כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
תמונה לטיול 24 טו בשבט
זיכרון ראשוני:
סמל העיר הוכן בשנת 1942, מסמל את תחילתה, התפתחותה ורבגוניותה של העיר. בסמל מופיעים הבאר הראשונה, הכתובת "מצאנו מים". גפן ואשכול ענבים, עץ הדר, ברקע בנייני תעשייה ועשן מיתמר מארובותיהם
ציור של אדם מגיש פרח ענק לאשה

מחול העצים

כמה עצים באים בימים, עומדים על גבעה חולית במערב ראשון, אחריהם מסתתרים כמה עצי שקמה ענפים. איפה הגבעה ומה עושים שם העצים?

על גבעה קטנה במערב רחוב שפרינצק, ניצבים שנים רבות עצים ענקיים עבי גזע, בצד המערבי של הרחוב, מול שורה של בתים מעברו השני. מה עושים פה העצים, במרחק קצר מהכביש המהיר בין תל-אביב לאשדוד? הסיפור פשוט, העצים הענקיים היו נטועים באזור שומם, במערב ראשון לציון. בינתיים העיר גדלה, התפתחה מערבה, כבישים נסללו ובתים נבנו, וכך, העצים העתיקים נותרו על תלולית חול מוקפים בבתים ובכבישים. הזמן הפך את העצים לעתיקים, הגזע של חלקם מסועף, חלקו נפגע מפגעי מזג האוויר וגם מיד זדונית.

האיקליפטוסים למודי-הרוחות יוצרים מראה מיוחד. לעת שקיעת השמש הם הופכים לצללים כהים, ארוכים, נדמים לרקדנים שתנועתם קפאה. מי שיטרח ויטפס אל מרום גבעת החול ויעבור את קו האיקליפטוסים, יגלה שדה גדול, כמה עצי שקמה קשישים ויפי-נוף, שהפכו לפינות משחק לילדי השכונות הסמוכות, שהכינו עליהם סוכות נסתרות לחלוק שם את סוד המשחק.

בימי החורף והאביב המקום הופך לאי של טבע פראי זרוע פרחי אביב ושטיח ירוק של צמיחה. הגבעה כאילו מנותקת משאון העיר, הבתים, הרחובות והמכוניות נעלמים מיד כשעוברים את שורות האיקליפטוסים. אבל עוד משהו נסתר עמוק מתחת למרבד החולות, משהו שרבים מהמטיילים במקום אינם יודעים. בגבעה זו נמצאה גת עתיקה עם פסיפס נדיר. לפני כמה שנים נערכו במקום חפירות ארכיאולוגיות. אחרי שנשלפו הממצאים ונכתבה עבודות הדוקטורט על החפירה, דופנו הממצאים והגת בשקים של אדמה וכוסו מפחד שודדי עתיקות (למרות שכל הממצאים כבר נלקחו ושובצו במוזיאונים ברחבי הארץ, ייתכן שבאחד הימים, כשיימצא הכסף הדרוש, יגלו את החול מהאתר וכולם יוכלו לראות את הגת העתיקה).

 עץ  שדרת דקלים גן המושבה
 עץ עתיק  בורות של עצים שקמלו

 

בחלק הצפוני של הגבעה סמוך לכביש הראשי יש אתר גתות משוחזר, שם אפשר ללמוד על הכנת היין בתקופה העתיקה. הגת שנמצאת בצומת מהתקופה הביזנטית, נחשפה בעקבות עבודות פיתוח מערכת הכבישים ברחובות שפרינצק וההסתדרות. היא שימשה לייצור יין עם משטחי דריכה מפסיפס. המקום שוחזר ומשמש את תלמידי ראשון לציון ללימוד על דרך הכנת יין ושמן זית בתקופה הקדומה.

 ועוד שני מקומות שבהם עצים עתיקים:

שני איקליפטוסים ענקיים: ברחוב בלקינד (סמוך לרחוב ירושלים), יש שני עצי איקליפטוס ענקיים שנדרשים כמה ילדים כדי להקיף את גזעיהם העבים. כשהרוח מהתלת בצמרת העץ, נשמע רחש נעים של העלים שחלקם נושרים בריקוד סיבובי. לצד העצים הענקיים נחנך לא מזמן גן חדש ובו משחקים רבים לילדים.

שורות הדקלים בגן העיר: בגן העיר כמה עצים עתיקים, שבעי שנים, שבחלקם נאלצו לטפל בענפיהם בעזרת גיזום. שורות הדקלים המרשימות, ניטעו בשנת 1890 ולצדן מפלי המים. הגן תוכנן מחדש בשנת 1997, על-ידי האדריכל משה בירקנטל. ברחוב הכרמל, ממערב לבית העירייה, שני עצי איקליפטוס עבי-גזע.

איור של 2 עצים
זיכרון ראשוני:
 1895 הוקמה "האורקסטרה הראשונה של ראשון", תזמורת עברית ראשונה. 1897/8- נחנך בית העם העברי הראשון, משכן לוועד המושבה, לאורקסטרה ולספרייה
* עם הילדים
הגבעה המדוברת נמצאת ברחוב שפרינצק, עם עצי האיקילפטוס הענקיים ועצי השקמה שנמצאים מאחור. כדאי להגיע לקראת שעות אחר הצהרים, בשעה זו גווני השמים מוסיפים תפאורה נפלאה למקום. עוד לפני שמטפסים לגבעה כדאי לראות את הצללים הכבדים של האיקליפטוסים, את הגזע שחלקו מבותר. אחר כך לטפס למעלה, לטייל בגבעה בין צמחיית החורף היפה. להגיע אל עצי השקמה, מישהו טרח להכין על גזעם סולם כדי לטפס לענפיהם, נדנדות מאולתרות, פינות ישיבה ואפילו גררו לצילם כורסא ישנה ומזרונים. טיול בטבע, קרוב לבית, כדי לברך את האילנות. כמובן לספר את הגדת ט"ו בשבט ולמה העצים כל כך חשובים לאדם.
איך מגיעים:

במערב ראשון, בקצה המערבי של רח' רוטשילד, ברמזור פונים שמאלה לרחוב שפרינצק. נוסעים מעט ורואים את עצי האיקליפטוס העתיקים, מצד ימין. אחרי כמאה-מאתיים מטרים פונים למקום חנייה גדול ומשם ממשיכים לגבעה ברגל.


עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il

דף הבית