לציון כ-150,000  תושבים כאשר באותה תקופה פעלו בגזרת התחנה 6 ניידות. כיום, בשנת 2013, חיים בגזרת התחנה 350 אלף תושבים ומספר הניידות נותר על כנו – 6 ניידות בלבד.

עוד צויין  כי ראשון לציון אינה עוד עיר שינה, היא עיר בילוי, מסחר ועסקים אשר מבקרים בה מיליונים בשנה, צרכיה השתנו ועל המשטרה לתת מענה מתאים.

בעירייה ביקשו להקים בעיר יחידת שיטור עירוני. יחידה זו תכלול 20 שוטרים ו-20 פקחים של החברה לביטחון. הפקחים יקבלו סמכויות נוספות מהקיימות היום, וכך יוכלו להוות מכפיל כוח לתחנת המשטרה המקומית.

מתכונת השיטור העירוני קיימת במספר ערים בארץ, אך בשל היעדר תקציב, הממשלה לא הרחיבה את הפרויקט בערים אחרות. בפגישה נעתר המפכ"ל לבקשת העירייה  ואמר כי יגישו יחד בקשה לאוצר לתקצב יחידות שיטור עירוני בראשון לציון.

"יחידת שיטור עירוני תיתן מענה לעבירות רחוב הפוגעות באיכות חייהם של תושבי העיר", אומר מוטי נחמני, מנכ"ל החברה לביטחון וסדר ציבורי. "לפקחי החברה אין סמכויות שיטור ולכן הפקחים אינם יכולים לפעול במלוא האפקטיביות. הם אינם יכולים לעכב חשוד או לערוך עליו חיפוש, גם אם הוא מאיים על הסביבה. גם בתחום עבירות נוער הם נטולי סמכויות, אם פקח מזהה נער בן 15 השותה אלכוהול, אין לו סמכות לשפוך לו את תכולת הבקבוק. אנו מבקשים אחד משניים: סמכויות לפקחים או יחידת שיטור עירונית שתפעיל פקחים יחד עם שוטרים".

"כוח אדם ומשאבים אינם הבעיה", אומר נחמני, "כיום מפעילה החברה העירונית לביטחון וסדר ציבורי 8 ניידות הפועלות בכל רחבי העיר 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה.

במסגרת השקעת העירייה בהגברת הביטחון האישי בעיר, מימנה העירייה תוספת של 2 ניידות משולבות – בהן פקח ושוטר הפועלים יחד. אנו רואים שזה עובד, לכן, יש לקחת את המבנה המשותף של שיטור עירוני ולהגדיל אותו באופן משמעותי".  

 

כתבה: טליה סומך - פינגולד, דוברת העירייה

2 ביולי 2013