יום הפנינג בנושא נגישות במכללה למנהל

  סטודנטים מהמסלול האקדמי המכללה למינהל חוו את עולמם של בעלי המוגבלויות – ביום הפנינג בנושא נגישות

טעימת גלידות בצורה עיוורת, הזמנת קפה בשפת הסימנים, קליעה לסל ומסלול מכשולים על כסאות גלגלים – היו חלק מהפעילויות שהתקיימו אמש במסלול האקדמי המכללה למינהל, במסגרת יום הפנינג בנושא נגישות אשר אפשר לסטודנטים לחוות את התמודדותם היום יומית של בעלי מוגבלויות. האירוע, שנערך בשיתוף  ארגון 'נגישות ישראל',  כלל הרצאות ומגוון פעילויות לסגל המכללה ולסטודנטים. מטרתו היתה להעצים את המודעות לשילוב של סטודנטים עם מוגבלויות - בקהילת הסטודנטים של המכללה.  את יום הנגישות הובילה פרופ' תמר אלמור, העומדת בראש "המרכז לנגישות אקדמית" , שהוקם במכללה למינהל לפני כשנה. מטרתו של המרכז להנגיש את הלימודים האקדמיים לסטודנטים עם צרכים מיוחדים, על מנת לאפשר להם להגיע למיצוי יכולותיהם, זאת באמצעות מתן שירותים מגוונים וסביבה תומכת, השמים במרכז את הסטודנטים וצרכיהם. המרכז לנגישות, משקיע מאמץ רב בהעלאת המודעות לשילוב סטודנטים עם מוגבלויות בקהילה האקדמית.

 בין השירותים הניתנים בו, ניתן למצוא ייעוץ בבחירת תחום הלימודים המתאים, ליווי רגשי, טכנולוגיות ותוכנות מסיעות, סיוע לימודי, שירות פסיכולוגי ועוד. המרכז לנגישות אקדמית  מספק את הכלים האקדמיים, החברתיים והרגשיים אשר סטודנטים עם צרכים מיוחדים נזקקים להם לשם השגת יעדיהם, ומהווה בית חם למפגשים לימודיים וחברתיים בקמפוס. בנוסף לכך, המרכז מספק הכוון תעסוקתי ומסייע בהשתלבותם של הסטודנטים בשוק העבודה הפרופסיונלי עם סיום לימודיהם. 

נכון להיום, כ- 15% מכלל הסטודנטים עם צרכים מיוחדים וזקוקים לסיוע נוסף אשר חיוני להצלחתם. מתוכם, כ- 2% עם מוגבלות קשה, בין אם מלידה או עקב אירוע אשר התרחש בחייהם וגרם לכך. סטודנטים אלו חרף מוגבלותם, הפיסית, החושית, הנפשית, או הקוגניטיביות נחושים להתגבר על מחסומי הלמידה, ולהצליח לקדם עצמם דרך הלימודים האקדמיים.

לדברי פרופ' אלמור : "אנו מאמינים כי המרכז לנגישות אקדמית מאפשר לסטודנטים אלו הזדמנות להיות שותפים שווים בקהילה האקדמית. המרכז לנגישות אקדמית קיבל מענק משמעותי מהמוסד לביטוח לאומי, מבנק לאומי, מחברת סלקום ומ- The Robert Russell Memorial Foundation  ועל כך נתונה להם תודתנו". למידע נוסף: http://www.colman.ac.il/student_info/deanship/Accessibility_Center/Pages/AccessibilityCenter.aspx

 

נועה שבתאי ויצר, דוברת המסלול האקדמי המכללה למינהל