כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
על חוף הים עם גלשן
זיכרון ראשוני:
בסתיו 1898 פקדה את ראשון לציון המשלחת הציונית בראשות בנימין זאב הרצל. המשלחת התקבלה בכבוד רב. הרצל לא היה מרוצה ממראה עיניו.
ציור של ילדה על חוף הים

סערה ליד הבית

סערה רצינית פוקדת את חופי הארץ כחמש שש פעמים בעונת החורף. רוחות עזות וגלים שמתרוממים לגובה של ארבעה-חמישה מטרים. אז יוצאים "במחול" עם הגלים גולשי ה"קייט סרפינג". שווה לחכות לסערה הבאה

 

ערפילים רכים של רסיסי גלים ומלח שמרחפים באוויר מעל הים בעת סערה והמראה נדמה כלקוח מאגדה מסתורית. השמש שצצה לעתים משלימה בצבעיה את האגדה ושולחת קרניים רכות אל הים הרוגש. לרגע מהססת, מתחרטת וממהרת לכנס את קרני הזהב תחת מסתור עננים כבד. באותם רגעים קצרים, משתנה צבעו הכהה והזועף של הים ובתוך מהומת קצף הגלים הנשברים מתגלה כתם אחד, מוארך בגוון טורקיז, שמעניק לסערה צבע חינני ומלא חיים. באופק הרחוק מתלכדים צבעי האפור, יוצרים פס כהה רחוק שאינו ישר כפלס, אלא מרקד בעליות ובמורדות עם הגלים השוצפים. כך נראית הסערה ממגרש החנייה מעל חוף ראשון.

סערות, מספרים המומחים, פוקדות אותנו חמש או שש פעמים בעונת החורף. לעתים, אחת לשנתיים או שלוש, מתרחשת סערה שבה הגלים מתנשאים לגובה של שישה-שבעה מטרים ורוחות חזקות מכות במצוק הכורכר. לכן, בימי החורף כדאי להיות קשובים לתחזית מזג האוויר, לחכות בסבלנות לסערה הבאה, למהר לחוף הים ולהיווכח בכוחו האמיתי תוך כדי הנאה מצפייה במראות המרהיבים של גולשי ה"קייט סרפינג".

בחוף הים בראשון לציון, ספורט המים "קייט סרפינג", מפותח מאוד. הגולשים בספורט החדש יחסית, נדרשים ליכולת גבוהה, שליטה במגלש סקי מתוחכם (גדול יותר ממגלש סקי רגיל), ובמצנח שמתנפח עם הרוח ומושך את הגולש במהירות מטורפת, לטוס אל הגלים ומעליהם. לעתים, הגולש המנוסה ממריא לגבהים של עשרה מטרים מעל הגלים, צונח אל המים הגועשים ורוכב  בעזרת הרוח במהירות על הגלים. מִשָייטי ה"קייט סרפינג" נדרש משקל של מינימום כ-80 ק"ג, כדי שגולש הרוח לא יעופף באוויר גבוה מדי.

  על חוף הים עם גלשן  גולשי אויר מחוברים לדאון צבעוני
  כסאות חוף שוממים וים סוער  צילום של חוף

בטיול הפעם נדרשת סערה. עם קצת סבלנות היא תבוא. ראשון לציון התברכה בחוף ים, ללא מזחים שוברי גלים. אמנם אורך החוף קטן יחסית לגודלה של העיר, אך החוף רחב, פתוח, עם חול רך ונעים. גולשי הגלים, ה"קייט סרפינג", גלשני הרוח וגולשי הגלים יכולים ליהנות מים פתוח ומגלים גדולים. בקצה הצפוני של החוף, סמוך לגבול עם בת ים, מתקיים מדי כמה שנים מועדון גולשים. לקראת סערה מתכנסים במקום גולשים ותוך דקות מתמלא הים בשלל מצנחים צבעוניים, תפוחים מהרוח. הגולשים יגישו לכם הצופים את המראות הנפלאים שבעומק הלב גם אתם הייתם רוצים לעשות (אגב, במקום יש גם בית-ספר ללימוד גלישה).

לקראת סערה כדאי להתארגן ולצאת אל הים, לבושים במעיל. רצוי להצטייד במשקפת כדי לראות את הים במיטבו. המראות היפים ניתנים לצפייה בקצה הצפוני של מגרש החנייה, מעל החוף. שם ממתינים ספסלים או אפשר לשבת על המדרגות היורדות לים וליהנות מההצגה הכי יפה בחורף. 

ציור של ילד מטיס עפיפון צבעוני
זיכרון ראשוני:
שמה של ראשון לציון נגזר מהפסוק בספר ישעיהו "ראשון לציון, הנה הנם; ולירושלים מבשר אתן". 
* עם הילדים
אחרי הסערה. אתם מוזמנים אל הים לטיול של אחרי סערה. לטיול זה נדרשות עיניים טובות. הגלים הגבוהים והחזקים והרוח הביאו עמם לחוף מלאי גדול של צדפים, הרבה מציאות שהים סוחב בנקודה רחוקה ומביא אותה לחוף שלנו. בקבוקי זכוכית שאולי באחד מהם יימצא פתק מסתורי על ניצול שממתין באי רחוק. אולי תגלו מטבע של כמה שקלים, ואולי תגלו טבעת שנפלה למישהו בעונת הקיץ. בקיצור סיור בעקבות אוצרות אבודים שהגיעו לכאן ממקומות רחוקים. כדאי מאוד לרדת אל החוף ולראות את שייטי ה'קייט סרפינג' יוצאים לים, בדרך כלל הם מתרכזים מול מועדון השייט בחלק הצפוני של החוף.
איך מגיעים:

שד' משה דיין נוסעים מערבה, בשלב מסויים הופכות השדרות לרחבעם זאבי ומשם עד לים, להחנות ולרדת ברגל לחוף. נקודת תצפית מצויינת בחלק הצפוני של מגרש החניה, בפינת המנגלים.

                                                    לכל הטיולים  לחצו כאן

דף הבית