כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
תמונת של האגם ומבנה היס פלנט
זיכרון ראשוני:
אגודת הפועלים המאורגנת- המוגדרת בתור שכזאת - אנו מוצאים בראשון לציון כבר בשנת 1887. על "אגודת הפועלים" הזאת אנו קוראים בספרו של צבי אבן שושן (רוזנשטיין) " תולדות תנועת הפועלים בארץ ישראל.
ציור של איש ואשה הולכים יד ביד

אגם בוורד וסגול

בתפר הבלתי נראה בין היום והלילה על חלקת המים של האגם הגדול, יש רגע של דממה. מה קורה באותה דקה? מסע קטן לאגם גדול  

רגע אחד בכל אורכה של יממה של שלווה. אולי הרף רגע שבו הכול נרגע. הרוח נחלשת והאור נעשה בוהק. היום נפרד מהאור וממלכת החושך פורשת את שמיכת הלילה. לאותה דקה נדירה שאנו מכוונים אליה את הטיול השבועי.

אזור האגמים במערב ראשון הגיע לידיעת הציבור הרחב בזכות רשת בתי הקולנוע החדשים, "יס פלאנט". כמעט בחשאי הוקם מבנה ענק על שפת האגם הגדול. המבנה ואתר הבילוי מושכים למקום רבים מבני העיר ומהסביבה. הוא ממוקם עם הפנים אל האגם, למרגלותיו יצרו מרפסת ספונת עץ, שגולשת כמעט עד שפת המים. המבקרים שמגיעים לצפות בסרטים יורדים אל המרפסת לראות את הנוף והאגם, להתארח במסעדות ובבתי הקפה הצופים אל הנוף ואל הטיילת. בחורף עולים מי האגם ואלפי עופות מוצאים מסתור ומזון בגדה שממול.

אחרי שמיקמנו עצמנו ואת אזור הטיול, אפשר לחזור אל אותו רגע נדיר בקצה היום, שבו הכול נעצר לדקה קצרה. כמו בכל יום, השמש מהלכת מערבה, מגששת דרכה בשמים באטיות ושוטפת בגוונים של שקיעה את השמים. בתחילה אלה גווני צהוב, לאט-לאט מתווספות נגיעות של זהב ואדום. ברגעים האלה, לפני שהשמש נאספת אל מאחורי קו האופק, יש שביל קטן שנמצא מאחורי מתחם "סופרלנד שנושק לשפת האגם הגדול. ישנו מחסום ברזל לכלי רכב ואפשר להלך עליו ברגל כשהאגם מימינכם ופניכם מועדות אל מתחם "יס פלאנט".

 

 תמונת של האגם  תמונת של האגם וחסידה
 תמונת של האגם  תמונת של האגם על רקה העיר הבנויה

 

בשעות אלה שפת האגם רוחשת חיים, בין צמחי הקנה שמזדקרים מהמים, עולה המולה של ציפורי קנים זעירות מוצאות מסתור ללינת לילה. ברווזים מגעגעים לבנות זוגם, וגם הם מתכנסים על גדות האגם למצוא מסתור לשנת הלילה. על האגם מהלכת רוח קלה שמרעידה את חלקת המים, ומרעידה מראה המבנה המשתקף. צבעם של המים הופך לוורוד סגלגל, בשוליים הרחוקים מתגנבים צללים כהים. ואז... מגיע הרגע. לפתע כל המולת העולם והטבע נעצרת להרף עין, הברווזים מפסיקים לגעגע, הסופיות, אותן ציפורים זעירות שמוצאת מקלט לילה בין צמחי הקנה עוצרות את המולת ציוצי הלילה. אורות מתחילים לנקד את השמים בבתי עיר הרחוקה. באותו רגע פני האגם בגוונים של סגול וורוד נרגעים, חלקים ללא ניד וזיע. המבנה הענק של "יס פלאנט", משתקפת במים בלי רעידה כאילו נשקפת במראת ענק, לא תלכדו את המראות בזמן - הפסדתם.

 

 תמונת של האגם  תמונת של האגם
 תמונת של האגם  תמונת של האגם

 

בחורף, כשצמחיית אביב ירוקה גולשת עד לקו המים לצד השביל, נראים פרחים גדולים צהובים של חרצית עטורה, וכמה פרגים מנקדים באדום את המשטח הירוק. מצדו המערבי של השביל נראית הגדר של מתקני ה"סופרלנד" בהם הגלגל הענק והקרוניות הדוהרות על מסלול האנקונדה. בסיומו, השביל הופך לטיילת יפה, חלקה ספונה בעץ ובמדרגות שמהן ניתן לעלות למתחם בתי הקולנוע והמסעדות.

 

ציור של נמלה נושא גרגרים על ראשה
זיכרון ראשוני:
מספר יהושע אייזנשטט, עסקן ציוני: "בראשון לציון היא המושבה בה העבודה מצויה יותר מאשר בשאר המושבות, נאספו כשלושים איש ושמה עבדו על הרי ישראל, וכאשר לא מצאו אחדים מה עבודה - כי לא בכל יום תימצא העבודה לעובד - החזיקו רעיהם בידיהם".   
* עם הילדים
כאן ממש אין בעיה, זוכרים ה'סופרלנד' מצד אחד, מתחם בתי הקולנוע מצד שני. אבל להגיע למקומות אלה אינכם זקוקים לטיול הראשוני. הצטיידו במשקפת, שבו על הגדה סמוך לכביש, בחלק הדרום מערבי של האגם, צמחי הקנה מגיעים כמעט עד לשפה ושם מסתתרים ברווזים, סופיות וציפורים זעירות שמוצאות את מזונן ובונות את הקן בין צמחי הקנה. בהמשך הכביש יש את הכביש העולה למנחת ראשון לציון, שם מטיסים מטוסים זעירים, מראה מרתק. אפשר גם לנסות (ביחד) ללכוד את הרגע לפני שהיום הופך ללילה.
איך מגיעים:

נוסעים בשדרות רחבעם זאבי לכיוון מערב, (לים), ברמזור השלישי פונים דרומה, לכביש ההולך ל'סופרלנד', בכיכר לפני ה'סופרלנד' פונים ימינה לכביש המקיף את המתקנים, מיד אחרי הגלגל ענק, מחסום הברזל והשביל המוליך למתחם יס פלאנט. 
עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il . צילומים ואיורים : דובי זכאי

דף הבית