כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
תמונה של השדרה בפרס נובל
זיכרון ראשוני:
הרופא הראשון במושבה היה ביל"ויי הד"ר מנחם שטיין, תושב יפו. בשנת 1888 מינה הברון רוטשילד את ד'ארבלה לרופא. כעבור שנה הגיע למושבה הרופא המפורסם ד"ר מזיא 
ציור של אדם חובש כובע מקסיקאי ואוחז בבקבוק

טיילת הגוונים המתחלפים

שכונת פרס נובל, בדרום-מערב ראשון לציון נחשבת לאחת השכונות היפות בארץ. היופי מתחבר עם החוכמה ובנקודת תצפית מרהיבה, טיילת יפה המוקדשת לזוכי פרס נובל

באחד מספרי המסעות העתיקים מציע הכותב, "לכל מקום כדאי להגיע ארבע פעמים בשנה, כדי לראות את יופיו בכל עונות השנה". אנו, בצניעות הראויה, עורכים תיקון קטן בהצעת הכותב: לכל מקום כדאי להגיע פעמיים, פעם באור יום ופעם בלילה. למהדרין מבין המטיילים אנו מציעים להגיע גם בשעות שבהן השמש השוקעת מעניקה צבעים מיוחדים. מצוידים בעצה המשודרגת יצאנו אל שכונת "פרס נובל" בראשון לציון, לאורך הטיילת היפה, באור יום, ובפעם שנייה עם אורות הערב היורד.

שכונת פרס נובל, בדרום-מערב ראשון לציון נחשבת כאחת השכונות היפות בארץ. לראיה, השכונה זכתה בפרסים ארציים. במרכז השכונה מגדלי דירות המוקפים בגנים וקוטג'ים הטבולים בצמחייה ירוקה. שמה של השכונה ושמות הרחובות, מוקדשים לגאונים היהודים שזכו בפרס היוקרתי בעולם - פרס נובל. המטייל יכול לערוך היכרות בין גאון אחד לגאון אחר. בטיול רגלי לאורך הטיילת, שדרה יפה בנקודה גבוהה החולשת על מראות נוף אורבני, מקושטת בפנסים מעוצבים ובשלטים מעוצבים שבהם שמות הזוכים, סיפורם וכמה מילים על מה זכו. קריית "חתני פרס נובל" נושקת בדרום לכביש 431. בצפון, שני זוכים מפורסמים חולקים רחוב: אלי ויזל, הסופר, והנרי קיסנג'ר, המדינאי. רחוב מוטה גור תוחם את השכונה במזרח, ובמערב גן ירוק סוגר על השכונה. מרחוב מוטה גור, במזרח, ועד למורד הרחוב רנה קאסן, כ-1.8 ק"מ של טיול הליכה  בתוך שדרה יפה, כשצד אחד טובל בצמחייה עשירה ומצד שני תוחם כביש את השדרה. מצדו הדרומי של הרחוב נמתחת טיילת יפהפייה, מסוגננת בעיצוב נעים עם פנסי תאורה קשתיים, שבסופם בלון זכוכית ובתוכו פנס שדרה. היופי התוכני נמצא בעיגול מתכת לאורך השדרה. על כַּן מאבן מופיע שמו של חתן הפרס, על מה זכה והשנה שבה קיבל את פרס נובל.

 

צילום גל-עד  עץ בקצה השדרה
תמונת השדרה   תמונת השדרה

כאמור, המסלול יפה בכל שעות היום והלילה. ביום, מסלול ההליכה צופה אל הצד הצפוני של ראשון לציון, לקראת שעות שקיעת השמש והערב, כדאי לעשות את הטיול שוב. המקום משנה את פניו. במערב, ממקום התצפית הגבוה, מלווים את השמש מערבה, אל הים באלפי גוונים. מנקודת התצפית רואים את משחק העננים עם החמה השוקעת. מאותו מקום צופים בנקודות האור העולות בבתי העיר ראשון לציון ובפנסי הרחובות, באותו זמן אז מתחילות המנורות לאורך הטיילת להידלק, אור זוהר בפנסים העגולים, כדורי הזכוכית.

לאורך המסלול פזורים ספסלים למי שהתעייף ורוצה לנוח מעט וגם ליהנות מהנוף. בחלק המערבי של הטיילת, על הכביש מעגל תנועה ענק שבמרכזו פסל מיוחד, עץ ממתכת שכולו ענפים ועלים דקים. מיקומו בנקודה החולשת על מראה העיר. הפסל דוד כץ פיסל את יצירת האמנות הזו ששמה "עץ הדעת". הפסל שעשוי ממתכת מחזיר את צבעי השקיעה ואת אורות הפנסים ומשתנה בצבעיו בכל שעות היום. כמה מצירותיו של דוד כץ מפארות את רחובות ראשון לציון. בחלק המערבי, הטיילת גולשת למטה במדרון מתון אל דרך יצחק רבין.

 

גבר שנמצא על גבעה נפרדת מאשה, לוקח את הצעד הבא
זיכרון ראשוני:
ה"קלינקה" ברחוב אחד העם הוקמה לזכר יעקב, בנו של מנחם מנדל אברמוביץ. יעקב נרצח בשנת תרס"ב בידי ערבי נוצרי מיפו. ב"קלינקה" היו מרפאים חולי עיניים, חובשים פצעים ומזריקים זריקות.
* עם הילדים
מסלול ההליכה הארוך יכול בקלות להפוך למסלול רכיבה נוח על אופניים, הורים וילדים. בדרך אפשר לספר קצת על פרס נובל, להזכיר כמה מקבלי פרס יהודיים חשובים.
איך מגיעים:
מכיכר רבין, הנמצא בדרום רחוב לוי אשכול, ממשיכים ישר לרח' מוטה גור, פונים ימינה לרח' אלי ויזל, שם מוצאים חניה במפרץ חניה ואפשר ללכת מערבה, לאורך הרחוב בצידו הדרומי אלה שאין ברצונם ללכת רחוק יכולים להסתפק בקטע היפה של הדרך מפסל 'עץ הדעת' וללכת מערבה. תצפית יפה אל החולות, אל מערב העיר, לראות את הפסל משנה את צבעי הרקע של השמיים.  
דף הבית