כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
ילדים משאירים אחריהם תביעות רגליים
זיכרון ראשוני:
ב-19.3.1882, בביתו של עמיל המכס חיים שמרלינג, ייסדו זד"ל, (זלמן דוד לבונטין), ויוסף פיינברג בעצתם של יואל משה סולמון, דוד גוטמן מפתח תקווה, ויחיאל מיכל פינס את 'ועד חלוצי יסוד המעלה' מטרתו לטפל בעולים מחו"ל ולרכוש אדמות בארץ ישראל
אשה רוקדת

נודדים בחולות

מחולות הזהב שהקיפו את ראשון לציון נותרו איי חול בודדים. במעט שנותר נזמין אתכם לטיול גלגול עם הילדים במורדות החול הרכים   

כשהיינו ילדים, גבעות החול נראו בעינינו כהרי ענק. הטיפוס אליהם היה קשה אבל הירידה הייתה מהנה. כשהיינו מגיעים להר החול, זרקנו את הסנדלים וטיפסנו בעזרת רגליים וידיים עד ראש ההר, טובלים בחול הרך עד ברכיים. מהפסגה היינו רצים במורד התלול. מסלול כזה היה מסתיים לקראת הסוף ברגליים מסתבכות ובגלגולים בחולות עד תחילת ההר.

כשגדלנו והיו לנו ילדים משלנו, הלכנו אתם לחולות, לחזור יחד על חווית הילדות שלנו  ולשרידי שובבות ילדותית. יחד אתם דהרנו במורדות התלולים של החולות. לצערנו, כיום נותרו מעט גבעות חול סביב ראשון לציון, ורגע לפני שהן ייעלמו, צריך למהר אל החולות. 

בימיה הראשונים של המושבה, את המרחק בין בית הכנסת הגדול לבין הים מילאו גבעות רכות של חולות. לאט-לאט העיר ראשון לציון התפתחה מערבה ונגסה בחולות הנודדים. שכונות חדשות נולדו במערב העיר, נבנו רבי-קומות, רחובות וגנים שדחקו את החולות.

הרי החול של פעם הפכו לגבעות נמוכות, אך החול עדיין רך ומזמין לגלישה במהירות בקריאות של הנאה.

חולית, כך נקראת גבעת חול נודדת. דיונות החול נוצרות בעיקר לאורך חוף הים, משם נודדות למדבריות. גרגרי החול נקראים גם קוורץ. הרוח שוחקת את הסלעים והופכת את אותם לגרגרים קטנים שנאספים נערמים לדיונות ענקיות שחלקן נשארים על קו החוף והרוח מפסלת בהם צורות. לפני שנים הייתה בארץ רצועה גדולה של חולות, חמישה-שישה קילומטרים רוחבה ליד חופי הים. אחת הרצועות הגדולות שנעלמו משך השנים ובעקבות הבנייה המואצת הייתה זו שבין נחל שורק לתל-אביב. החולות ברצועה זו נקראו חולות ראשון לציון. החולות הן לא רק מקור שעשוע, הן מרחב מחייה ליצורים רבים, זעירים וגדולים. עם הכחדת החולות, לצערנו נעלמו גם חלק מהם, אם תעשו מאמץ ותגיעו אל החולות בשעות הבוקר עם זריחה, תגלו את עקבות בעלי החיים שנותרו בחולות, עקבות שנעשו בלילה החולף, מסלולו המפותל של נחש שהשאיר עקבות כסליל שטבוע בחול. את רגליו הזעירות של הירבוע שקופץ כמו קנגרו. בלילות, הרוח מחליקה את החולות, על גבם נותרים כעין גלים קטנים. הטל שנח על החולות לקראת בוקר יוצר כעין קרום עדין של חול שנשבר כשהרגל (רצוי יחפה) נחה על החול.

ציור - אב ובנו רצים על חוף הים
זיכרון ראשוני:
ב- 25.7.1882, במחיר של 49,925 פרנק, נקנתה אדמת ראשון לציון. מחצית השטח נרכש על ידי צבי לבונטין, המחצית השנייה על ידי תשעת המייסדים, שנקראו ה"עשירים". האדמה נרשמה בטאבו על שם חיים אמזלג, סגן הקונסול הבריטי ביפו.  
* עם הילדים
החולות הן לא רק מקור שעשוע, חולות הן מרחב מחייה ליצורים רבים, זעירים וגדולים. עם הכחדת החולות נעלמו גם חלק מהם. אבל, אם תעשו מאמץ ותגיעו אל החולות בשעות הבוקר המוקדמות, עם זריחה, תגלו עקבות בעלי החיים שנותרו בחולות. עקבות שנעשו בלילה החולף. לעיתים אפשר לראות מסלול מפותל של נחש שהשאיר עקבות בחולות, אולי את צורת רגליו של הירבוע הקופצני, (כעין עכבר זריז שמתקדם בעזרת קפיצות שמזכירות קנגרו זעיר). בדרך כלל בלילה הרוח מחליקה את החולות ונשארים כעין גלים קטנים. הטל שנח על החולות לקראת בוקר יוצר כעין קרום עדין, שנשבר שהרגל נחה על החול.
איך מגיעים:
נותרו כמה איים עם חולות. 1: הכביש ההולך דרומה, משדרות רחבעם (זאבי) אל הסופרלנד, פונים לכיוון הקולנוע החדש, יס פלנט, מיד אחרי תחנת הדלק, גבעות חול. 2. בקצה הצפוני של מגרש החניה מעל הים, בקצה השביל יש חולות היורדים לחוף הרחצה. 3. בצומת הרחובות שד' יצחק רבין וחיים ברלב ממזרח לכביש העולה לשכונת 'חתני פרס נובל' גבעת חול גדולה.
דף הבית