כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
שדה עירוני תמונה גדולה
זיכרון ראשוני:
ביתו של אהרון מרדכי פריימן נבנה בשנת 1883, נקרא בזמנו, בפי אנשי המושבה "בית המייסד", לכבודו של פריימן שנמנה עם מייסדי המושבה
נמלה נושאת גרגרי תירס

שדה בלב העיר

 מפגש בלב העיר עם שדה חקלאי שבו גרים ביחד שבלול השדה, שרביטן מצוי, שיבולי חיטה, ותצפית נאה על כביש 431. חכו לגשם הראשון

 

חלפו מאה ושלושים שנה. העיר ראשון לציון גדלה והתפתחה, צמחו רחובות חדשים ובתים נאים דחקו את השדות הירוקים. בעיר פרחו פארקים רחבי ידיים ובהם גינות משחקים, איי התנועה זוהרים בפרחים צבעוניים אבל חסר השדה הפתוח, שבו יש שילוב של גידול חקלאי ומעט טבע פראי, לחוש ולנשום את רגבי אדמה לאחר חריש ולראות כמה יצורים קטנים שמתעוררים ונחלצים מהאדמה מייד אחרי הגשם. וכך, באחד משיטוטיי בלב העיר, ראיתי שטח ירוק, מלבן אדמה גדול כלוא בין כבישים רבי-מחלפים ובתי העיר. בחלק העליון גבעה קטנה שבה מתנהלים החיים של פעם, שכונות העיר סוגרןת על השטח הירוק מסביב.

השדה הפתוח הירוק פורח באביב, המקום כלוא בין כביש 431 בדרום, שד' תש"ח בצפון ותוחמים אותו במזרח רח' הרצל, ובמערב רח' רמז. שדה גדול ששולי מחלף ראשונים, נוגס בפאתו. בתחילת החורף ובימי האביב מתגלים בו יצורים חביבים שצצים אחרי הגשמים. שביל קטן מפלח את רוחבו ומוליך לבריכת מים בראש הגבעה, עץ חרוב סחוף רוחות במרכז השטח ושדה של חיטה זרוע לכל אורכו. אחרי הגשם צצים בו שבלולי השדה עירוניים, (שמם הלועזי: קדמומיים), מדובר בשבלול שנושא את קונכייתו, מהלך (זוחל), מסוחרר מהיופי של אחרי הגשם ואחרי יום אהבה סוער עם בני מינו.

 שבלול על האדמה  שיח בגוונים של חום
 שביל מוליך אל תוך גן  אדמות מכוסות בירוק

לאחר היורה יוצאים השבלולים אל פני השטח, ומתחילים, בלי הכנות מיוחדות במצוות "פרו ורבו". כך הם נאספים יחד בחבורה צפופה ונשאיר לדמיון הפרוע שלכם, את מה שהולך שם. בשדה שלנו לא פגשנו את כל החבורה, אבל אחד מהחבורה זחל בשביל המרכזי בשדה. הוא מיהר למצוא קרקע תחוחה כדי להטיל את הביצים. השבלולים הרמפרודיטיים (כל פרט מהם מייצר תאי מין נקביים וזכריים) מטילים בין 50-20 ביצים, הביצים נטמנות בקרקע ולוקח להן בין שבועיים לשלושה לבקוע. עם הגשמים הראשונים מתחילה העונה שבה הם פעילים מאוד. עם בוא עונת היובש מזדחלים הם אל אחד הסדקים שבאדמה למנוחת קיץ. שבלול השדה חי כעשר שנים, קרוב לוודאי שבשדה הירוק שלנו תגלו כמה מהוותיקים ביניהם, חלקם צפה בסקרנות בבנייה המואצת של כביש 431 שלצד השדה.

שביל מקיף את השדה ובמרכז שביל חוצה את השדה, פולח שביל חום בין נבטי החיטה הרכים, הירוקים. השביל מוביל אל בריכת מים מיושנת המוקפת בצמחייה. עץ בודד ניצב בלב השדה. לצד השביל "הורג ברכות" ה"שרביטן המצוי" טפיל צמחי שלאט-לאט ממית את שיחי הלנטנה שהוא ניזון ממקורות המזון שלו.

לקראת אביב מכסה השרביטן את שיח הלנטנה בפירות אדומים. המראה מרהיב כאילו הונחה שמיכה מנוקדת באדום על גבי השיח. צמח השרביטן נחשב כצמח רפואי ומכיל חומר רפואי שנקרא "אפדרין", בעבר פיתחו ממנו תרופה שמרחיבה את הסמפונות ובכך מקל על הנשימה.

ציור של עצים ברוח
זיכרון ראשוני:
בחזית הבנין מרפסת תלויה ומעקה ברזל מסוגנן. דלת הכניסה עשויה מעץ, עם פיתוחים וחלונות מזוגגים בזכוכית צבעונית, כחול וירוק
* עם הילדים
אפשר לטייל בין השבילים מבלי להתקרב אל השטח הזרוע, לטייל בשביל המרכזי לראות את המחילות שבונים לעצמם הירבועים ועכברי השדה, לפגוש כמה שבלולים ועוד יצורים קטנים בימים אלה אחרי הגשם יוצאים לשבילים. אמצו לכם פאת שדה ותגיעו אחת לשבוע לראות איך גדלה החיטה, כך תוכלו עם הילדים לעקוב אחרי כל השלבים בצמחיה. רק לצורך הניסוי הצטיידו בזכוכית קטנה והניחו את שבלול השדה על הזכוכית, הרימו את הזכוכית וכך תוכלו לראות את התקדמות מסלולו של שבלול השדה. אחרי הניסוי החזירו את השבלול למקומו, הוא עסוק מאוד בימים אלה, לאכול ולהטיל ביצים למען הדורות הבאים. אם אתם מתקשים לזהות צמח ובידכם טלפון נייד חכם אתם יכולים לצלם את הצמח ולשלוח לאתר 'צמח השדה' ולקבל תשובה מידית מהו הצמח הזה
www.wildflowers.co.il
איך מגיעים:

נוסעים  בשדרות תש"ח (ממערב למזרח) לפני הרמזור של רחוב יואל דרובין יש פניה דרומה, לדרך עפר, רצוי להשאיר את הרכב סמוך לכביש ולטייל בין השבילים והשדה הפורח.
                       

עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il
צילומים ואיורים : דובי זכאי

דף הבית