כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
שדרת דקלים
זיכרון ראשוני:
בראשית שנות השלושים, בנה אליעזר ברנשטיין בית גדול במרכז הפרדס ובשנת התרצ"ד, 1934, הגשים את חלומו הציוני והתיישב עם אשתו בלה בבית אשר בפאתי המושבה ראשון לציון ואשר כונה בפי כול: "שכונת ברנשטיין"
ציור - אדם יושב וקורא

היסטוריה בפינת הרחוב

במזרח העיר, בפינת הרחובות ירושלים והשומר, נמצא גן מטופח שבין שביליו מסתתר סיפור. מה היה בקצה הגן? מי שתל את עצי הדקל הגבוהים? מי גר בבית האירופי היפה? ומי רחץ במי הבריכה הגדולה?  
 

גן צנוע ומטופח, גדר וטרסות של אבני כורכר שעליהם נטועים עצי תפוז קשישים. שדרת דקלים נאה, שמשולבים בה דקלי וושינגטוניה גבוהים. זהו גן ברנשטיין, סיפורה של משפחה.

 "... אליעזר ברנשטיין נולד בוולדבה, פלך שדליץ, פולין. בהיותו בן עשרים ושלוש, בשנת 1896, היגר לאנגליה, התיישב בלונדון והחל לעסוק בכובענות. עם הזמן, התפתח העסק לתעשייה גדולה של כובעים ופרוות. ...בשנת 1925, לרגל טקס פתיחת האוניברסיטה העברית על הר הצופים, ביקר בארץ לראשונה ורכש קרקע במזרח ראשון לציון, ליד המחנה הצבאי הבריטי בסרפנד (כיום צריפין). מטרתו הייתה להעלות את בני משפחתו הרבים מפולין, להושיבם על הקרקע. הוא הצליח להעלות כשבעים נפשות ובכך הצילם מגורל יהודי פולין שנספו בשואה. הוא בנה עבורם בתים וסיפק להם עבודה בפרדסו הגדול שהשתרע על פני דונמים רבים..."

בראשית שנות השלושים, בנה אליעזר ברנשטיין בית גדול במרכז הפרדס, ובשנת 1934 הגשים את חלומו הציוני והתיישב עם אשתו בלה בבית אשר בפאתי המושבה ראשון, "שכונת ברנשטיין". זה היה בית יוצא-דופן בנוף המושבה המתפתחת. כר דשא רחב ידיים, בריכת שחייה, מגרש טניס, אורוות סוסים ועצי פרי לרוב. היה זה העתק מדויק של ביתו המפואר ב"גולדרס גרין" אשר בלונדון. אגב, הריהוט עוצב והוכן על-ידי אברהם קריניצי (אשר מאוחר יותר, כיהן כראש עיריית רמת גן).

הבית משך אליו מבקרים רבים ושימש מקום מפגש חברתי לאנשי אצולת העיר תל-אביב. אורד וינגייט, "הידיד", ביקר בביתו ומצא באליעזר ברנשטיין שותף לשיחות על התנ"ך.
בתקופת מלחמת העולם השנייה, נרקמו יחסי ידידות חמים בין משפחת ברנשטיין לבין נציגי השלטון הבריטי. הנציב העליון הבריטי, הרברט סמואל, מפקדי הצבא, אנשי ממשלת המנדט וראשי היישוב באו להתארח בבית המשפחה להרגיש קצת ניחוח אנגלי. סעודות לילות השבת בבית ברנשטיין היו שם דבר.

במרתף הבית הקימו בית-קפה ומועדון ריקודים עבור הקצונה הבריטית וקונצרטים של התזמורת התקיימו בווילה. מאוחר יותר הגיעו ימים קשים. בתקופת המאורעות לפני הקמת המדינה, הבית היפה שימש כעמדה קדמית של "ההגנה" שממנה ניתן היה לצפות על הכפרים הערביים. הפרדסים שימשו מקום מסתור אנשי ההגנה ואצ"ל. לימים הפך הבית לעמדה קדמית מבוצרת של ההגנה.

במשך כל השנים עסק אליעזר ברנשטיין בפעילות צדקה, תרם רבות והקים בית יתומים.בשנת 1953, הוצאות אחזקת הבית וגילו המבוגר גרמו לאליעזר ברנשטיין למכור אותו.     עד יומו האחרון המשיך לפעול ללא לאות כדי לגייס כספים למוסדות חינוך, לבתי יתומים, לישיבות ולנצרכים. משנפטר, הובא לקבורה בבית הקברות הישן בראשון לציון. (מתוך אתר האינטרנט של מוזיאון ראשון לציון, אלבום משפחתי - עדת ראשון לציון.  http://www.gen-mus.co.il )

 זהו סיפורו של המקום. הבית נהרס ובמקומו נולדו כמה קוטג'ים. הבריכה הפכה למעוז נדל"ן ובמקומה צצה וילה דו-מפלסית. שריד אחרון שנותר מהבית היפה, הוא אגן מים מאבני כורכר שנמצא בקצה הפנימי של הגן. נותר גן קסום, פינה של שלווה ליד צומת סואן.

ציור, אשה עומדת על סולם ומנקה את ראשו של הפסל
זיכרון ראשוני:
את תקופת חייו האחרונה, עשה אליעזר ברנשטיין בתל אביב יחד עם רעייתו ובתם סיסי. אחרי מלחמת העצמאות חזרה המשפחה לתקופה קצרה אל ביתם בראשון לציון אולם בשל גילם המבוגר, המצב הכלכלי הקשה בארץ והוצאות האחזקה הגבוהות, נמכרה הווילה בשנת 1953.
* עם הילדים
חשוב לספר על המקום, מה היה כאן ומי גר כאן, לתאר את הבית האירופאי ועל העושר הרב מול מעמד הפועלים הצנוע מאוד. לספר על נדיבות של אדם עשיר שהרבה להתחלק עם כל הישוב במה שאלוהים וכישרונו בירכו אותו. כדאי לטייל עם מדריך עצים כדי לזהות את כל עצי הבוסתן שבגן ולסיום, מקום ראוי למשחק מחבואים ברחבי הגן, להתחבא בין העצים בין הטרסות ובהזדמנות גם ללמוד את שמות עצי הפרי
איך מגיעים:
בקצה המזרחי של רחוב ירושלים, בצומת המפגש עם רחוב השומר. גן ברנשטיין נמצא ברח' השומר פינת רח' ירושלים.
דף הבית