כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
בתוך הפארק המזרקה ועצים
זיכרון ראשוני:
תר"פ, 1919 – לראשונה בארץ, זכות בחירה לנשים בראשון-לציון נשות המושבה, כמרבית הנשים ברחבי העולם, לא היו שוות זכויות לגברים. הבחירות שנערכו בט"ו בכסלו תר"פ, 6 בדצמבר 1919.
איור של אישה  מנקה  ראש פסל

שלוש פינות לזיכרון

ארבעה ספסלים על גבעה, מזרקה שמשנה את גובה זרם המים, כרי דשא נרחבים ושלוש פינות להתייחדות עם זכר השואה. הכול תחום בגן, בלבה של העיר

טייל בן המאה ה-18 ציין בספרו: "כדי להכיר מקום, צריכים להגיע אליו לפחות בשתי עונות בשנה, רצוי בסתיו ובאביב, פעם בבוקר מוקדם ופעם בערב לקראת שקיעת השמש."

הפנמנו את המשפט ויצאנו עם בוקר אל לבה של עיר לגן מיוחד. בשעות הבוקר קרני השמש נשלחות ממזרח, מטילות צל ארוך מערבה. ערפל רך נח על המדשאות הגדולות. מזרקות המים שולחות סילונים לשמים ובכל היופי התמים הזה כמעט שאין צופים. רק קשיש אחד מהלך על השביל וזורה אחריו פירורי לחם ליונים הרבות שמהדסות אחריו.

גן הזיכרון כשמו כן הוא, גן לזיכרון. לזכור ולא לשכוח את שואת יהודי אירופה. שלושה עוגני פסלים בגן: אנדרטה ללוחמים היהודים בנאצים, ומצידו השני של הכביש, אנדרטת השואה ואנדרטת התקומה. ברחוב הסמוך ניצבים 34 קוביות מתכת עליהן מוזכרים חסידי אומות העולם, המקומות שבהם גרו ושמותיהם. 

אנדרטת השואה שהוכנה על-ידי האמן דוד כץ. הרעיון הסמלי שמלווה את הפסל הענק הוא הדרך האיומה שעברו הקורבנות; המעבר בשער, דרך פסי הרכבת והיציאה כנשמות מעונות דרך ארובות העשן של המשרפות. פיתוח הנוף מסביב לפסל תוכנן על-ידי האדריכל משה בירקנטהל. סביבה פורחת, רחבה מרוצפת שנשלחת בשבע אצבעות הפולשות לדשא, הכניסה מזכירה את מנורת שבעת הקנים. פרחים גדולים וצהובים עוטפים את האנדרטה, מזכירים בצבעם הצהוב את הטלאי הצהוב שחויבו היהודים לתפור על בגדם.

  תמונה של עצים בפארק  בתוך הפארק
 אנדרטת הזכרון  מבט מהפארק

 

המקום המטופח והשלו מעניק למטייל את התחושה שאת הנושא והעצב מקיף ירוק פורח המסמל את המשך החיים וארצנו הפורחת. בחלק המערבי של הגן, בריכה גדולה. כמה מזרקות שולחות לשונות של מים לשמים כשהמרכזית מביניהן, שולחת סילון גבוה מאחרות. אחת לזמן קצוב גוברת זריקת המים והזרם החזק מטפס לגבהים ורסיסי מים מהמזרקה מהלכים בגן עם משבי הרוח.

אי מלאכותי נמצא בחלקו המערבי של האגמון, שעליו צמחייה רבה. מדשאות ירוקות ומטופחות גולשות אל הבריכה שלצדה עץ שיקמה ענק, כמעט עירום, רק מעט עלים צעירים מתחילים לכסות את אחד מענפיו כסימן לחיים.

בכניסה המערבית ,מרפסת שצופה אל כל אורכו של הגן ואמת מים ארוכה המתפתלת כנחש בטון בין הדשאים.

במרכז המדשאות גבעה שעליה נטועים אשלים כבדי גזע שהרוח הפליאה לפסל את גזעם, חלקם שרועים על האדמה. בסבך הגזעים שוררת אפלולית רומנטית וביניהם נשתלו ארבעה ספסלים הצופים מערבה ומזרחה.

בהמשך אנדרטת השואה ומצדו השני של הרחוב נראית אנדרטת התקומה. בכניסה המזרחית לגן יש רמז לתחילת אמות המים, אבן עגולה צבועה בכחול וממנה נמתחת אמת המים המפותלת. תכנון הגן בוצע בידי משרד אדריכלים: "תכנון נוף בע"מ משרד אדריכלי נוף".

איור של איש עם ספר גדול
זיכרון ראשוני:
לאחר מאבק שבראשו עמדו נחמה פוחצ'בסקי (איכרה, הסופרת העברייה הראשונה ופעילת ציבור) ועדינה כהנסקי (נציגת אנשי העלייה השנייה), קיבלו הנשים זכות בחירה
* עם הילדים
גן משחקים מקסים נמצא בחלק הדרום מזרחי של הגן, משחקים מיוחדים לילדים וגם סככת צל. עוד משחקיה, עשירה במשחקים צבעוניים, מעבר לרחוב בכניסה לגן 'ערים תאומות'. גן הזיכרון גובל עם דרך משה דיין, בחלק מהגן מתרוממת סוללת חולות המפרידה בין הכביש לגן. כידוע ילדים אוהבים לקפץ על החולות, וכך, אפשר בצד הצפוני לתת דרור לתעלוליהם בגלישה חביבה בגבעת החול. ובחלק העיוני, הלימודי, כדאי לתת מעט רקע על הסמליות של אנדרטת השואה, מיהם חסידי אומות העולם, והסבר מה זה להיות מיעוט מושפל תחת שלטון עם אחר, הסבר לדור צעיר נמצא בטוח בארצו הדמוקרטית.                
איך מגיעים:
נוסעים בשד' משה דיין, גן הזיכרון נמצא בין שד' משה דיין ורחוב חסידי אומות העולם, לבין רח' התקומה ולוי אשכול. מגרש חניה יש בסמוך לגן ערים תאומות מצידו השני של רח' התקומה.
לטיולים נוספים מאת דובי זכאי הכנסו ל-www.rishonlezion.muni.il
דף הבית