כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
פינת ישיבה בתוך גן פורח
זיכרון ראשוני:
ראשוני מתיישביה צנועים ידועים, התקינו תקנה שנועדה להרחיק גנדרנות, את בגדי המשי ותכשיטים נתבקשו בני המושבה לא ללבוש אפילו בשבתות ומועד, כדי לא לכלות את ממונם של ישראל. זו ראשון לציון כה סמוכה לתל אביב וכה שונה ממנה.
גבר נותן פרח לאישה

גינה לי, גינה לי

במערב ראשון, שטחי חקלאות קטנים שבהם תושבים מגדלים קצת ירקות לצריכה עצמית, פרחים להביא לבת-הזוג לשבת ו"זולות" קטנות. חקלאות עירונית עם הרבה אהבה

המשורר לוין קיפניס חיבר את שיר הילדים "גינה לי". לכן, בכניסה לפרויקט "גינה לתושב" אפשר לפזם את השיר מתקופת הגן, כי כאן מגדלים את הירקות והפרחים. 

לדיירי רבי-הקומות בעיר אין מקום לגינה. למעט כמה עציצים במרפסת אין שום סיכוי לפיתוח חקלאי. לכן, כמו בערים גדולות בעולם, עיריית ראשון הקצתה שטח שבו יכולים תושבים יכולים לעבד בעצמם פיסת קרקע לגידול ירקות לצריכה עצמית, וגם פרחים כדי להביא לבת/בן-הזוג לקראת שבת ולהתעסק קצת בחקלאות, ואת התוצאות להביא הביתה.         

מדי יום שישי, אחד התושבים מביא לרעייתו זר ציפורנים אדום כאש. את הציפורנים הוא מגדל בחלקה הצנועה שלו בתוך המתחם. כמה עשרות מאושרים חולקים פיסת אדמה במערב ראשון. זוהי פיסת אדמה ששכרו מעיריית ראשון לציון ובה הציפורנים האדומות הן חלק קטן מהגידולים. בגינות אחרות מתנשאות חמניות נוי ענקיות, ירקות דוגמת עגבניות ומלפפונים, חצילים, כרוב, חסה ועוד ועוד. לצד הגינות נמצאת "זוּלָה" קטנה, עטופה בגפנים, כמה כסאות תחת סככת צל, גזיה כדי להכין קפה לחבר'ה, ואלה מגיעים למקום לשבת ליהנות מירוק עירוני ולדבר על המצב.

 

 עובדים בגינה פינת ישיבה בתוך גן פורח
 דחליל בגן  תצלום של פרי הגן

 

במתחם כמאה חלקות, כל אחת בת 100 מ"ר. פנסיונרים וחקלאים חובבים משקיעים כל יום כמה שעות עבודה בגינה. הגינות מטופחות ואפשר לראות את צבעם הסגול בריא של חצילי הבלדי, את זקנקן התירס שהבשיל, העגבניות שמעלות סומק אדמדם לפני הקטיף, הסלרי הגדל כאן לממדים ענקיים, פרסה מעולה שמהצמח  שלה עולה גם פרח סגול מעוגל שגם הוא טעים (יוצאי חַלֵבּ מסוריה יודעים להכין את קציצות הפרסה המפורסמות). פלפלים ופסיפלורה שיוצרת גדר עשירה בפרי. החקלאים החובבים מתייעצים אחד עם השני לומדים פרקים בחקלאות והתוצאות נפלאות. חלק מהיופי נזקף לזכותן של הזוּלוֹת הקטנות שפזורות בין החלקות, שבאחדות מהן בריכה קטנה ובה משייטים דגים, בין צמחי המים.

"גינה לתושב", יוזמה ברוכה. העירייה מאפשרת לתושבים הגרים בבתים משותפים להריח קצת חקלאות. התושבים שוכרים שטח אדמה קטן, מקבלים מכסת מים (בתשלום סמלי) ושם הם מגדלים קצת ירקות ופרחים לצריכה עצמית. ה"פנטנט" החקלאי הזה מוכר מערים צפופות אוכלוסין באירופה. בדרך כלל סמוך לעיר יש חלקות קטנות לעירוניים ובהן פיסת אדמה שבה הם מגדלים חקלאות עונתית לצריכה עצמית. כמה חוקים חלים על הגננים החובבים. אסור לעבור עם הגידולים גובה של 2 מ', התשלום חודשי כולל את מחיר המים ואחד החוקים המחמירים הוא שאם גינה לא מטופלת במשך שלושה חודשים, החלקה חוזרת למשמורת העירייה. בלילה המקום מואר, למי שרוצה לעבוד דווקא בלילה.

גבר קוטף עלי כותרת
זיכרון ראשוני:
שמה לקוח מספר ישעיהו "ראשון לציון הנה הם ולירושלים מבשר אותן", כאן, עוצב דגל ישראל שהושפע מהטלית היהודית. מילות התקווה חוברו בה על ידי נפתלי הרץ אימבר. פעמון המושבה העתיק שהזעיק את התושבים בעת צרה נדם וממוקם כיום ליד המוזיאון בעיר.
* עם הילדים
אם הטיול הקטן נערך עם הילדים זו הזדמנות לחדש קצת ולתת גם להם פינה חקלאית. לא שתהיו חייבים עכשיו לשכור שטח אבל אפשר לגדל בבית במחיר זול כמה ירקות. מספיק שתי אדניות למלא אותן באדמה ולקנות זרעים של כמה ירקות, לשתול עם הילדים, (לפי ההוראות), ממש פשוט והילד יכול ללוות את הגדילה, לדאוג להשקות ועם הבשלת הירק לקטוף. החקלאים החובבים מאוד שמחים להעניק מידע וכך שתוכלו לקבל מהם עמה עצות טובות איך לגדל ובעיקר מתי.
איך מגיעים:

בקצה המערבי של שד' רוטשילד, פניה ימינה לשד' בן גוריון. גן לתושב נמצא מצד שמאל, אחרי מגרש הכדורגל, יש שילוט מסודר וגדר מקיפה את האתר.
למסלולי טיולים נוספים מאת דובי זכאי  לחצו כאן 

דף הבית