כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
יד זכרון לחייל ליאור שבתאי ז"ל
זיכרון ראשוני:
אנדרטת זיכרון לבני השכונות המזרחיות של העיר. האנדרטה ניצבת כחומה על בימת אבן, עליה לוח הנצחה משיש לזכר הבנים שנפלו במלחמות ישראל. "מנשרים קלו מאריות גברו" "על במותיך חלל, איך נפלו גיבורים". האנדרטה נחנכה ביום הזיכרון, שנת תשכ"ח. תוכננה בידי אנשי המחלקה לגנים ונוף בעירייה
ציור של עצים ברוח

האורנים מרכינים צמרתם

 גן ליאור. בין בתי שיכון המזרח ניצבת גבעה שקטה שעליה נטועים אורנים גבוהים. שביל נמתח ללב הגן, לאתר מיוחד וכואב. אפילו האורנים הרכינו ראש

 מי שמביט בשדרת האורנים הגבוהים מגלה שאלה עצי אורן שונים מהאורנים המתנשאים ביערות קק"ל. השם שקבעה האקדמיה ללשון לעץ היפה הוא אורן הצנובר (שמות נוספים של קרובי משפחה, אורן הגלעין או אורן הסלע). ייחודם בגזעם חלק, העגול והמרשים. אורן הצנובר מתנשא לגובה של 25 מ'. מהחלק העליון נשלחים הענפים שעליהם מחטי האורן המפורסמים. האצטרובלים גדולים וחזקים ונדרשים עשרים וחמש שנות גידול כדי לקבל את פרי הצנובר. סוג אורנים זה גדל ברום הכרמל ובגליל המערבי. חלק מחוקרי הצמחייה משוכנעים שמדובר בעץ השמן הנזכר בתנ"ך.

 את גן ליאור מקשטים אורנים כאלה, זקופים ונדירים. גן ליאור זו חורשה יפה בלבה של שכונה ותיקה. הגן, הגדול יחסית, שילוב נפלא בין בתי הרחוב בשיכון המזרח והגן שהפך את המקום לפיסה יפהפייה של שלווה. השלט בכניסה רומז על החבוי בגן. לבו של הגן מוקדש לזכרו של החייל ליאור שבתאי ז"ל, שנהרג בפעולה מבצעית. שביל רחב נמתח מהכניסה עד למרכז הגן ולצדו מתנשאים האורנים בהדר קומתם, ביופיים ובנוף המעוגל של צמרתם המעניק לגן את הייחוד. בלבו של הגן ניצב סלע בזלת גדול, מוקף באבנים ובצמחייה ובסלע חצוב שלט הנצחה לסמל ליאור שבתאי ז"ל: "ליאור, חוכמה יופי וטוהר, לנצח בן 20".

שלט הזיכרון שחור חרוט באותיות לבנות בצד הסלע ובהמשך מילות הציון לשבח לזכרו:

 "...הנני לציין לשבח את סמל שבתאי ליאור ז"ל על גילוי מקצועיות, דבקות במשימה, נחישות וקור-רוח בקרב עם מחבלים. להלן תיאור המעשה: סמל שבתאי ליאור ז"ל, טען בצוות הטנק אשר הסתער אל האויב מספר פעמים בלילה, פגע והרג בו. בבוקר שלמחרת לאחר שנתגלה אויב נוסף, הצוות הסתער שנית. במהלך הקרב נפגע הטנק וסמל ליאור ז"ל נהרג, סג"מ מרדכי נפצע. צוות הטנק חילץ את הטנק ועצמו לאחור. בקרב נהרגו ארבעה מחבלים ומספר מחבלים נוספים נפצעו. סמל ליאור שבתאי ז"ל הצטיין בקרב, נלחם באומץ לב תוך דבקות במטרה.

אייר תשנ"ז, מאי 1997. עמירם לוין, אלוף פיקוד הצפון."

