צור בטקס המרכזי: "זוכרים אנו כי בדם נקנתה עצמאותנו בארץ הזאת"

יום הזכרון

ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה העיר ראשון לציון מנציחה את זכרם של הנופלים

אלפים הגיעו אל הטקס המרכזי העירוני באנדרטת גן הבנים . העיר ראשון לציון ציינה את יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה בשורת טקסים ברחבי העיר, כאשר הטקס העירוני המרכזי נערך באנדרטת גן הבנים. אל הטקס הגיעו אלפים להתייחד עם זכרם של הנופלים.
האירועים נפתחו כבר ביום שני בערב שירה למשפחות השכולות בהיכל התרבות "לנצח אחי, אזכור אותך תמיד...". הטקס המרגש שילב קטעים שכתבו בני משפחה וחברים על הנופלים, וכן שירים שכתבו נופלים או שנכתבו עליהם, שהולחנו על ידי בני נוער חברי להקת נ"ס, בהדרכת פנינה סולומון. את הערב ליוותה בשירי רעות וחברות הזמרת אילנה כץ.

בטקס הזיכרון המרכזי באנדרטת התותח, בהנחייתו של אלי אילדיס, הרכינו ראש תושבי העיר ראשון לציון לזכרם של חללי צה"ל ו- 828 בני העיר שנפלו במערכות ישראל.
במהלך הערב, שכלל שירי זיכרון וקטעי קריאה שנכתבו על ידי בני משפחה שכולים, עלו לשאת דברים: ראש העיר דב צור, ורדה לב-רן, יו"ר ועד המשפחות השכולות, רב העיר י.ד. וולפא ויונתן אלקד, בנו של סא"ל דוד אלקד, שנפל בפעילות מבצעית כאשר היה בנו בן 5.

ראש העירייה, דב צור, אמר לבני המשפחות: "זוכרים אנו כי בדם נקנתה עצמאותנו בארץ הזאת. זוכרים, כי בנתיב חייהם הקצרים הותירו הנופלים חלל עצום, שאין, ולא יהיה לו מרפא. זוכרים, שאתם-בני המשפחות, נושאים בליבכם יום יום ולילה לילה את מחיר חירותנו".
 צור הוסיף, "בזכות המחיר הכה יקר, עומדת מדינת ישראל איתנה למול אויביה, נחושה וחזקה למול כל איום. הידיעה כי בנינו ובנותינו, כל אחד בתורו ההיסטורי, נכון לשאת במשאה הכבד של חרב ישראל, לעמוד על המשמר, ולהגן על מדינת ישראל, היא אבן היסוד במסעה של האומה הזאת והיא המעניקה לנו את צביוננו כחברה. הבנות והבנים, בני העיר ראשון לציון, נשאו בחרב ישראל בגבורה, בגאווה ובאמונה בצדקת הדרך. הם שהרימו את משאה הכבד ומסרו נפשם בהגנה על מדינת ישראל. נחבק אתכם, בני המשפחות, במאבקכם המתמיד למצוא תעצומות נפש, כדי להמשיך בחיים רדופי צל, ולמצוא בהם בכל זאת פינות של אור ושמחה".

על טקסי יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה אחראי בית יד לבנים העירוני, בניהולה של הגברת שרה אשר.

כתבה: טליה סומך, דוברת העירייה, 30.4.2012 
צילום: עידן גרוס