יום מעשים טובים בראשון לציון

תלמידים ובני נוער מתנדבים ותורמים לקהילה ולסביבה

ביום ג' שעבר, התקיים בעיר יום המעשים הטובים במסגרתו יזמו תלמידים ובני נוער ברחבי העיר פרויקטים חברתיים ייחודיים ובכל רחבי העיר התקיימו מגוון אירועים ופעילויות

ביום ג' שעבר, נערך בראשון לציון "יום המעשים הטובים". מדובר בפרויקט שמובילה עמותת "רוח טובה", מיסודה של קרן אריסון, שהוקם מתוך הצורך לעודד את רוח ההתנדבות והנתינה בחברה הישראלית ולהוות כתובת לכל אדם המעוניין להתנדב ולתת. ביום זה הוזמנו כל  אזרחי ישראל לעצור לרגע את שגרת יומם ולהירתם לעשות מעשה טוב עבור החברה.  

במסגרת מדיניות ראש העירייה, דב צור, לעודד ולחזק את תחום ההתנדבות בעיר ראשון לציון, העיר כולה נרתמה להתנדבות ולעשייה למען הקהילה ובמסגרת זאת נערכו ברחבי העיר עשרות פעילויות התנדבותיות במאות ממוסדות החינוך, מרכזי נוער ותנועות נוער שפעלו כדי לחזק חוליות בקהילה, בין היתר, במוסדות לילדים, קשישים ואנשים עם צרכים מיוחדים.

בין יתר הדברים, בבית הספר "חתני פרס נובל" ציינו את היום בהירתמות של התלמידים לניקיון העיר, באיסוף משלוחים לחיילי צה"ל, בסיוע למשפחות שביתם נשרף ובהתנדבות ותרומה לקידום ילדים עם נכויות שונות.

גם קריית חינוך "אמירים" נרתמה  למעשים הטובים בהתנדבות במוסד לילדי חינוך מיוחד, לילדים אוטיסטים, להגשמת משאלות לילדים חולים, בהתנדבות במועדוני קשישים, בעמותת "אור ירוק", בפעילויות למען הסביבה ולמען משפחות נזקקות.

בבית הספר "נווה עוז" פעלו למען גדוד "צבר" של חטיבת "גבעתי". תלמידי בית הספר והוריהם, הכינו אריזות שי גדולות שאותן העבירו לחיילי הגדוד. במקביל פנו הורים מיוזמתם, לחברות שונות במשק והצליחו להשיג עבור החיילים תרומה של 140 מחממי צוואר, כפפות, צעיפים, חולצות "T" לבנות , דאודורנטים וקרם ידיים לגברים. כל אלה , לפי מספר חיילי הגדוד.  

גם אגף הנוער והצעירים קיים במסגרת היום  כנס שולחנות עגולים בסימן "יוצרים שינוי". כנס זה היווה נקודת שיא בפעילות מנהיגי המחויבות הצעירים בעיר, אשר עברו בחודשים האחרונים הכשרה ליזמות חברתית- קהילתית. מנהיגי המחויבות מהווים קבוצה של תלמידים המנהיגה את התלמידים הפעילים במסגרת המחויבות האישית, בשיתוף רכז המחויבות האישית הבית ספרית ובהנחייתו הוכשרו לרתום קהלי יעד שונים- מבוגרים וצעירים- לפעילות קהילתית והתנדבותית משמעותית. חבר המועצה, מחזיק תיק הנוער והצעירים, דורון אוזן, מספר כי כנס שולחנות עגולים היווה זירה שבה נפגשו הורים, מורים, תלמידים, נציגים מפרלמנט הנוער, מפרלמנט הילדים ונציגי קהילה מתחומים מגוונים. במסגרת הפעילות, ובהנחיית מדריכי המחויבות, גיבש כל מתחם חינוך פרויקט התנדבותי- קהילתי ובכך נרתם אגף הנוער והצעירים באופן רחב ומקיף לעשייה ההתנדבותית ולתרומה לקהילה במסגרת יום מעשים טובים וכי ראשון לציון הפכה לעיר מתנדבת אשר מחנכת להתנדבות מגיל צעיר על פי תוכניות האגף בכלל ותוכנית "נועם" בפרט הפעילה כבר מכיתות ח' בעיר.

במסגרת היום נרתמה גם עיריית ראשון לציון והציבה בשיתוף עם עמותת 'אדם טבע ודין' ועמותת 'הרוח הטובה' נקודת איסוף פסולת אלקטרונית וספרים משומשים. על מנת לעודד את הפעילות, הבטיחו בעמוד הפייסבוק של העירייה 3 ספרים חדשים מתנת רשת "סטימצקי" לתושב שיגיע עם מספר הספרים הגדול ביותר למחזור ולתרומה לנזקקים. בסוף היום, הגיעו אלפי מוצרים וספרים משומשים לנקודת האיסוף . הציוד החשמלי הועבר לעמותות ולחברות שונות העוסקות באיסוף ובמחזור של מוצרים חשמליים, שם  הוא יעבור תהליך של מיון, ניקוי, התאמה ויימסרו כתרומה למשפחות נזקקות. המשנה לראש העיר, מחזיק תיק איכות הסביבה, רז קינסטליך, ציין כי בישראל, הפסולת האלקטרונית אינה מטופלת באופן מיוחד ומגיעה יחד עם שאר הפסולת לאתרי הטמנה רגילים. היא מזהמת את הקרקע ואת מקורות המים בחומרים מסוכנים ורעילים (כ- 70% מתכולתה רעילה), ולכן נפלה ההחלטה לקיים את הפעילות גם השנה ביתר שאת. קינסטליך ביקש להודות לציבור התושבים עם השתתפותם בפעילות החשובה למען השמירה על איכות הסביבה ולטובת עזרה לתושבים נזקקים.

 ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, שערך ביום המעשים הטובים סיור בעיר לתלמידי כיתות ג' מבית הספר אביבים, ביקש להודות לתושבי העיר כולה לתושבים על השתתפותם בתוכניות ההתנדבות הרבות שנערכו בעיר:"במסגרת יום המעשים הטובים הבאנו לידי ביטוי את רוח ההתנדבות הענפה שקיימת בראשון לציון. אוכלוסיה אכפתית שתורמת מזמנה וממרצה כדי לחזק חוליות חלשות בחברה בונה עיר איכותית, חזקה ובעלת סולידאריות קהילתית. לכן, חשוב לי באופן אישי לקדם את תחום ההתנדבות העירוני. וכיאה "לראשונים בהתנדבות" אנחנו מבקשים להנחיל באמצעות מערכת החינוך שלנו ערכים של נתינה ותרומה לחברה. המטרה היא לקדם מוטיבציה של תלמידים למעורבות חברתית קהילתית ואזרחית ולמצוינות חברתית, ולכן, ראשון לציון תהיה העיר הראשונה בישראל שתפעיל החל משנת הלימודים הבאה תכנית לימודים לעידוד התנדבות מגיל הגן ועד כיתה י"ב. הילדים ילמדו על התנדבות וחשיבותה ממש כפי שהם לומדים את מקצועות הליבה".

 כתבה: יפעת חמו,סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

26 במרץ 2012