יום זיכרון בינלאומי לשואת היהודים

 

 בכיר במשרד החוץ סיפר לתלמידים: כך שכנענו נציגי מדינות באו"ם להכריז על יום זיכרון בינלאומי לשואת העם היהודי

באירוע לציון יום הזיכרון הבינלאומי שהתקיים השבוע בבית העם בעיר,  אירח מועדון מודל האו"ם באגף הנוער והצעירים בעיריית ראשון לציון

שליח מיוחד מטעם מזכ"ל האו"ם שהסביר את חשיבות ההחלטה למאבק בהכחשת השואה ואנטישמיות

 בנובמבר 2005 פעלו נציגי משרד החוץ מאחורי הקלעים של העצרת הכללית באו"ם בניסיון להוביל להחלטה להכריז על יום זיכרון בינלאומי לשואת העם היהודי. בתום מאמצים דיפלומטיים אינטנסיביים, קבע ארגון האומות המאוחדות את ה-27 בינואר כיום הזיכרון הבינלאומי, התאריך בו שחררו כוחות הצבא האדום את מחנה ההשמדה, הריכוז והעבודה אושוויץ-בירקנאו, המחנה שהיה אתר הרצח המרכזי של יהודי אירופה.

את הסיפור המרתק על ההחלטה הדרמטית באו"ם והשלכותיה להכרה בינלאומית בשואת העם היהודי, סיפר רון אדם, מי שעמד מאחורי היוזמה ומשמש כיום מנהל מחלקת ארגונים בינלאומיים במשרד החוץ, לתלמידי בתי הספר בבית העם בעיר, במסגרת אירוע מועדון מודל האו"ם של אגף נוער וצעירים לציון יום הזיכרון הבינלאומי.

שיא האירוע היה תצוגת תכלית של פעילות המועדון, המשתתפים דימו הצבעה על ההחלטה לקבוע יום זיכרון בינלאומי לשואה. כל משתתף ייצג מדינה והגן על האינטרסים של אותה מדינה במסגרת דיון בעצרת הכללית של האו"ם.

חבר המועצה ומחזיק תיק הנוער והצעירים והנוער, דורון אוזן, מסר את ברכתו של ראש העירייה, דב צור, לתלמידים ולהוריהם, והוסיף: "הערב זו ההזדמנות של ההורים לראות מקרוב מה הילדים שלהם עושים בשעות הפנאי ולהתמלא גאווה שזהו דור העתיד שיוביל את מדינת ישראל בשנים שיבואו. כולי תקווה כי ההתנסות הפרקטית בעבודה הדיפלומטית אותה רוכשים המשתתפים במועדון מודל האו"ם, יתרמו רבות לשילובם של ישראלים בארגוני האו"ם ובהובלת הדיפלומטיה של המחר". 

אורח מיוחד נוסף שנכח באירוע היה ג'יימס רולי, סגן השליח המיוחד מטעם האו"ם למזרח התיכון, שהקריא לאורחים מסר ליום הזיכרון מאת מזכ"ל האו"ם מר בן קי-מון ודיבר על חשיבות ההחלטה למאבק בהכחשת השואה ואנטישמיות מודרנית. באירוע נכחה גם יעל פופר, ראש המחלקה הכלכלית והמסחרית אשר סקרה בפני האורחים את משמעות ההחלטה מבחינת גרמניה ושיתפה בחוויותיה האישיות כיהודיה המתגוררת באופן קבע בגרמניה.

דניס טקצ'וק, המדריך של מועדון מודל האו"ם בראשון לציון והמנהל האקדמי של Pro-MUNers, הגוף האחראי להקמת וניהול הקבוצה, מאמין כי ההתנסות הפרקטית בעבודה הדיפלומטית אותה ירכשו המשתתפים בפרויקט, יתרמו רבות להכשרת דור העתיד של הדיפלומטים ושילובם של ישראלים בארגוני האו"ם: "נדהמנו מהאיכות של החניכים ומהיכולת שלהם להתמודד עם תכנים אקדמיים באנגלית ואין לי ספק כי בעתיד נוכל לראות את בוגרי התכנית מובילים את הדיפלומטיה של המחר".

 בתמונה: חבר המועצה ומחזיק תיק הנוער והצעירים והנוער, דורון אוזן עם תלמידי מועדון מודל האו"ם

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

30 בינואר 2013