כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
תמונה לעץ ודרך לטיול מס 23
זיכרון ראשוני:
השלטונות העות'מאניים העלימו עין עד לסיום הבנייה, שכן חששו מאי-נעימויות מצד סגן הקונסול שהאדמות נרשמו כרכושו. אמזלאג חתם בפני המתיישבים על הצהרה שכל המבנים והבתים על שטח זה מעולם לא ישתייכו לו
איור  אריה ואיש

בזכות חיל החלוץ הניו זילנדי

מי שחרר את ראשון לציון מהכיבוש התורכי במלחמת העולם הראשונה? איך ניו זילנד מתקשרת לראשון לציון? ומה קרה ליד השקמה בדרך לפלמחים?

 

31.10.1917, מלחמת העולם הראשונה מתחוללת גם בארץ. חיל המשלוח הבריטי, בפיקודו של הגנרל אלנבי, פרץ את קו ההגנה התורכי ליד באר שבע. חילות החלוץ של  יחידות הרובאים הרכובים מאוסטרליה וניו זילנד דהרו (על סוסים) צפונה לכיוון יפו... מה קרה בקרב הזה? ומה זה בכלל קשור לראשון לציון?

 הכביש החדש שנסלל לפלמחים עובר ליד מתחם מעויין שורק, החנות הענקית של איקיאה. לפני הפנייה לאיקאה ניצב עץ שקמה ענקי שסביבו נבנתה מרפסת אבן גדולה ושביל ארוך נמתח אליו. על קיר הבטון שעולה אל העץ, שלט המספר את הסיפור המופלא של חיל החלוץ הניו זילנדי. כאן, בדרך לפלמחים, התרחש סיפור היסטורי ועיריית ראשון לציון בחרה להנציח את האירוע באתר מיוחד בדרך לפלמחים.

 כאמור, הימים הם שלהי אוקטובר, שנת 1917. מלחמה קשה מתרחשת בארץ בין הצבא האנגלי לבין הצבא התורכי. התורכים מתבצרים בעמדות חפורות היטב. העמדות פרוסות בשטח שבין ראשון לציון, נס ציונה וחולות פלמחים. הוקמו חפירות וביצורים של התורכים בין המטעים של ראשון לציון. שלושה ראשי גדודים של פרשי ניו זילנד יצאו לתקיפה וגדוד אחד התקדם לעבר נס ציונה. השני, לעבר גבעות הכורכר והשלישי, לעבר הגבעות שעליהם נמצא היום היישוב נטעים. כך דהרו הרובאים הניו זילנדיים, חשופים לקליעים מול מקלעי התורכים, התורכים היו חפורים היטב בשוחות. קרב אכזרי התפתח כשהחיילים האמיצים מניו זילנד נאחזו בגבעות החשופות, תמרנו עם הסוסים בין הכדורים השורקים ואחרי לילה ספוג-דמים נסוגו התורכים מהאזור.

למחרת שוחררה ראשון לציון על-ידי הפרשים מניו זילנד. חמישים הרוגים, זה היה מחיר הקרב עם התורכים וכמו כן, פצועים רבים. חיל הרובאים מאוקלנד, ניו זילנד, ניצח בקרב אך רבים מהם נהרגו. הקרב קיבל את השם "קרב עיון קרא", ונחשב כקרב הגדול ביותר שהיה בארץ ישראל שבו השתתפו חיילים מניו זילנד.

 

 תמונת אנדרטה ללוחם הניוזילנדי  הדרך לאתר לטיול מס 23
 צילום של גזע עץ  עץ לטיול 23 בדרך לפלמחים

 

ליל הקרב זכור כלילה של כאב וזעקות פצועים. באותו לילה נחפרו קברים טריים ליד ראשון לציון (היכן שאיקאה היום) ותושבי ראשון לציון של אותה תקופה כיבדו את המקום, זכרו את הלוחמים מניו זילנד והקימו גדר מסביב לקבריהם של הלוחמים. אחרי זמן ביקשו הבריטים להעביר את שרידי הגופות לבית-הקברות הבריטי הגדול ברמלה.

 סיפור הקרב חרוט בשלטים גדולים שעל קיר הבטון. ליד השלטים יש תצלום מאותה תקופה שבו נראה חייל חבוש בכובע רחב שוליים רכוב על גב סוס. עץ השקמה הקשיש זכה לכבוד. שביל קטן נסלל ממגרש החנייה והוא מטפס אל רחבה גדולה שהיא כעין מרפסת ענקית שבמרכזה עץ השקמה הענק. את הגזע העבה, נדרשים ארבעה גברים כדי להקיפו. זהו העץ העתיק שבוודאי זוכר את הקרב וענפיו הגבוהים ללא ספק זוכרים את החיילים המסתערים על עמדות התורכים. כדאי שגם אנו, המטיילים, נחלוק כבוד ורגע של דומיה לזכרם של החיילים הניו זילנדיים האמיצים. לצערי, אחת המפלגות לא נתנה כבוד לאתר, שלט בחירות צורם נתלה על הגדר המקיפה את המתחם.

איור איש קורא תוך כדי  הליכה
זיכרון ראשוני:
חיים אמזלאג, סגן קונסול בריטניה ביפו, רכש את אדמות עין-קרא מידי מוסטפא עבדאללה עלי דג'אן. השלטונות העות'מאניים הערימו קשיים בפני המתיישבים ולא נתנו להם אישורי בנייה
* עם הילדים
הזדמנות להרחיב את הדעת. לספר על שלטון התורכים בארץ. על שלטון הבריטי, על הלחימה אמיצה של הניו זילנדיים ועל שחרור ראשון לציון מעול התורכים. כדאי גם לשקול להגיע אל בית הקברות הבריטי ברמלה, אחד מבתי הקברות היפים והמטופחים בארץ, שם קבורים גם חיילים מניו זילנד. בהזדמנות זו ללמוד על עצי השיקמה בארץ ובאזור הזה בפרט. אפשר לספר את סיפורה של השקמה העתיקה ש"אירחה" בצילה את המתיישבים הראשונים של ראשון לציון. אם תרצו להרחיב את הדעת של הילדים ושלכם לימדו קצת על מקצוע עתיק שנקרא בולס שיקמים. הנביא עמוס התגאה שהוא היה בולס שיקמים. כדאי להמשיך מכאן לחוף הים בפלמחים.
איך מגיעים:
כביש 431 מוליך מערבה אל קיבוץ פלמחים, לפי השילוט. כדי לא להסתכן בנתיב התנועה המהיר לפלמחים, רצוי להיכנס בכניסה הראשונה לאזור התעשייה, מעוין שורק (איקאה), הכיכר הראשונה עם פסל מטוס הקרב הממריא פונים מערבה אל מגרש חניה גדול. נוסעים עד הסוף ומגיעים אל תחילת השביל, לאתר הזיכרון לחייל הניו זילנדי ממלחמת העולם הראשונה.  

עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il
צילומים ואיורים : דובי זכאי
דף הבית