כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
גן ובו מתקני שעשועים
זיכרון ראשוני:
בשלהי 1951 החלו להגיע העולים החדשים לנחלת יהודה ונטו בה את אוהליהם וכך נולדה מעברת נחלת יהודה. הולים הגיעו במסגרת מבצע עזרא ונחמיה מבבל. מדי יום הגיעו כ-1000 עולים שוויתרו על נתינותם ועל כל רכושם בעיראק. 
ילד מעיף עפיפון

פרח לו גן לצד הכביש הראשי

צמוד לשכונת נווה הלל, נולד גן חדש, מטופח ויפה ומשמש כחיץ בין השכונה השלווה והכביש הסואן תל-אביב - אשדוד

על הגן נח שקט אבל מסביב חשים כעין זמזום ארוך ומתמשך. מי שעומד בחלק הגבוה של הגן, רואה את הכביש המהיר המקשר בין תל-אביב לאשדוד, כביש רב מסלולים שחלקו מסתתר מאחורי חומה גבוהה. זהו מקור הזמזום הקבוע, הרחש המתמשך של מכוניות השועטות בכביש. אחרי זמן-מה מתרגלים לרעש. השבילים נקיים, המשחקים עומדים מיותמים ממתינים לילדים. לפתע, בחלק העליון של הגן מופיעה אם צעירה, דוחפת לפניה עגלת תינוק. התינוק ערני לחלוטין, מנופף בידיו בהתרגשות, כנראה רוצה לגעת בצבעוניות של המשחקים. האם שחלפה לידי אומרת לו בקול עדין: "מתוק שלי, זמן לישון, אנחנו נעשה סיבוב או שניים, ואתה תישן כמו גדול. אחר-הצהריים נגיע למשחקים ולחברים." כשראתה אותי חייכה במבוכה ואמרה: "רק ככה אני מרדימה אותו, שני סיבובים בגן והוא ישן כמו... תינוק."

 הגן החדש סמוך לרחוב שפרינצק, זהו רחוב ארוך הפורש מהכביש המהיר תל-אביב -  אשדוד ונכנס לתחומי העיר. יוסף שפרינצק ז"ל היה פעיל ציוני, יושב ראש הכנסת הראשונה ושימש כשנה כנשיא המדינה בפועל עם מותו של הנשיא הראשון חיים ויצמן (עד שנבחר יצחק בן צבי, לנשיא). השם יוסף שפרינצק מונצח בערים וביישובים רבים בישראל. שפרינצק היה עיתונאי, עורך ספרים והחל את לימודי הרפואה שאותם הפסיק כשהחליט לעלות לארץ, בשנת 1910. מאז התגייס לטובת הציבור. הוא האדם שקבע את דמותה של הכנסת של אותם הימים, עם קום המדינה. בשלוש הכנסות הראשונות שימש כיושב ראש. יוסף שפרינצק נקבר בחלקת גדולי האומה בהר הרצל. הגן היפה נושא את שמו והוא צמוד לחלק המערבי של שכונת "נווה הלל". הגן משמש כחיץ ירוק בין בתי השכונה והכביש המהיר. מצדו המזרחי מתנשאים בתי מידות נאים, ומדרום מתרוממת שכונה נאה של בתים גבוהים המשקיפים על הכביש המהיר וגם על הגן.

 

 ספסלים בגינה  שלט הגן
 שביל בגן  מתקנים בגן

 

שביל מפותל יורד אל הגן. בתחילה המטייל לא רואה את חלקו התחתון אך, עם ההליכה בשביל מתגלים לאט-לאט המתקנים הצבעוניים בחלקו התחתון של הגן, מורדות הדשא, הפארק לכלבים, מתקני הכושר ועמדת הקשירה לאופניים. שטח הגן כעשרה דונם והוצבו בו משחקים צבעוניים רבים, נדנדות מיוחדות, מגלשה ועמדת טיפוס בדמותה של רכבת צבעונית. אחר הצהריים מתמלא הגן בצהלת ילדים ובימי הקיץ ובלילות החמים הילדים יישארו עד שעה מאוחרת. יש כאן תאורה מתאימה ללילות הארוכים האלה. כמה חובבי ריצה והליכה קבעו להם את המקום כאתר לספורט ומקנחים את הפעילות בסדרת תרגילים במתקנים המיוחדים המרוכזים בשולי הגן. חורשה ענקית קרובה יותר לכביש וביום מן הימים העצים יגדלו וישמשו הפרדה בין הכביש לעיר. החורשה נקראת חורשת ה-130 (החורשה ניטעה ביום-ההולדת ה-130 של ראשון לציון) ובחלק הצפוני של הגן ניטע כרם קטן, אזכור לראשון לציון כעיר היין.

איור של שני ילדים
זיכרון ראשוני:
לפי רצון תושביה וביזמת מנשה מזרחי ז"ל ששימש בשעתו סגן ראש העיר הוסב שם השכונה עזרה ובצרון ונקרא על שם אלי כהן ז"ל. גיבור ישראל שהועלה לגרדום בסוריה. שם השכונה הפך לרמת אליהו.   
* עם הילדים
תצפיות. מראש הגן תצפית על התנועה הסואנת בכביש המהיר, שמוליך לתל אביב. אפשר להראות את נפח התנועה הגדול שעובר בסמוך לעיר ואחר להסתובב ולראות את הבתים השלווים, יפי הגגות של העיר, שכונה יפה ליד עורק תחבורה ראשי. כמובן שנדרש הסבר שהכביש המהיר נועד לקשר בין מקומות ואילו לצד הכביש המהיר נמצאת עיר שבה יש גם גנים וגני משחקים. וכמובן שלל המשחקים החדשים שהוצבו בגן וממתינים לילדים. הירידה לגן עם כמה עיקולים נאים, מתאים לרכיבה על אופניים, קורקינט וסקטים.
איך מגיעים:

שד' תש"ח מפגש עם רחוב רמז, לנסוע צפונה, עד הרמזור, לפנות שמאלה לרח' יוסף רויז, בקצהו לפנות ימינה לרח' הארבל ולנסוע עד הקצה, פניה שמאלה וחניה ליד הגן.

למסלולי טיולים נוספים מאת דובי זכאי הכנסו לאתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il

 

דף הבית