כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
אמת מים באמצע השכונה
זיכרון ראשוני:

1883 נולדה בראשון לציון מחרשת הברזל הראשונה. עד אז היו חורשים את שדות המושבה בעזרת גזע עץ מעוקל. זו הפעם הראשונה שנראתה בארץ ישראל מחרשת ברזל.

ציור אשה מחזיקה בארטיקים

נהר בלב השכונה

נחל מלאכותי שזורם בשצף בלב שכונה, במרכז ערוצו אי עגול, מקום מצוין להרדים תינוקות עם רחש של פכפוך המים
 

טוב, נודה על האמת - זה לא נהר, בקושי נחל, ואם כבר נחל, זהו נחל מלאכותי שחוצה פארק יפה בלבה של השכונה. כדי לראות את ה"נחל" תצטרכו להגיע לשכונת "נאות אשלים". השכונה תחומה במלבן לא גדול, חבוקה משני צדיה: בדרום, נושקת בהדרת הכבוד לרחובות שנושאים את שמות חתני פרס נובל. מצפון, גניה צמודים לקריית גנים. שורת בתים משלימה אליפסה ענקית שסובבת את השכונה. מהרחוב הראשי, רחוב התזמורת, מתפצלים רחובות קטנים יותר הנושאים שמות כלי נגינה בתזמורת; רחוב התוף, הכינור, הקלרנית, העוגב, הפסנתר, שלוחות של צלילים וכלים מוסיקליים. שתי דרכים מרכזיות נכנסות לשכונה בתרועה ובצליל, רח' המצלתיים ורחוב החצוצרה. עד כאן הסבר איפה אנחנו נמצאים. עתה אנו מגיעים אל ה"נהר" (שוב הגזמתי...), שלא נפריז בגודלו ונקרא לו נחל בלב השכונה.

ובכן, בלבה של האליפסה הגדולה, נחה גינה ירוקה ויפה שנמתחת מדרום לצפון והפוך. הגינה - חלקה הדרומי מתפאר במסלול של מים זורמים. נחל בצבע טורקיז חצוב באדמה ובשתי הגדות, סלעים כבדים שמגדירים לנחל את נתיבו. כיאה לנחל שובב, הוא מתעקל לו בדרכו, כאילו נזקק לפיתולים נואשים לפלס דרכו אל הים. בתחתית ערוצו, משטח בטון הצבוע בטורקיז. במרכז הערוץ, אי קטן המוקף במים ומעבר בגשרון מקשר בין האי לגדה.

בשעות הבוקר, אמהות ומטפלות יושבת בצלו של "גזיבו" עגול, תינוקות ורודי לחיים נרדמים בעגלות עם רחש פכפוך המים הזורמים ב"נחל". לחישת המים מעניקה להם סומק בריא של שינה. זרם המים משתנה. לעתים סואן יותר ולעתים מנומנם, אך זה לא מפריע לסבתות דאגניות להתרוצץ אחרי הנכדים הגדולים יותר עם הבננה או תפוח, בעוד הנכד  השובב מחפש את הדרך הקצרה ביותר אל המים הזורמים.

במשך השנים שקיים הגן, הצמחייה על הגדות גדלה, שרכים כבדי שנים גולשים מהסלעים אל המים ובעונת הפריחה מתקשטים בפרחים צהובים ובעלים ירוקים. העצים שלצד הנחל צמחו וגבהו. דקלים נישאים בהדרת כפות משמיעים רחש נעים במשחק עם הרוח. עצי הנוי בצדי השבילים מטילים צל נעים למטיילים בגן. המטייל לאורך "נחל אשלים" יכול לשבת בצל, באי העגול, וסביבו רוחשים המים ולאחר מכן להמשיך עד גשר עץ המחבר את שתי הגדות. בהמשך, מפלון חביב שמזרים את המים לבריכה גדולה. גדר חבלים קטנה מזהירה מלהתקרב אל המים.

משורות הבתים המקיפים את רחוב התזמורות פונים אל הגן הנמתח לאורך השכונה. שכנים דאגנים יכולים להציץ מהמרפסות, לראות ששלום לילדם המשחק עם חברים בגינה. בשעות הערב, ישיבה עם באי העגול עם רחש של המים הזורמים והשקט, מזמינים לטיול לילי של זוגות רומנטיים. הספורטאים מבינינו, במקום ללכת או לרוץ ברחובות יכולים בשעות הערב להיכנס לגן, להקפה של האליפסה הגדולה. מובטח אוויר טוב, צמחייה ואפילו פכפוך של מים שילווה את ההליכה או הריצה בגן.

ציור של ילדה על גלגל מים
זיכרון ראשוני:

בית הספר העברי הראשון בישראל ובעולם, נולד במושבה ראשון לציון. לימים הפך בית הספר למפורסם בעולם, עד היום הוא מתפקד ברח' אחד העם כבית ספר 'חביב'.

* עם הילדים

 כמובן שאסור לטבול במים, אלא לראותם בלבד. גדר קטנה שומרת על קו המים. דשא מקיף את הנחל. לילדים יש מגרש משחקים ונדנדות בהמשך הגן. אפשר לבקש מהילדים לזהות את העצים בעזרת ספר מדריך עצים. משחק יפה שמתאים לתנאי השטח במקום. המשחק נקרא: "תופסת גדות". מגדירים שטח משחק שני מעברים מעל ה"נחל" בשטח המשחק. אחד מוגרל כתופס את מי שמנסה לצלוח את הגשר, מי שנתפס הופך להיות התופס וכן הלאה. בגלל  שיש רק שני מעברים רחוקים אחד מהשני אפשר להתל בתופס.

איך מגיעים:

מכיכר יצחק רבין, האנדרטה לזכרו של יצחק רבין, שכמובן נמצאת בשד' יצחק רבין (ליד המכללה למינהל), יורדים דרומה בשד' מוטה גור, פונים שמאלה לרח' החצוצרה, ימינה ברח' התזמורת, ושמאלה לחניה במרכז מסחרי קטן, מגרש חניה ליד קופת חולים מכבי.  
   

דף הבית