הוכרזו הזוכים בפרס ראש העיר וראש הממשלה

ערן צור, חיים באר הם הזוכים בפרס ראש העיר ראשון לציון ובפרס ראש הממשלה במסגרת כנס  ראש הממשלה לשפה העברית בשיתוף משרד התרבות והספורט ומפעל הפיס  5-8 בפברואר 2013

ערן צור, חיים באר הם הזוכים בשני הפרסים הכספיים אשר מוענקים השנה במסגרת כנס ראש הממשלה לשפה העברית בשיתוף משרד התרבות והספורט ומפעל הפיס אשר יתקיים בין 5-8 בפברואר 2013. הפרסים יוענקו במסגרת הכנס אשר יפתח בטקס בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו ב-5 בפברואר 2013 בהיכל התרבות ראשון לציון.

ערן צור, זוכה בפרס ראש העיר ראשון לציון, מר דב צור, על שם מאיר אריאל בסך 50,000 ₪  על יצירתיות בשפה העברית. פרס ראש העיר נועד לבטא הוקרה על יצירה אמנותית הגותית אשר טבעה את חותמה והביאה לידי הנגשת השפה העברית ואוצרותיה לקהלים גדולים וחדשים.

חיים באר, הוא הזוכה בפרס ראש הממשלה על שם אליעזר בן יהודה על סך 70,000 ₪. פרס ראש הממשלה נועד לעודד ולקדם את שימורה וטיפוח של השפה העברית.

ואלה נימוקי ועדת השופטים לפרס מאיר אריאל לשנת תשע"ג:

ערן צור הוא זמר-כותב אשר מתבלט באיכות המיוחדת של השפה העברית בשיריו. לאורך עשרים וחמש השנים של פעילותו כמוסיקאי הוא הוציא שלושה אלבומים במסגרת להקות שהשתתף בהן, ארבעה אלבומי יחיד, ואלבום אוסף אחד. בכל האלבומים הוא היה כותב הטכסטים העיקרי, ובכל הטכסטים שלו מופיעה עברית יצירתית וייחודית. הוא גם פרסם רומאן אחד ותרגום אחד של נובלות מצרפתית. כבנו של מורה לספרות, ספג ערן צור מנעוריו את הכבוד העמוק לספרות, והוא הביא אל יצירתו את המסורת העתיקה והיקרה של הספרות: היא אינה משתמשת בלשון, היא מעצבת את הלשון. כיוצר מוסיקלי יודע ערן צור למצוא את המוסיקליות של השפה המתאימה לעולמו החוויתי, ולחבר אותה אל הלחנים העזים שלו. כאמן-מופיע הוא עיצב גם דרך מסירה אכספרסיבית משלו, שמביאה אל הקהל את הצירופים המקוריים שלו בין עברית עתיקה מאוד לבין עברית חדשה מאוד, בין ציטוט מאבן גבירול לבין סיפור של רבי נחמן מברסלב. הוא גם מצטיין בהלחנה מקיפה מאוד של משוררים עבריים. הוא ערך את הפרויקט המשובח "אתה חברה שלי", שהוקדש לשירים מולחנים של יונה וולך וגילה פנים חדשות ביצירתה. ערן צור ממלא תפקיד מרכזי בבניית הקשר, הבולט בתרבות הישראלית, שבין השירה העברית לבין המוסיקה הישראלית.

הפרס על שמו של מאיר אריאל מיועד לכל אמן וכל כותב שתורם תרומה משמעותית לשימוש היצירתי בשפה העברית. ערן צור הוא אמן מן המדרגה הראשונה כשלעצמו. אבל יפה בעינינו שראשון הזוכים בפרס יהיה אמן בתחום שמאיר אריאל, והעברית המופלאה שלו, קבעו בו את רף האיכות הגבוה. הזמר-כותב הוא האישיות האחת שבה מתלכדים אמן המלים, ואמן המוסיקה, ואמן ההגשה. הקהל שבא אל הופעותיו של ערן צור מחכה לרגע שבו הוא נוהג, זה שנים רבות, לשיר את "נשל הנחש" של מאיר אריאל, מתוך כבוד ליוצרו של השיר. לכבוד לנו להעניק לו היום את הפרס על שם מאיר אריאל.

ואלה נימוקי ועדת השופטים לפרס על שם אליעזר בן יהודה לשנת תשע"ג:

חיים באר הוא מן היוצרים הבולטים בדורנו. באר ויצירותיו הם חוליה מקשרת חיונית מעין כמותה בין התרבות היהודית ומורשתה לבין התרבות הישראלית העכשווית. באר בקיא במכמני השפה העברית וברזיה ותורם תרומה חשובה לקירוב לבבות רבים לארון הספרים היהודי ולעברית על רבדיה.

שירים של באר, שרובם כונסו בספרו "שעשועים יום יום" (1970), נטויים בנוף ירושלים ומציגים את העיר על בליל קולותיה, תרבותיה ועממיה. שירי הספר נעים בטבעיות בין התקופות ההיסטוריות השונות בחיי העיר, בין חוויות ילדות לבין היזכרות מפוכחת בהן, בין דמיון לבין מציאות, ובהתאמה בין לשון החול לבין לשון הקודש. בפרוזה שלו, שזכתה להערכה רבה בקרב המבקרים ולמאות אלפי קוראים מושבעים, פרץ באר דרכים חדשות ששימשו השראה ליוצרים רבים, והיא מרחיבה בהתמדה את אופקיה של התרבות העברית והישראלית בתכניה ובלשונה.

החוקר האמריקאי פרופסור אלן מינץ', שפירסם בזמן האחרון מאמר מקיף ומעמיק על הרומן "אל מקום שהרוח הולך" בכתב העת הנחשב "Jewish Review of books", תיאר את חיים באר כ"אחד הסופרים והאינטלקטואלים הישראלים היחידים ששאבו בהרחבה מן המסורת היהודית ושזוכים לתשומת ליבו ולהערצתו של קהל קוראים רציני ורחב, המצוי ברובו לצידה החילוני של המפה", ובהתייחסו לשליטתו הוירטואוזית של באר בשפה העברית על כל רבדיה כתב מינץ', ש " בכך ניתן להשוותו רק לעגנון, קודמו".

תרומתו של באר לספרות הישראלית ולעברית כסופר, כעורך, וגם כחוקר קשוב וידען מרשימה יותר: מקצת מחקריו שראו אור בבמות שונות כונסו בשני ספרי העיון שלו, " גם אהבתם גם שנאתם: ביאליק, ברנר, עגנון, מערכות יחסים" (1987) ו" מזיכרונותיה של תולעת ספרים" (2001) בעריכת גדעון טיקוצקי. גם כמוציא לאור, שעמד ליד עריסתם של מאות ספרים עבריים, גם כמורה וכמרצה לספרות עברית במינוי פרופסור וגם כחבר פעיל באקדמיה ללשון העברית, ומשפיע מרוחו ומהידע הנרחב שלו על תלמידיו, על יוצרים רבין הקשורים בו ועל כל מי שהמילה העברית באשר היא יקרה לליבו.

באר, שחידש את המונח "ארון הספרים היהודי", שב העמיד ארון זה אודות ליצירותיו ולמכלול עשייתו- במרכז הבית הישראלי, ובתוך כך הכניס משב רענן וחיוני לארון זה. קשה לדמיין את התרבות הישראלית ואת הלשון העברית בלי חותמו המובהק , בלי השראתו, ובלי השפעתו המכרעת.

כל זאת ועוד מציבים את חיים באר כראוי ביותר בפרס ראש הממשלה על שם אליעזר בן יהודה.

 

29 בינואר 2013