כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
תמונה של צמחיה עבותה
זיכרון ראשוני:
קבוצת רכישת האדמות, בשנת 1882, שליחיה יצאו אל תל גזר, כפר אוריה, אום קלחה ואפילו דיר אל בלח, אך האדמות לא מצאו חן בעיניהם.
גבר יושב על כורסא וסורג סוודר קטן

קו התפר הירוק

כולם משוכנעים שגבעת האירוסים נחה בשלווה בנס ציונה השכנה. המפות מוכיחות שהיא על קו הגבול בתחום ראשון לציון. טיול לגבעה רגע לפני שאירוס הארגמן פורח

"שמורת האירוסים" המפורסמת נחה בשלווה, עטופה בבתים ובשכונות, דווקא בראשון לציון. אבל, כדרך האחים הבוגרים, לא נהיה קטנוניים עם האחות הקטנה, השכנה הצמודה והמתוקה, נס ציונה. רק נטרח לתקן למי שחשוב לו, ששמורת האירוסים בידינו, תושבי ראשון לציון.

 כאמור מיקומה מדרום לראשון לציון, מערבה מהכביש המחבר עם נס ציונה. גבעת האירוסים היא גבעת כורכר מפורסמת, בכל חורף, רבים עולים לרגל לשמורת הטבע שכלואה בין כבישים ושכונות שהולכים וסוגרים עליה. המקום נקרא כך כל השנה למרות שפריחת האירוסים מתקיימת כחודש ומשהו בשנה. המקום קיבל את המקום בגלל אירוס הארגמן היפה שפורח כאן, בקצה ינואר ועד מרץ פלוס. הגבעה נוצרה משילוב של כורכר ואדמת חמרה אדמדמה, תחום מחייה נוח של צמחייה מדברית. גובהה אינו עולה על חמישים מטרים, למרות הגובה הנמוך יחסית, מתאפשרת תצפית נאה על המישור מסביב.

בכניסה לשמורה, עצי איקליפטוס ענקיים שלצדם קיר כורכר גבוה ושרידים של מחצבת כורכר עתיקה. הקיר מנוקד בחורים קטנים שמשמשים את הציפורים היפות, השרקרקים, ציפור שיר שמגיעה להתנחל כאן ולגדל את צאצאיה בקיר הכורכר.

בתחילת החורף, האירוסים עדיין חפורים היטב באדמה, ממתינים לרגע לנער את האדמה ולפרוץ החוצה למופע היפה של החורף. בתחילה, עליהם יפרצו מהאדמה, אחריהם יגיע הפרח המדהים. מופע הפריחה מושך מטיילים רבים להגיע אל הגבעה, בסוף חודש ינואר ובתחילת פברואר אבל היופי של הגבעה לא מסתיים באירוסים. בשמורה פזורים שיחי הרותם. פרחים קטנים נאחזים בגבעולים הגמישים, אלה נדים ברוח ואוספים את טיפות הגשם הזולגות אל הפרחים. כשהרותם יפרח ופרחיו הלבנים יעטפו את השיח, תזהר הגבעה כשמלת כלה רקומה בחן, הענפים הרכים ינוחו על השבילים הצרים ויחייבו את המטיילים הזהירים להזיזם בעדינות כדי להמשיך להלך בשביל.

הגשמים מהדקים את גבעת החול. פה ושם רואים איך נפתחים עלי הרקפות ואחריהם יתנשאו הרקפות הצנועות.

 

 גבעה חולית ולידה צמחיה עבה גבעות מכוסות צמחיה 
 תמונה של צמחיה

 צמחיה ועליה ציפורים

 

בראשית הפריחה, חרקים רבים מזמזמים באוויר ואלה מושכים אליהם את הציפורים הקטנות, ציפורי שיר שרואות בחרקים אוכל טעים והן ממלאות את הגבעה, מצייצות בעליזות בין שיחי הרותם. שביל מסומן מהלך אל הגבעה, שביל צר שנמתח בראשה ואליו גולשת צמחיית החורף. אפשר לפגוש את השבלול המצוי שמתענג על קרני השמש ולעתים מהלך בכבדות צב אטי החוצה את השביל ונעלם בעשב הרך (אנא השאירו את היצורים האלה במקומם, כי הם התושבים ואנו האורחים). אחר-כך ימלאו את הגבעה בפריחה כלניות אדומות, חמציצים, סביון ומשטחים של קחוונים, וכמובן היפה בפרחים אירוס הארגמן.

 

ציור - כי האדם הוא עץ השדה
זיכרון ראשוני:
אחד המתיישבים, ראובן יודילוביץ טען: הערבים מרמים אותנו, אני איני קונה" ואז הציע להם יוסף נבון, מירושלים, לקנות את אדמת מוסה ומוסטפה אל-דיג'ני.
* עם הילדים
נכון, זה עדין לא שיא הפריחה, אבל בימים של פריחת האירוס קשה לנוע במקום מרוב מטיילים. לכן כדי להתחבר אל הטבע ולהגיע בתחילת הפריחה, רגע לפני השיא, ליהנות משיחי הרותם שיתחילו לפרוח ועוד פרחים שמנקדים בכתמים צבעוניים את העשב. עם הילדים כדאי להצטייד במגדיר צמחים (כיום אפשר לצלם בטלפון החכם ומיד מקבלים את שם הפרח), לטייל בין הצמחייה לזהות את הפרחים והעצים מסביב. בנוסף, יש מכאן תצפית מדהימה על איזור וזה המקום להסביר לילדים היכן ראשון לציון והיכן נס ציונה. ממערב לשמורה משתרעים שדות חקלאיים ושבילים, כדאי להמשיך בהליכה רגלית נעימה.
איך מגיעים:

נוסעים ברח' הרצל דרומה, חוצים את מחלף הרכבת בכביש שמוליך לנס ציונה. פונים ימינה לתחנת הדלק "פז". כדאי לחנות כאן ולהמשיך ברגל מערבה לרחוב קטן, רחוב יעקב נחמיאס. אחרי גן האירועים משמאל, שביל שמוליך דרומה לשמורת האירוסים.

עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il
צילומים ואיורים : דובי זכאי

דף הבית