כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
צילום מגדל המים הצבוע
זיכרון ראשוני:
באוגוסט 1882 התחילו לחפור במקביל שתי בארות לחיפוש מים. האחת, החלו לחפור בראש גבעה, הבאר לא דופנה, שהגיעו לעומק של 20 מ' התמוטטה הבאר. לא היו מים ולא באר
 
ציור של אדם נושא על גבו אדם אחר

סוכרייה צבעונית ענקית

בקצה הצפוני של שכונת גני ראשון (רביבים), נולדה כמעט בן לילה סוכרייה צבעונית ענקית. מסתבר שזה הלבוש החדש של מגדל המים בשולי השכונה

בשכונת גני ראשון (רביבים), עמד מגדל המים של השכונה, השונה בצורתו ממגדלי מים שאנו מכירים. הוא מזכיר במבנהו שעון חול ענק אשר חלקו העליון והתחתון רחבים, באמצע מותניו צרים כאילו שני חרוטים רכובים האחד על השני. צבעו היה כצבע הבטון, בחלקו התחתון דלת קטנה שנועדה לצוות ההפעלה וטיפול. במשך שנים עמד המגדל שפעם היו סביבו פרדסים ושטח חקלאי. אחר-כך צמחה סביבו שכונה גדולה, ונולד גם גן משחקים. המגדל הענק הפך לחלק מהגן הקטן. יום אחד הוקף המגדל בגדר, עובדים חרוצים סובבו אותו בפיגומים והגדר שהקיפה את המגדל לא אפשרה לראות מה הולך ומתרקם מאחוריה. למעלה משנה היה המגדל נסתר מאחורי הפיגומים. כשקילפו את הפיגומים הלך ונגלה מגדל אחר. אמנם צורתו נשמרה אך משהו בו השתנה. וכך, בקצה שכונת גני ראשון, בצפון מזרח העיר, צמחה סוכרייה ענקית וצבעונית, מגדל המים נצבע בצבעים שזוהרים למרחוק ופתאום, בשולי השכונה בין הבתים והעצים, הזדקר מגדל צבעוני.

 הטיול שלנו נושק למגדל הצבעוני. שני שבילי אבן מרוצפים עוטפים את מגדל המים  וגולשים אל הגן נוסף ברחוב כתריאל רפפורט. הגן שסובב את מגדל המים נקרא כמובן: "גן מגדל המים". פינה יפה, מוצלת שחלקה מוקדש לפינות ישיבה שקטות, בחלק האחר של הגן יש משחקים לילדים, ופינה מיוחדת לאלה שאוהבים לשלב כושר עם התעמלות במכשירים מיוחדים. רחוב מרוצף יורד מהגן דרומה לסמטת חיים שרף, שמוליכה לעוד גינה זעירה, שכלואה בין בתים גבוהים ומהווה פינת ישיבה קטנה ומטופחת.

.  

 צילום מגדל המים הצבוע  צילום מגדל המים הצבוע
 מתקני משחקים בגן  מתקני משחקים בגן

 

עם לילה, מגדל המים משנה את פניו. מסוכרייה צבעונית ענקית הוא הופך לחגיגה של אורות, כאילו דיסקוטק ענק הוצב בשכונה. ברדת הלילה מתכסה המגדל בשלל צבעים שמדגימים את צורתו המיוחדת, ירוק, כחול, סגול ועוד צבעים זוהרים ופסי אור שמתחלפים כל הזמן. ואם נמשיך לדייק, מגדל המים הישן שהיה גוש בטון ולמען האמת קצת מכוער, הפך בין-לילה לסימן היכר של מזרח העיר, כמו מגדלור יבשתי ענק שמסמן לתושבים: כאן מזרח העיר.

במרחק קצר ממגדל המים, ממזרח לו, נולד פארק חדש "גן בעברית". אלה הם ארבעים דונמים של פארק, במזרח העיר, עם דגש חזק לעברית. יש בו שבילי הליכה, בריכת מים, מגרשי משחקים וספורט, ופארק לנופש פעיל. מגדל המים הקשיש הפך להיות חלק מהפארק החדש, בצבעיו ובאורות הלילה, הוא כמו נקודת ציון לפארק העברית.

ציור של אדם לבוש בניגדים - מעיל חם ושנורקל וכפכפים וכו'
זיכרון ראשוני:
הבאר השנייה נחפרה במורד ההר, חפרו עד עומק של 17 מ' אך: "מים לא נראו עוד ואוצר העדה הלך והתרוקן". עד שהברון תרם ב-18.10.1882, 25,000 פרנק להמשך החפירה 
* עם הילדים
גן המשחקים הצמוד למגדל המים יכול לשמש כמקום משחק מסודר, מוגן מתנועת כלי רכב. לא רחוק משם, מערבה, במורד רח' כתריאל רפפורט פינת רחוב האחד עשר, עוד גן משחקים יפה ומטופח לילדים. אפשר יחד עם הילדים להקיף את מגדל המים לזהות ולספור את הצבעים. בחלק של הגן יש דשא שמקיף את המגדל. ועוד משהו שקשור להיסטוריה של העיר, בסמל העיר מופיע המשפט מצאנו מים, ההכרזה של ראשוני המתיישבים שקדחו את הבאר השנייה ומצאו בה מים. כטיול המשך אפשר ללכת למוזיאון הקטן שנמצא במגדל המים במרכז העיר, לראות את הבאר וללמוד איך הגיעו מים לראשון לציון.
איך מגיעים:

רח' יגאל אלון חותך את מזרח ראשון, משד' נים (תחנת הרכבת), צפונה אל היציאה המזרחית של ראשון לציון. בצומת רח' ירושלים מתחלף שם הרחוב לחנה ומיכאל לוין, ממשיכים צפונה עד למפגש עם רחוב כתריאל רפפורט (רמזור 31), פונים שמאלה ומיד רואים, משמאל, את מגדל המים, יש חניה בשפע לאורך הרחוב. 

עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il
צילומים ואיורים : דובי זכאי

דף הבית