כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
סככת הטיפול במטוסים הזעירים
זיכרון ראשוני:
קהילות היהודים בחו"ל מינו את זלמן דוד לבונטין (זד"ל) בן העשרים ושבע כבא כוחן, ציידו אותו בסכום כסף והרשאות חתומות ושילחו אות לא"י להקים ישוב. הוא עלה ביום י"ח באדר תרמ"ב, העולה הראשון של העלייה הראשונה.
זוג טס על בגט

נחיתה רכה

בראשון לציון, מסתבר, שדה תעופה קטן ושוקק חיים. יתרונו: אין צורך בבדיקת דרכונים, בדיקה ביטחונית, או פקידי המכס שנוברים לכם במזוודות. חסרונו: אין דיוטי פרי. מה מתרחש שם בחולות במערב העיר? 

 

שבת בבוקר, שלוות השקט של חולות ממערב לראשון לציון מופרעת בקולות ניסור עצבני, בין זמזום דבורה ליתוש. דקה אחר-כך רואים את ה"יתוש", חוצה את השמים בסדרת פעלולים, גודלו כעוף דורס. זה לא עוף ולא יתוש, זהו מטוס ללא טייס שמופעל בעזרת שלט-רחוק. את השלט מפעיל ילד קטן משדה-התעופה הזעיר שנמצא בין חולות ראשון לציון.

בסופישבוע מתכנסים באזור החולות חברי מועדון הטיסה, נבחרת של ילדים והורים שנאספים יחד עם תחביב משותף, הטסת מטוסים זעירים בעזרת שלט-רחוק. שדה-תעופה קטן, מבנה למועדון, פינת טיפולים קטנה ומגרש חנייה, זה חלק משדה-התעופה במערב העיר. וכך, מדי סופשבוע החבורה מגיעה, בדרך כלל אבות ובנים, בזהירות שולפים את המטוס הזעיר מתא המטען של המכונית ומתחת לסככה הטיפולים מכינים אותו להמראה. מטפטפים טיפות דלק למנוע, בודקים את כיוון הכנפיים וההגאים, באצבע קלה מסובבים את הגלגלים האמורים לרוץ על המסלול ובאותה אצבע ממשיכים לסובב את מדחף המטוס. אחר-כך, ככל טייס, מתפנים לבדוק את מהירות וכיוון הרוח. ההכנות נעשות בניחותא, חלק מהחברים לטיסה מכינים קפה ריחני של בוקר ועוגה שאחת הנשים אפתה.

 בסבלנות רבה מעמידים את המטוס על המסלול, מפעילים את המנוע הזעיר, שמתעורר ברעש עצבני של דבורה + יתוש, נותנים כמה הוראות אחרונות ואז האב והילד חובשים את כובעי הקסקט, המטוס רץ על המסלול וממריא לשמים. בדרך כלל לאחר סיבוב או שניים שנועד לבחון את המערכות, מתחיל מופע אירובטיקה של צלילות בספירלה מטורפת, גיחות של צלילה נמוכה, המראה בתשעים מעלות ועוד שעשועים שלעתים נראים כמו מחול אווירי.

 

 סככת הטיפול באוירונים ילד ומטוסו, ועליו גוהרים אנשים 
 צילום של מטוס קטן וטיל זעיר, אדם עומד על יד הפרופלור של המטוס 

  

אנשי הקבוצה מרימים את הראש ועוקבים אחר נתיב הטיסה. האב והילד שעל המסלול מתחבקים אחרי כל תרגיל מוצלח. אחרי כמה דקות, נחיתה רכה של המטוס הזעיר שמהלך על המסלול במהירות ככלב החוזר לבעליו. בנקודות הטיפול, הצוות (האב והבן) בודק את המערכות ובעוד זמן קצר ייצא המטוס הזעיר שוב  לדרך. בשולי מסלול המראה יש מקום קטן לצופים שאינם מטיסים והם יושבים באמפי זעיר, מוגנים ברשת כדי שאם חלילה יסטה אחד המטוסים מדרכו, שלא ינחת על ראשיהם.

מפעם לפעם לחבורה המלוכדת מגיע מטוס הנחשב כ"נסיך שבחבורה". זהו דגם של מטוס קרב עם מנוע סילוני אמיתי. מייד מצטופפים סביבו כל החבורה, מתפעלים. רעש מנוע הסילון נשמע והמטוס הזעיר חורש את האוויר בקולות אחרים.

 בחלק אחר של שדה-התעופה, נבנה מערך של שדה-תעופה אמיתי למטוסים קלים; אולטרה-לייט, פייפרים זעירים ועוד. זהו בית-ספר קטן לטיסה ומועדון לטייסים החובבים שבו מתנהל "פרלמנט" ערני.

"פרויקט יעלים" הוא פרויקט חשוב של מלגות לילדים ממשפחות מצוקה. חברי העמותה, קצינים בכירים במיל', מנהלי ועובדי עירייה, בעלי עסקים ואזרחי העיר שתורמים מזמנם וכספם לפרויקט יפה, מלווים חניכים צעירים בלימודים, מכשירים אותם לרישיון במטוס קל ומכינים אותם לשירות הצבאי. על הדשא, סמוך למנחת, משתרעת תערוכה של מטוסים אמיתיים שמצאו כאן מוזיאון פתוח להיסטוריית הטיסה, שם אפשר לראות את המטוסים ובעיקר לקרוא את סיפורם.  

ציור של זוג סוגרים את העיניים כשמטוסם נתקל בבעיה
זיכרון ראשוני:
בתרמ"ב החל האדריכל ברוך פפירמייסטר לבנות את בית הכנסת הגדול לאחר שאיכרי המושבה שילמו " בקשיש"  למושל התורכי. שנים עשר חלונות ודלתות היו בחזיתו של בית הכנסת כמניין שבטי ישראל.
* עם הילדים
קשה יהיה לנתק את הילדים מגדר הביטחון שמקיפה את המסלול, השילוב של ילדים המטיסים את הטיסנים ידליק אצלם את הרצון ללמוד לעשות ולהטיס. בנוסף תערוכת המטוסים הניצבים לתצוגה מקסימה, כיתת הלימוד והסרט על עמותת יעלים. כדאי להגיע בשעות שנפתח המתחם למטיילים לטיול שבסופו לילד יהיו דרישות, להכין טיסנים, ללמוד להטיס וכו'
איך מגיעים:

נוסעים מערבה ברח' משה דיין, פונים לפני בית-הספר לכבאות (לפי השילוט לסופרלנד), יורדים לכיוון הסופרלנד, עוקפים אותו מימין וממשיכים לכיוון האצטדיון. מצד ימין תבחינו בשלט "שדה-תעופה עירוני". טפסו בעלייה וחצו את השער. בגלל בעיות של בטיחות, שער המקום חייב להיות סגור.

לטיולים הקודמים לחצו כאן

דף הבית