כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
עם אופניים על שפת האגם
זיכרון ראשוני:
בבית ברח' אחד העם 8 שנבנה בשנת 1891, בבית גרו לוליק ואשתו פאני יחד עם ילדם אבשלום פיינברג, לימים אבשלום היה מחולל רעיון ניל"י
ציור - ילד עם צעיף וכובע

בין שני אגמים

במערב ראשון, נחים בשלווה זה לצד זה שני אגמים. האחד, גדול, כחול וגלוי לעין, השני צר, ארוך ונסתר, בחורש איקליפטוסים מצל
 

כוחה של השמש נחלש בפאתי היום. באותה שעה, צינה קלה מבריחה את החום ובפאתי השמים כוחות הלילה ממתינים לפרוש את שמיכת החושך ולשלח את קרירות הערב. אלה השעות, רגע לפני השקיעה, שבשמים מתרחש מופע מרהיב, מחול של צבעים בגוונים של כתום, ורוד וזהוב מקשט את הרקיע. לעתים עב לבן מרחף בהידור מלכותי, חלקו התחתון טובל בצבעי השקיעה.

זו השעה להגיע למערב ראשון לציון, אל האגם הגדול והאגם הקטן. בשעות אלה צִבעו הכחול של האגם נעלם, המים הרגועים הופכים חלקים כראי וגוני השקיעה בשמים משתקפים בהם. עד שרוח קלה מרעידה באדווה רכה ויוצרת גלים קלים, ותמונת השמים המשתקפים נשברת לפיסות צבעוניות שנעות עם הגלים. רק אנפה לבנה שניצבת על אי קטן, בלבו של האגם, תמהה על מה המהומה.

לפני שנים, בשממת החולות במערב ראשון לציון, התפתח לו אגמון. שלולית חורף חביבה שבקיץ נעלמה. יודעי סוד היו פוקדים אותה בחורף. בינתיים, העיר ראשון לציון גדלה והזדחלה מערבה, שכונות חדשות כבשו את גבעות החול. נולד שדה-תעופה קטן לטיסנים ומטוסים קלים ואצטדיון כדורגל גדול. מי הגשמים נאספו והוזרמו לשלולית החורף שגדלה לאגם גדול. עודפי המים באגם הועברו לאגם נוסף שנמצא מדרום, "אגם הנקיק". בינתיים, על חופי האגם הגדול ניטע גלגל הענק, שממנו נראה האגם הגדול כ"עין הכחולה" של ראשון לציון. סביב הגלגל הענק הוקמו מתקני השעשועים של ה"סופרלנד", וכך, בשלווה מוקפת חולות, נחו זה לצד זה אגם ופארק שעשועים. לימים, נפתחו לקהל בתי הקולנוע של '"ס פלאנט" והקהל שהגיע לצפות בסרטים גילה את האגם הגדול. מסתבר, שלא רק הם, גם הציפורים ועופות המים גילו את המקום. בציוצים עליזים העבירו את המידע לציפורים אחרות והאגם הגדול, במרכז הארץ, הפך תחנת עצירה ו"תדלוק" לציפורים ולעופות המים שהגיעו לכאן לפוש במהלך הנדידה. ציפורים נדירות חזרו לקנן באגם, זוגות של אנפה גמדית שנעלמה מהאזור וזמירון, אותה ציפור שיר נדירה, הגיעה יחד עם בת הזוג לפצוח בחיים חדשים על שפת האגם. פרטים בודדים מזן זה, הזמירון, נותרו באזור הצפון. ברווזים מגעגעים משייטים בין צמחי הקנה ועופות המים מפגינים נחיתות והמראות במי האגם.

כך נולד שילוב נאה בין בנייה אורבנית וטבע, על הגדה הצפונית של האגם נבנתה טיילת ארוכה, לצדה הוקמו בתי הקולנוע, מסעדות, בתי-קפה, ואולם אירועים נבנה. בגדה הדרומית מתכוונים להשאיר שטח ירוק. שבילים ימתחו בין עצי האשל וצמחי הקנה, המקום יישאר בית גידול משובח למאות אלפי ציפורים. בקורס מקיף, הכשיר אגף הסביבה בעירייה, כארבעים נאמני סביבה שידאגו לשמור על הטבע העירוני סביב האגם.

אבל יש עוד משהו על שפת האגם, מסלול טיול קצר, וחמוד. מסלול הליכה שמסלולו משתרע על הגדה המערבית של האגם. השעה הרצויה - התפר בין קצה היום ללילה. אז, לדקות ספורות, על האגם נחה שלווה קפואה, ללא תנועה על חלקת המים, צבעם הופך ללבן והמבנה הענק, הכתום, של "יס פלאנט" (שמזכיר במראהו מקרנת קולנוע ענקית), משתקף במים על כל צבעיו. כל שצריך זה להלך לקצה המערבי הטיילת, ממשיכים בשביל, משמאל - האגם, מימין - הגלגל הענק של ה"סופרלנד". הולכים עד העץ הבודד, ו...בבת אחת מסתובבים לאחור. אז נגלה המראה שבכל יום יופיו וצבעיו אחרים.

ציור זוג נושא סלי פיקניק
זיכרון ראשוני:
באחד החדרים האחרים במבנה התגוררו אליהו איתן ואשתו הגיורת, הוריו של מי שלימים היה רמטכ"ל צה"ל רפאל איתן (רפול)
* עם הילדים
ראשית אזהרה, ילד שרואה מים מיד רץ אל המים, אז לפני שאתם יורדים לאגם הנקיק קחו בחשבון להזהיר ולשמור. חל איסור להיכנס למים. אבל אפשר לטייל על גדות האגם. אם תמשיכו לצפון מזרח מגרש החניה, מעבר למחסום הברזל, תגלו דרך סלולה בכורכר, זו נקודת תצפית הצופה על כל האזור. מימין לדרך, צינורות ענקיים שמחציתם טמונים באדמה. כשעשוע ראשון לילדים אפשר ללכת על הצינורות בעזרת שווי משקל. בהמשך ירידה נוספת לגדה הצפונית של אגם הנסתר. ירידה תלולה בחול רך, מקום נפלא לחובבי הריצה במדרון חולי. למהדרין אפשר כמה גלגולים אם רוצים להרגיש את החול מתחת לחולצה. ועוד שעשוע חביב, שמרתק את הילדים, בתשע בערב, מתקיים על שפת האגם הגדול, למרגלות יס פלאנט, מופע מים. מזרקה של רסיסי מים ועליה מוקרנים קטעים מסרטים. מפתיע ומרתק.
איך מגיעים:
עולים מכביש 4 (ת"א - אשדוד) במחלף ראשון לציון, נוסעים מערבה בשדרות משה דיין. בגשר, מעל כביש 20, שֵם הרחוב מתחלף לשד' רחבעם זאבי. לפני ביה"ס לכבאות, פונים שמאלה (ל"סופרלנד") לרחוב ארוך, שד' מרילנד, שיורד עד למגרש החנייה של יס פלאנט.
דף הבית