"יום של תכלת" בגני הילדים ברחבי העיר

  במסגרת אירועי שבוע החינוך התקיים  "יום של תכלת" בגני הילדים ברחבי העיר 

 ביום שישי האחרון, התקיים בעיר אירוע השיא של התוכנית "יום של תכלת" במסגרת שבוע החינוך בראשון לציון. האירוע התקיים ב-120 גני ילדים בעיר בו זמנית ובמסגרתו נערך מפגש משותף של הילדים, הוריהם וצוותי החינוך. ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, ביקר במספר גני ילדים ואף נשאל על ידי ילדה מגן "יש פלא מעבר לדלת" "כבוד ראש העיר, באילו מקרים אתה אומר לא ובאילו מקרים אתה אומר כן?", ראש העירייה, ענה לילדים בשאלה:"אם מישהו בא אליי ומבקש לבנות גן ילדים נפלא כמו שלכם אז מה תהיה תשובתי?" הילדים מיהרו לענות:"כן!", המשיך ראש העירייה ושאל, ו"אם הוא ביקש לבנות את גן הילדים במגדל גבוה מאד?", ענו לא הילדים-"לא".

"יום של תכלת" הינה תכנית מניעה, המופעלת זה שש שנים בגני הילדים בראשון לציון, ביוזמת הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול ובשיתוף האגף לחינוך קדם יסודי בעיריית ראשון לציון והפיקוח על גני ילדים מטעם משרד החינוך.  

 מטרת התכנית לסייע לילד לפתח ערנות, כבר בגיל הרך, לסביבתו הקרובה והתמימה, אך גם המאיימת, ולפתח אבחנה בין חומרים מועילים לחומרים מזיקים לגוף. התכנית מחנכת לאכפתיות ולאחריות כערך ממדרגה ראשונה. השנה עסקה התוכנית בעיקר בערך האסרטיביות ובנושא "הגוף שלי ברשותי".

התכנית מופעלת ב- 120 גני ילדים בליווי רכזת התכנית, אורנה ויינשטיין, במסגרתה עוברות הגננות השתלמות מטעם הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול.

הפעילות התקיימה בשיתוף הילדים שהציגו את העקרונות אותם למדו בעזרת פעילויות שונות.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור:"חינוך לערכים חייב להתחיל כבר מגיל הגן. התכנית "יום של תכלת" מיישמת הלכה למעשה חשיפת הילדים לעקרונות וערכים שחשוב שידעו כבר מגיל צעיר. מערכת החינוך בראשון לציון מבקשת לתת לילדיה ארגז כלים שישמש אותם בכל מצב לאורך הדרך והתוכנית "יום של תכלת" היא צעד ראשון ומשמעותי ברכישת הידע והמיומנויות שישמשו אותם במהלך כל חייהם".

מנהלת האגף לחינוך קדם יסודי, שולמית זכאי:"הכלים שלומד ילד בגן הילדים חשובים לאין ערוך. מדובר בכלים לחיים ואני שמחה שהתכנית מאפשרת לילדים ללמוד על הדברים שחשובים באמת. נמשיך ונקיים את התוכנית גם בשנים הבאות מתוך הכרתנו בחשיבותה ובערכה האמיתי".

  מפקחת מתאמת במחוז מרכז, אורנה פז: "באמצעות סיפורים ופעילויות חווייתיות המותאמים לגילם  לומדים  הילדים, כישורי חיים וערכים חשובים שהם הבסיס להתפתחותם כאזרחים מועילים שישפרו את איכות חייהם ואיכות החברה- זוהי חובתנו כמחנכי דור המחר".

 מנהל הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול, דוד בן שושן:"אנו רוצים להנחיל כישורי חיים כבר מגיל הגן, על מנת שהילד יידע לנתב את עצמו בהמשך חייו, לחיים בריאים ומועילים לחברה. אני מקווה כי בעזרת המודעות הנרכשת כבר בגיל הרך,יידעו הילדים להימנע ממצבי סיכון".

 כתבה: יפעת חמו, סגנית דוברת עיריית ראשון לציון

27 בפברואר 2012