כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
מנהרת בטון מתחת לכביש עילי
זיכרון ראשוני:
חבית היין הראשונה יצאה מהיקב בשנת 1891. כך נפתח היקב הראשון.
ציור - נמלה נושא גרגרי תירס

שביל הבטון

בדרום-מערב ראשון, נבנו מחלפי ענק של כבישים בין-עירוניים. טיול למרגלות המחלפים למנהרות אפלות ולכוחו של הבטון, באופניים או בג'יפ
 

התעצלנו. במקום לדהור על אופניים במסלול, בחרנו להתפנק בג'יפ טיוטה שחור. הג'יפ ממש לא מתאים למשימה. המסלול מיועד לרוכבי אופניים, כאלה שרוצים לרכוב בשטח פתוח, עם כמה מכשלות, "איים" של חולות שפזורים על השביל ומקשים על רוכבי האופניים. היתרון בנסיעה בג'יפ הוא שיכולנו למדוד את הדרך במדויק.

המסלול מתחיל מול מגרש הכדורגל שנמצא במערב העיר. חולפים על פני אתרי הבילוי, הלונה פארק וה"סופרלנד", הכביש מתעקל ובערך מול חלקו המזרחי של האצטדיון, מימין לכביש, שלט שמזמין את רוכבי האופניים להתענג על דרך כורכר בנוף עירוני פראי.

אם יש לכם מד אוץ, אתם מוזמנים לכייל אותו ל-0.0 ולהתחיל למנות את הקילומטרים. בתחילת השביל, משני צדיו, שיחים פראיים של שיטה מכחילה (השם "שיטה מכחילה" ניתן בגלל צבע העלים שהופך כחלחל לקראת שקיעת השמש. צבע הפריחה הוא דווקא צהוב).

0.0 ק"מ - נקודת הכניסה לשביל. זוהי דרך די מאובקת ולפחות בחלקה הראשון לא מעניינת וגם לא אתגרית אבל זו הדרך שמוליכה אתכם אל מראה מיוחד. משני צדי הדרך צמחייה פרועה של צמח משתלט, שיטה מכחילה.

2.5 ק"מ - פנייה שמאלה לשביל מתפצל שנמתח מזרחה, אל חלקם התחתון של הכבישים המהירים המובילים לאשדוד ומאשדוד.

2.6 ק"מ - חולפים בתוך שתי מנהרות מתחת לכביש המהיר המוביל לאשדוד. בין הגשרים כדאי לעצור לראות את עמודי וקורות הבטון החסונים. גשר הרכבת המהירה נראה כניצב בתוך יער של עמודי בטון. מתחת לגשרי המכוניות והרכבת, שתי מנהרות ארוכות ואפלות. ברווח בין המנהרות נראים העיקול ופנסי התאורה המתנשאים. אתם נמצאים בחלק התחתון של המבנים. 

2.7 ק"מ - קצת חולות. לרכב הטיוטה זה לא הזיז לחצות את החולות, לרוכבי האופניים החיים יהיו קשים יותר, החול מקשה על הרכיבה (אפשר ללכת את הקטע הזה ברגל).

2.9 ק"מ - עולים על כביש ליד מבנה גדול של חברת "מניב", חברת המים של ראשון לציון. בהמשך, שטח גדול ומגודר, שם נמצא אגם ענק שבכל חורף זורמים אליו מים רבים והוא גדל ומתפתח לפי העונה ל"כנרת צנועה" והופך לבריכת חורף (נ.צ. 651496 / 177013) בשטח של כ-20 דונם, בהיקף של כמעט 2,3 ק"מ בחורף גשום. העומק המרבי הוא כחצי מטר. הבריכה נמצאת ליד תחנת שאיבה של מי קולחין בהחדרה מהשפד"ן (מפעל העברת המים המטוהרים לנגב). המקום נמצא סמוך לגשר הרכבת החדש במחלף חולות.

3.1 ק"מ - עולים על כביש, נוסעים בכביש חדש יחסית, שסביבו אין דבר למעט הגדר המקיפה את המאגר.

3.6 ק"מ - לאחר הכיכר מגיעים אל אחורי המפעל של ההפצה של "קוקה קולה", אתר שיווק ענק שהוא חלק ממעוין שורק, כאן נמצא איזור התעשייה החדש של ראשון לציון. אם תמשיכו צפונה על הכביש, תגיעו לחנות לסניף הראשוני של "איקאה".

ציור אדם לבוש במעיל סגול
זיכרון ראשוני:
31.7.1882- שתי עגלות יצאו מיפו והגיעו לגבעה בשם ג'ומזת עיון ולעץ השקמה הגדול.   
 
* עם הילדים
שתי המנהרות והמעבר בתוכן ימלאו את ההתרגשות של הילדים, המנהרות די ארוכות ואפשר לכבות את האורות בתוכן ולעצור לרגעי ספורים כדי להרגיש את החשוך ולשמוע את התרופה הכבדה שנעה מעל. כדאי לעמוד בין הגשרים ולראות את עמודי הבטון הענקיים שמחזיקים את פסי הרכבת ואת הכביש הרחב. לאורך הדרך יש פינות יפות הנסתרות בין העצים, שם יש דיונה של חול או אפשרות לשחק בתופסת
איך מגיעים:

נוסעים ברח' משה דיין שהופך לשד' רחבעם זאבי. לפני הים יש פנייה שמאלה לדרך שמובילה ל"סופרלנד", בכיכר ה"סופרלנד" פנו ימינה. אחרי כשני קילומטרים מימין, שילוט המסביר שלפניכם שביל לרוכבי אופניים. כאן נקודה לאיפוס מד האוץ.

                                                            לטיולים הקודמים לחצו כאן

דף הבית