כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
המזרקה בגן הציונות - מים שוצפים מתוך פרח אדום גדול
זיכרון ראשוני:
הצלם ישעיהו רפאלוביץ הנציח בשנת 1898 בצילום נדיר את היקב והרחוב הסמוך אליו. בתמונה כמה אנשים עומדים על אדמה חולית ומרחוק רואים את מבנה היקב
ציור, עצים ובתים על גבעה

מנהיגים בגן

בקצה הצפוני של רחוב ז'בוטינסקי, על גבעות רכות וירוקות, נח גן יפה המוקדש למנהיגי האומה. בכניסה מוקדש קיר גדול למדינות שהצביעו בעד מדינת ישראל בכ"ט בנובמבר, 1947. גן שכולו ציונות

יתרון ההפתעה, אמר מצביע חשוב, יכול להכריע את הקרב. במקרה שלנו, בקצה הטיול הפתעה. יתרון ההפתעה יכול לסחוט קריאות של התלהבות (וגם אכזבה). התנאי להפתעה הוא שהאדם שאותו אתם רוצים להפתיע, אינו מכיר את המקום. כך הובלתי אחד ממכרי לשבילי הגן, מדרון ירוק מוליך אל אמפי קטן, במרכזו בריכת מים, צבעה טורקיז ובמרכזה זוהר באדום פסל ענק המזכיר את עמוד האש. כעין לפיד אדום גדול שממנו פורצת מזרקת מים גבוהה לפני רחבת אבן גדולה שמסביב לה פסלי מנהיגי היישוב.

כחובב גדול של הפתעות בדקתי את הבעות פניו ושפת הגוף שלו. בתחילה קפא במקומו, אחר החל להלך כמהופנט אל האמפי הקטן ואז הגיעו המילים: "איזה יופי, באמת הכנת לי הפתעה." אחר-כך, ירד במהירות, נעץ מבטים בכל אחד מהפסלים והתענג על הרגע.

אם מגיע אליכם אורח שלא מכיר את העיר ואתם רוצים להתגאות בה, קחו אותו לגן המנהיגים. כדאי שתתחילו מדרום לצפון, לאט-לאט תטיילו על גבעות הדשא ותראו את ההפתעה על פניו שלפתע מתגלה הבריכה ובמרכזה עמוד האש ופסלי המנהיגים.

גן המנהיגים נולד בכ"ט בנובמבר, שנת 2007, במלאת שישים שנה להחלטת האומות המאוחדות על סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל, המשך ההחלטה להקמת שתי מדינות בחבל ארץ זה, מדינה יהודית ולצדה מדינה ערבית. שלושים ושלוש מדינות הצביעו באו"ם בעד הקמת מדינת ישראל, היישוב בארץ באותם הימים היה מרותק אל מכשירי הרדיו ומשהסתיימה ספירת הקולות והרוב היה בעד, פרצה שירה ושמחה גדולה. בכניסה הצפונית לגן, קיר אבן גדול שבו מוטבעים דגלי אותן המדינות שהצביעו בעד הקמת המדינה. האטרקציה המרכזית נמצאת במרכז הגן סביב הבריכה, פיסליהם של מנהיגים בולטים בתולדות העם: בנימין זאב הרצל, דוד בן גוריון, יצחק רבין, גולדה מאיר ומנחם בגין. פסלי אבן שדמות שראשיהם נחצבו מהסלע, עומדים דוממים בעיגול סביב הבריכה שבמרכזה עמוד האש וממנו פורצת המזרקה. אל הבריכה מוביל "נחל" ארוך, שבו זורמים מים בין סלעים קטנים וחוזרים ומסיימים את הסיבוב כשהם נשפכים אל הבריכה.

הגן תוכנן כמוזיאון פתוח על-ידי האדריכל חיים כהנוביץ, פסלי המנהגים חצובים בשיש ואותם הכין הפסל, איגור ברנר. המטייל יכול להגיע אל חלקי הגן, לראות את מנהיגי העם ללמוד על החלום למולדת לעם היהודי ועד הקמת הבית הלאומי. כל ההיסטוריה של ארצנו הקטנטונת טבולה בתוך גן מטופח בין עצים פורחים, מגרשי משחקים לילדים, "נחל" זורם אל בריכה גדול ובמרכזה מזרקה גדולה בדמות עמוד האש ההולך לפני המחנה.

ציור עצים ברוח
זיכרון ראשוני:

הגב' בן ברוך היתה החובשת המפורסמת של המושבה, כל ילד ומבוגר הכירו את טיפולה המסור והטוב. החולים היו באותם הימים מתדפקים על דלתה לקבל מזור לכאבם  

* עם הילדים

כמה גני משחקים עם מתקנים יפים ממתינים לילדים, מגלשות טיפוס חבלים, נדנדות ועוד. בזמן ההפוגה בין המשחקים אפשר "להרביץ" בשובבים הצעירים קצת ציונות. לספר מה קרה בכ"ט בנובמבר, מה התאריך הזה. מה קרה אחרי הכרזת האו"ם על מדינת ישראל. לשתף אותם בשמחה האדירה שפרצה, על הריקודים של כולם עם כולם. על השמחה שלא ארכה זמן רב ומיד התחילו המאורעות עם השכנים הערביים וזו היתה תחילתה של מלחמת העצמאות, מלחמת השחרור או שם נוסף, מלחמת תש"ח. אם תהיה לילדים סבלנות תוכלו להמשיך ולפרט מי הם המנהיגים שחצובים בסלע. אפשר לעשות פיקניק, (כריכים ושתייה), מתחת לעצים הפורחים. אל תשכחו את התאריך, 29 בנובמבר 65 שנה מאז ההכרזה על מדינת ישראל.

איך מגיעים:

הגן נמצא בקצה הצפוני של רח' ז'בוטינסקי, בחיבור עם שד' משה דיין, כדאי להגיע אל הגן מאחור, למגרש החניה. דרך שד' בגין, לפנות צפונה בשד' בן גוריון ומגיעים לחניה גדולה ומסודרת. משם "נחל" המים יוביל אתכם אל הגן.

דף הבית