כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
ילדים בכחול לבן נושאי דגלים
זיכרון ראשוני:
כל שהחל לצמוח בה (בראשון לציון) - הגיע ללבלוב. כל מעשה בה - זכה לרציפות ולהתפתחות. בייחוד אמורים הדברים בציבור הפועלים במושבה, הגרעין הראשון של תנועת העובדים וההסתדרות.      
איור ל אב מרים על כתפיו ילד

דרך הכאב אל השמחה

מה קורה בפרק הזמן בין שני ימי הזיכרון? לאן כדאי להגיע כדי להרגיש ולהזדהות עם המשפחות השכולות? ואיפה נמצא את היופי והעידוד שלמרות הכול החיים נמשכים?

 

שני ימי זיכרון שבהם העם מרכין ראש; הראשון לזכר הנרצחים במחנות ההשמדה ושבוע אחרי כן, לזכרם של החללים שנפלו על הגנת המולדת. חוט עדין ורגיש נמתח בין שני ימי הזיכרון. כמו בכל שנה, אנו ממשיכים לזכור ולא לשכוח אבל בכל בנקודה של שפל יש גם נקודה של תקווה, נקודה זו מכונסת בסופם של ימי הזיכרון בחגיגה מתפרצת של יום הולדת למדינה. בתפר העדין שבין שני ימי הזיכרון ואירועי יום העצמאות אפשר ללמוד רבות על העיר שבה אתם גרים.

כדי להרגיש את העוצמה של השקט וההתכנסות, כדאי בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה לצאת לרחוב, פשוט להלך ברחובות העיר. הלילה יורד, החנויות נסגרות, בבתי הקולנוע כבים האורות. המסעדות סוגרות שעריהן וההתנהלות של המכוניות אטית, פחות רועשת. בכמה מרכזים בעיר ניצבים בני נוער כמשמרת של כבוד ליד האנדרטאות לזכר החללים, לצדם בוער לפיד. בערב יום הזיכרון, מתקיימים טקסי זיכרון צנועים בני המשפחות ותושבי העיר עומדים בדממה ושומעים את השירים הנוגים. שני מקומות שאני נוהג להגיע אליהם לסירוגין בכל שנה נמצאים בחיבור הרחובות הרצל וז'בוטינסקי ליד התותח, והמקום השני, בכניסה לשיכון המזרח בפינת הרחובות יעקב וירושלים. בשני המקומות מתקיים טקס צנוע אך מרשים לזכר נרצחי מחנות ההשמדה וחללי צה"ל. מראה מרגש במיוחד הוא מראה בני הנוער שניצבים כמשמר כבוד באנדרטאות ליד אבוקת זיכרון. 

 

 אזכרה בבית קברות  מצבה
 ילדים עם דגלים  ילדים בתצוגת נשק

 

למחרת, ביום הזיכרון, יש רגע של איחוד שלא תראו אותו בשום מקום אחר בעולם לכן כדאי להגיע ביום זה לבית הקברות, לחלקה הצבאית, לקראת השמעת הצפירה ולשלם חוב של כבוד לאותם לוחמים שנפלו על הגנת ארצנו. חשוב לראות את הדממה ואיך רבים כל-כך ניצבים ביחד ובשתי הדקות הארוכות שבהן נשמעת הצפירה, צפים הזיכרונות. כתף נוגעת בכתף, בני המשפחות השכולות, ילדים, נכדים, סתם אזרחים, כולם הופכים לגוש אחד חזק. בין שורות העומדים ניצבים חיילי וקציני צה"ל ובעת הצפירה הקצינים מצדיעים והחיילים עומדים בדום מתוח. חיילי יחידות צה"ל לבושים בירוק, חיילי חיל האוויר לבושים בבגדיהם האפורים וחיילי חיל הים במדיהם הצחורים הלבנים.

 ועוד משהו. במעלה בית הקברות, בקצה העליון, יש מקום של כבוד לחלל, גיבור מלחמת העולם הראשונה בצבא הבריטי, מי שהיה בין משחררי ראשון לציון מידי התורכים ונפל בקרב. כאמור, בראש הגבעה ובחלק העתיק של בית הקברות, ממוקדמת מצבה לזכרו של בן משפחת רוטשילד שהיה קצין בכיר בצבא הבריטי ונפל בקרב על גבעה בדרום הארץ. "...ר' אפרים, בן הגביר שלמה די רוטשילד שחירף נפשו למות על מרומי שדה הקרב בארץ ישראל..." משפחת רוטשילד בחרה לקבור ולהנציח אותו בבית הקברות בראשון לציון. גם הוא ראוי לביקור של כבוד ביום המיוחד הזה.

ואם תרצו מעט שמחה ביום הזה, מספיק שתעברו ליד גני הילדים, הקטנים לבושים בלבן וכחול בידם דגל ישראל והם יוצאים בזוגות לטקסים בבסיס הצבאי הסמוך.

 

איור של ילד עם דגל
זיכרון ראשוני:
כשם שבראשון לציון קמו; בית העם הראשון; בית הספר העברי הראשון; גן הילדים העברי הראשון; כך קמה גם בה אגודת הפועלים המאורגנת הראשונה בארץ ישראל.
* עם הילדים

את חלק השמחה של חג העצמאות אפשר להתחיל עם המראות היפים של ילדי גני הילדים, בדרכם לגן הילדים או לחגיגה מרכזית, לראות את הילדים המתוקים לבושים חולצות לבנות מכנסיים כחולים ומנופפים בידם בדגל ישראל. זה לא פחות יפה מבימת בידור.

איך מגיעים:

החלקה הצבאית נמצא בקצה רח' צבי פרנק. קבר בן משפחת רוטשילד, נמצא במעלה בית הקברות, במדרגות העולות מהחלקה הצבאית. ברום הגבעה, מצבת שיש אדמדם, מוקפת בגדר ברזל נמוכה.

עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il . צילומים ואיורים : דובי זכאי  

דף הבית