כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
טרקטור בשדה  ירוק
זיכרון ראשוני:
כיאה למושבת העלייה הראשונה, הונחו בה אבני יסוד לקיום העם היהודי בארצו המתחדשת, העיר שומרת על ההיסטוריה שלה השזורה בהיסטוריה של מדינת ישראל, כעיר אשר אבותיה עיצבו את הרוח הישראלית, השפה ונכסי צאן הברזל שנוסדו בגבולותיה
איור בחור נותן פרח אדום לבחורה

החקורה

שדה ליד הבית - (חקורה בערבית), שטח קטן הצמוד לבית עליו מגדלים את הירקות לצרכי הבית. גם לעיר ראשון לציון יש גם "חקורה" גדולה שאפשר לטייל בה כמה שעות. שדות פורחים בצפון ראשון

לפני כמה שנים ביקרתי במטולה. ברחוב הראשי, בכניסה למושבה הוותיקה ניצב שלט ענק - "החקורה", כידוע, הסקרנות מעשירה את הידע, לא התעצלתי, נכנסתי למקום ושאלתי. ה'חקורה', הסביר לי בעל המקום, היא שטח אדמה קטן צמוד לבית, כעין משק עזר צנוע.

ואמנם, שרגלי בוססו בחולות, בצפון ראשון לציון, בשדות שליד שכונת 'צוריאל' הנבנית, ראיתי, את גידולי השדה הנושקים ממש לשולי השכונה, ואמרתי לעצמי, המילה "חקורה" מתאימה לשדות אלה, כאן למעשה החקורה שצמודה לעיר גדולה.

 פעם, בכל השדה הענק היו פרדסים צפופים ועצים עמוסים בפרי הדר. שדה גדול של עצי פקאן שהפליאו בגובהם, מטעי אבוקדו אפלוליים טומני סוד. בכל עונה מרחב השדות היה נראה אחרת. שבנותיי היו קטנות, כמעט כל שבת היינו מהלכים בשבילים בין הפרדסים, למדנו את קול נקישת המשאבות, למדנו את עונות הפריחה הריחנית, ואת הקטיף, הילכנו על עלי השלכת תחת עצי הפקאן נהנים מרעש הרמיסה. ליוונו את קולות הקוטפים של התפוזים והאשכוליות, סובבנו בצללים האפלים שמתחת לעצי הפרי, שיחקנו מחבואים, פגשנו בעלי חיים וקינחנו בתפוז, (בודד) שקטפנו מהעץ. הימים חלפו, הפרדסים ושאר המטעים נעקרו החליפו אותם שדות עם גידולים שנתיים, חיטה, שעורה, עצי זית, בכל שנה השדה פורח בצפון ראשון מזמין לטיול של כשעתיים בהליכה על השבילים בין שדות פורחים.

 

 שדה חיטה  שדה חיטה עם שביל
 שדה חמציצים  שדה חיטה

 

בקיץ הלוהט השדה די שומם, בחורף בכל שנה צומח ב'חקורה' משהו אחר, לעיתים השדה זרוע בחיטה גבוהה שמתנשאת למחצית המטר, שדה החיטה משנה את צבעו מירוק זוהר של תחילת צמחיה לירוק כהה והרוח מהתל בשיבולים וסורקת אותם בגל רך.

בעונה בה בשדה שיבולים כדאי להלך בשבילים בין שדות החיטה. אבל לא רק חיטה צומחת כאן, מי שירחיק צפונה, לכיוון כפר חב"ד, יגלה תלמים גדולים, מהם כבר מציצים נבטים של תפוחי אדמה, מעט מזרחה, מגלים בין השדות מטע גדול של עצי זית. במרכז השדה על גבעה בריכה מים גדולה, מסביבה שדה חיטה גזור ומיושר מבלי שצמח אחד שחורג מהגובה. אפשר לראות את הכלים החקלאיים שעובדי האדמה נעזרים בהם, טרקטורים. בעונה הקציר יגיע לכאן קומביין ענק לקצור את החיטה. ובעונת המסיק יגיעו המוסקים. בין העצים המון פרחים צומחים. וכך בשדה הגדול בצפון מזרח העיר עדין נשמרת הרעננות החקלאית, ריח של חקלאות כפרית שנושקת לעיר. וזו ה'חקורה' של ראשון לציון. כדאי למהר לטייל במקום לפני שיצוצו על השדה עוד בתים.

 

 תלמים שתולים  בשדה  שדה תלמים עם שתילים
 שביל עם רכב בשדה  שכונה בבנייה בשולי השדה

 

זוג מריח פרח
זיכרון ראשוני:
ישראל בלקינד, מנהיגם של אנשי ביל"ו במושבה ופאני מאירוביץ', בתו של המייסד זאב אברמוביץ', הם אלה שיצרו לראשונה בעולם דגל כחול-לבן עם מגן דוד. הדגל עוצב והונף לראשונה ביום הולדתה של המושבה, ראשון לציון, ב 27- ביולי 1885
* עם הילדים
בטיול בשדות ליוו אותי כמה ילדים. כיאה לילדי העיר לקח להם מעט זמן עד שהתרגלו לשדות ולמרחבים הפתוחים. שהבינו שהם בשדה ואין מכוניות הם רצו על השביל בין השדות שהם מדמים עצמם למטוסים. נגעו בשולי גבעול החיטה למדו להרגיש את מחוספסותו ואת גמישותו. העבירו יד על חלקו העליון של הצמח, כופפו בעדינות את החיטה. בין עצי הזית גדלים חמציצים רבים, לשמחתם של הילדים. למדנו מהם תלמים של גידולי תפוחי האדמה ובוטנים. רחוק יותר, עוד שדה חיטה שבו השיבולים מסודרות כחיילים. מומלץ להגיע שוב עד שהחיטה תצהיב ויגיע הקומביין לכסח. בשדות החקלאיים בימים אלה שורות ארוכות של נמלים, כדאי לראות את מסלולם, לראות את תלוליות העפר שהם מרימים ואת החורים שדרכם הם מכניסות את האוכל ובשעת סכנה ממהרים להוציא את הביצים.
איך מגיעים:

במזרח רחוב ירושלים, פינת חנה ומיכאל לוין, נוסעים צפונה ליציאה המזרחית של ראשון לציון. הרחוב מתחלף לחיים הרצוג וברמזור הקרוב פונים שמאלה לרחוב מנחם גינדי, עד פינת יעקב פריימן, פינת ד"ר יוסף בורג, מצידו הצפוני של רחוב פריימן ירידה לשדה, (יש כעין מדרגות) ומגיעים לשביל ההולך אל דקלי הוושינגטוניה, למשוך בשבילים צפונה מזרחה. כל שביל שתבחרו יביא אתכם למקום פורח.

עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il . צילומים ואיורים : דובי זכאי

דף הבית