 

 לוח זכרון גן ליאור  עץ רחב גזע
 שביל  מתקנים בגן שעשועים

 

עד כאן הציטוט על קבלת צל"ש אלוף הפיקוד. ברחבת ההנצחה, אחרי קריאה של מילות האלוף, כולם מרכינים ראש בעצב על אובדן של חיים צעירים. המשך הגן שוקק בחיים צעירים. בפינה אחת, גן משחקים. מתקנים שמלאים בצהלת ילדים בשעות אחר הצהריים. שביל קטן, צדדי, מוליך לגן ילדים עירוני, גן רקפת. מתוך הגן נשמעות צהלות הילדים. לפני הכניסה לגן, עץ פיקוס ענק ששורשיו הענקיים נשלחים אל גינה קטנה מוקפת צמחיית שרכים ובין הערביים כשקרני שמש אחרונות שולחות אור זהוב לגן, חלק מהן מגששות את דרכן לסלע הזיכרון שבמרכז הגן, עוטפות באור אחרון את הפרחים הרעננים שניצבים מסביב, נושקים בזהב האחרון לעלי הכותרת שנסגרים לעת ליל. בכניסה לגן שלט עץ ובו צרובות המילים: "גן ליאור, לזכרו של שבתאי ליאור ז"ל" ומתחת, מוטבע בעץ התאריך 28.2.97, התאריך שבו נפל ליאור. יד המקרה הוליכה אותי לגן בדיוק בתאריך שבו נפל ליאור ז"ל. לפני היציאה החזרתי מבט אל האורנים, נדמה היה שהם כופפו מעט את צמרתם. יהי זכרו ברוך.

ציור - כי האדם הוא עץ השדה
זיכרון ראשוני:
אנדרטה ללוחמי שכונת רמת אליהו, לזכר הבנים שנפלו במערכות ישראל, שכונת רמת אליהו נקראת על שם אלי כהן הי"ד. האנדרטה נחנכה ביום הזיכרון תשמ"ז, ביוזמת המשפחות השכולות ויד לבנים. ניצבת בכיכר דשא ובראשה הפסוק "מנשרים קלו מאריות גברו". תכנון, האדריכל, משה בירקנטל
* עם הילדים
מי שמביט באורנים הגבוהים רואה שהם שונים מעצי האורן שאנו מכירים ביערות קק"ל. השם הערבי של אורנים אלה, אורן הצנובר, השם העברי: אורן הגלעין או אורן הסלע, הגזע שלהם חלק וגבוה, הנוף שלהם עגול ומרשים. מהחלק העליון נשלחים הענפים עליהם מחטי האורן המפורסמים, והאיצטרובלים גדולים. סוג זה של אורנים זן מיוחד שגדל ברום הכרמל ובגליל המערבי. חלקם הגדול של חוקרי הצמחיה משוכנעים שמודבר בעץ השמן הנזכר בתנ"ך. האורן נזכר בתנ"ך פעם אחת בלבד, בספר ישעיהו: "...ויאמץ לו בעצי היער, נטע אורן וגשם יגדל". אם תתבוננו היטב, לכל האורנים  נטייה קלה מזרחה. כנראה בעברם כשתילים רכים הם חיפשו את מקור האור ולכן כולם נוטים מזרחה. שיסתיימו העבודות בגן אפשר יהיה לטייל במקום. רצוי להגיע אל סלע ההנצחה לליאור, לראות את העצים היפים, המיוחדים. קצת הסבר על חללי צה"ל ועל אתר הנצחה שעליו צריך לשמור ולהשאירו נקי. להגיע לפינת המשחקים, לפקוד את עץ הפיקוס הענק. לקראת קצה היום אולי תוכלו לראות איך האורנים מתכופפים, בקידה צנועה לזכרו של ליאור.
איך מגיעים:

נוסעים ברח' ירושלים מזרחה, לכיוון צריפין, בכיכר פונים דרומה, לשיכוני המזרח, ומיד ימינה לרחוב הפרח, נוסעים לאורכו של הרחוב, משמאל, רחוב החורש. שם נמצא הגן לזכרו של ליאור.
עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il . צילומים ואיורים : דובי זכאי

דף הבית