כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
פריחה לבנה
זיכרון ראשוני:
בעזרתו של הברון אדמונד דה רוטשילד, הצליחה המושבה לשרוד, להתפתח, מבחינה חומרית ורוחנית. שמונה עשרה שנים תמך הברון במושבה ראשון-לציון, סייע בפיתוח החקלאות, הקים בנייני ציבור ובנה את היקב הגדול, (1888/9), פאר השכלול והטכנולוגיה. המפעל היווה עוגן כלכלי לראשון-לציון ולמושבות הסביבה.
איור של איש עם פרח

רגע לפני אירוס הארגמן

כמטווחי הושטת יד מראשון לציון, גן לאומי שמקשט מדי חורף בפריחה מרהיבה על שתי גבעות כורכר. בין הרותם, החרצית והכלנית, מתנשאת מדי חורף המלכה, אירוס הארגמן. מוזמנים לסיור מקדים

פסיעות ספורות מהגבול העירוני של ראשון לציון, שתי גבעות כורכר טבולות בפרדסים ובצמחייה פראית. זהו הגן הלאומי, "גבעות הכורכר". בפברואר 2011, בטקס צנוע, הוכרז המקום כגן לאומי שבו פורח אירוס הארגמן. חרגנו במעט צעדים מתחומה המוגדר של ראשון לציון, אבל היופי של הטבע בעונת החורף שווה את פריצת הגבולות.

הגבעות נמצאות לצד הכביש ההולך מערבה אל פלמחים. למעשה, במקום שלוש גבעות שהן שמורות טבע, שתיים ממזרח לכביש, חבויות בין הפרדסים, ואחת ממש צמודה לכביש בסביבות המושבים "גן שורק", "בית חנן", "נטעים". בימי החורף והאביב בוערות הגבעות בפריחה מרהיבה. הרותם מתהדר בפרחיו הלבנים הקטנים, וענפיו הנעים ברוח מדמים עצמם להינומה אוורירית של כלה. כלניות מחוצפות זועקות באדום מתחת לשיח הרותם והיפות מכולן, קבוצות של אירוס הארגמן שמהדרות בצבע ארגמן שחור את הגבעות.

 

 שביל בשדה  פריחה אדומה
 פריחה לבנה  3 נשים מצוצלמות בשדה

הכביש הצר שהלך לפלמחים מראשון לציון, התעבה סמוך לראשון. אחרי איזור התעשייה "מעוין שורק", הכביש חוזר למותניו הצרים. בצדי הדרך פוגשים את נופי ארץ ישראל של פעם; פרדסים, משוכות צבר ועצי ברוש. שבילים מובילים לשלוש גבעות, שתיים מהן נמצאות כקילומטר וחצי ממזרח לכביש ואחת צמודה לכביש, גבעת חומרה. בתחילת פברואר, אירוס הארגמן יהיה בשיא פריחתו. יופיים הארגמני של הפרחים ילעג לצמחייה הרגילה שמסביב. הכלנית הננסית מנסה להרשים באודם פרחיה. החרצית, מרוב רצון לבלוט, ממלאה משטחים גדולים בצהוב. פרחי הרותם הלבנים נדמים לפתיתי שלג ובצמוד לרותם, אחיו הקנאי, ה"אחירותם" הזועק: "הנני" לחרקים, בפרחיו הצהובים. כל היופי האביבי ממתין למטיילים ממערב ליישוב בית חנן. אלפי חרקים מתפלשים באבקני הפרחים, חלקם לוגמים ומשתכרים מהצוף המתוק. ממרום גבעות הכורכר תצפית מזרחה על הנוף הכפרי שליו של היישוב בית חנן, על שדותיו ובתיו. אחריהם מתנשאים בתי העיר ראשון לציון. סמוך לגבעות הכורכר, מטע פקאנים ומדי חורף הוא פורה בשלכת, כשלצדו נולד מדי חורף אגמון קטן.

איור של זוג מריח פרח
זיכרון ראשוני:
ב-31 ביולי 1882 הוקמה המושבה, עם הקמת המושבה פסק "ועד חלוצי יסוד המעלה" מפעילותו. יושב הראש, זלמן דוד ליבונטין היה ליושב ראש ועד המושבה בעוד מאמציהם של אנשי הועד, שהיו למתיישבי ראשון-לציון, הופנו באותה עת למלאכת הקמת המושבה.
* עם הילדים
בסמוך מטע פקאנים בשלכת ולצידו אגמון קטן שנולד בחורף זה. על גבעה רחוקה מבנה בודד, נטוש, מוקף בגובנוילייה אדומה, מטעי הדרים מקשטים את הגבעות, שבילים פולחים את היופי ומזכירים את ארץ ישראל של פעם. מסלול הליכה נמתח לא רחוק מכאן לאורך נחל שורק שמוליך עד הים. המסלול מתחיל מצידו המערבי של הגשר מעל נחל שורק. אפשר להחנות את הרכב ביער הצנחנים, מדרום לכביש. חוף פלמחים היפה, טיול על החוף מול גלי הים, צבעו של הים. מדרום לחוף תל נושק לים, עתיקות הישוב העתיק ים יבנה.
איך מגיעים:
כביש 4311 מוליך מהמחלף עין הקורא החדש, (דרומית לראשון לציון) לפלמחים. מהרמזור, בכניסה לכביש מאפסים את מד האוץ כ-5 ק"מ לכיוון פלמחים מגיעים לשלט מימין, גבעת חומרה. ממזרח לכביש כניסה לשביל ליד עמוד אבן, (סימון שביל אדום), שנמתח מזרחה, אורכו כק"מ. שביל חולי הגשם הידק אותו. השביל מתפתל בין מטעים, שרידי בית אריזה. בצומת הטי פונים ימינה, מטפסים אל הגבעה עם עץ תאנה בשלכת. למטה הכניסה לשתי הגבעות. (שהגעתי למקום גיליתי כמה מכוניות פרטיות שעשו את הדרך). דרך נוספת בכניסה לגן שורק. בעיקול ימינה, לפני הישוב יש מקום למכירת פרי, לצידו נמתח שביל שהולך דרומה, כ-2.5 ק"מ נסיעה בתוך הנוף ומגיעים לגבעות האירוסים.

עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il
דף הבית