יום האישה הבינלאומי

 לרגל יום האישה הבינלאומי: עיריית ראשון לציון העניקה את אות "נחשונית" לנשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת דורית ביניש ולגברת אנט מוזס, יו"ר עמותת "צעד קדימה", על היותן נשים פורצות דרך

לרגל יום האישה הבינלאומי קיימה עיריית ראשון לציון בשיתוף עם הרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה כנס נשים בו הוענק אות "נחשונית" לנשים הראשונות בתחומן, הפועלות ללא ליאות לטובת הציבור. האות הוענק לזכרה של חנה לוין, ראש העיר הראשונה בישראל, שעמדה בראשות עיריית ראשון לציון בשנים 1956-1960, ופעלה רבות למען הציבור בתחומים רבים ומגוונים ולאורך שנים ארוכות. חנה לוין הייתה ראשונית גאה, שהקדישה את חייה לפעילות ציבורית והייתה דוגמה ומופת ליושר אישי, אהבת העם והארץ וקדושת המשפחה.

היא כיהנה במשך עשרות שנים כיושבת ראש ויצ"ו בראשון לציון, כיושבת ראש הנהלת ויצ"ו בארץ וכחברה בהנהלת ויצ"ו העולמית. בתקופת מלחמת העולם השנייה, התגייסה חנה לוין לצבא הבריטי, לחיל העזר של נשים. היא שירתה ארבע שנים בארץ ישראל ובמצרים, הגיעה לדרגת לוטננט (סגן) ואת זמנה שם הקדישה בין השאר לטיפול בחיילות הארץ ישראליות. כינויה בפיהן היה: "אם החיילות העבריות". בשנת תש"ח, 1948, עם פרוץ מלחמת השחרור, התגייסה לצה"ל והיא בת 50.חנה נשאה את פנקס השירות מספר 1 של חיל הנשים.

חנה לוין, חשוכת הילדים, הותירה אחריה מורשת מפוארת של אישה שפרצה בחייה דרכים רבות, וראש העירייה החליט להנציח את פועלה באמצעות מתן אות "נחשונית" לנשים פורצות דרך.

 הטקס נערך בשלישי שעבר בהיכל התרבות בראשון לציון, במעמד מר דב צור, ראש עיריית ראשון לציון, סגנית השר, ח"כ גילה גמליאל - האחראית על תחום מעמד האישה וטיפול בנושא הצעירים והגברת ורד סוויד, מנהלת הרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה, שהעניקו אות נחשונית ארצי לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת דורית ביניש, ואות נחשונית ראשונית לגברת אנט מוזס, תושבת ראשון לציון, יו"ר עמותת "צעד קדימה". כמו כן, הטקס נערך בנוכחות יועצת ראש העירייה למעמד האישה, איריס כגן-חכמון, שהובילה גם את ארגון הטקס מטעם עיריית ראשון לציון, חברת המועצה, ליאל אבן זוהר, פרנקו גונן, מנכ"ל העירייה וחיה ברנפלד, סמנכ"ל העירייה.

 נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת דורית ביניש, אמרה עם קבלת הפרס:"בראשית דרכי האמנתי שנשים מוכשרות יטפסו בזכות כישוריהן אך המציאות הייתה שונה. אחרי שנים הבנו שטרם הושג שוויון מהותי למרות שורות של חקיקה לשוויון פורמאלי. בשנים האחרונות, הייתה פריצת דרך משמעותית ובמערכת המשפט נסגר הפער. אך עדיין, גם היום ישנם אילוצים אובייקטיביים רבים שמונעים מנשים שוויון הזדמנויות: תפיסות חברתיות, דרישות לציות לעולם הגברי, לבעל ולאב מונעות שוויון והעצמאות הנשית נפגעת בחוגים מסוימים. הבעיה קיימת בחברה היהודית ובוודאי בערבית. בעיני, המבחן העיקרי הוא במתן הזדמנות שווה, הקצאת משאבים, סובלנות במשפחה ובסביבה הקרובה, שכר שווה ותנאים שיאפשרו לנשים לפרוץ דרך". בייניש הוסיפה והדגישה:"אין לחשוש משימוש במושג העדפה מתקנת".

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"יותר משאני מוצא את הדלתות סגורות בפני נשים, אני מוצא שנשים לא ממהרות להיכנס בדלת – וזאת המשימה שלנו: לעודד את המעבר בדלתות האלה ולייצר אוירה תומכת באמת בהשתלבותן של נשים, בשוויון מלא, בכל תחומי החברה הישראלית. ההתקדמות העצומה שחלה בחברה הישראלית בעשורים האחרונים היא תוצאת נחישותן של נשים - שלמרות האתגרים, החששות והמחירים - פתחו את הדלת, נכנסו פנימה ופרצו את הדרך לאחרות. אלו הנשים שיצרו את המציאות. אלו הנשים שאנו מצדיעים להן היום".

ראש העירייה הוסיף וביקש להודות לשלושת הנשים שהרכיבו  שבחר את הנשים שיקבלו את אות הנחשונית: חנה פרץ, בתיה פולניקוב, רחל שיבר ואיריס כגן חכמון.

 אנט מוזס, יו"ר עמותת צעד קדימה, ארגון הורים ואנשי מקצוע, אשר הוקם בשנת 1987, במטרה לקדם את איכות חייהם של ילדים ומתבגרים עם שיתוק מוחי ובני משפחותיהם, אמרה עם קבלת האות: זכות גדולה נפלה בחלקי לעמוד בראש ארגון שזוכה להערכה רבה בארץ ובכל קצוות תבל. "צעד קדימה" היא חלק חשוב ובלתי נפרד מחיי. אני לומדת כל יום מחדש נחישות, כוח רצון והתמודדות מהם. לומדת מהילדים המיוחדים שלנו שעבורם השמיים הם הגבול. בסוף השנה תציין "צעד קדימה" חצי יובל להיווסדה ומשוכנעת אני כי נמשיך לצעוד קדימה לפסגות חדשות, גם בעתיד".

  כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

19 במרץ 2012