כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
תמונה של כיכר
זיכרון ראשוני:
השם לקוח מספר ישעיהו, פרק מ"א פסוק כ"ז: ראשון לציון הנה הנם ולירושלים מבשר אתן. צירוף המילים ראשון לציון, מופיע פעם אחת ויחידה בתנ"ך. הראשונים ראו את מושבתם כמבשרת את תחילת הגאולה והתקומה בארץ ישראל.
2איור של  מטיילים חד נישא על כתפי האחר

לצומת בית דגן... ברגל

שלושה נתיבי תנועה בכביש ההולך לצומת בית דגן, עוד שלושה מבית דגן לראשון והתנועה בהם רבה. בשנת 2013 נולדו עוד שני נתיבים: האחד להולכי רגל, השני לרוכבי אופניים. ציר חדש לחובבי ההליכה והרכיבה

 

החלוצים במושבה הצעירה התיישבו בגבעות החוליות של ראשון לציון. את מי השתייה קיבלו מבארות המים בבית דג'ן (בית דגן של היום, מצפון לראשון לציון). באותם הימים היה בית דג'ן יישוב ערבי, ידידותי, מצפון למושבה. את המים היו מובילים בחבית רתומה לגמל. אחד מחלוצי המושבה סיפר: "החבית על הגמל הייתה יוצאת בבוקר ושבה לקראת הצהריים. בפעם השנייה באותו יום, חבית המים היקרים הייתה יוצאת ריקה לכפר הערבי, ושבה עם מים טריים לקראת הערב."

עם פרוץ מלחמת השחרור הפכה בית דג'ן בסיס תוקפני של הכנופיות הערביות. חברי הכנופיות איימו על הדרך לראשון לציון. ב-2 במאי 1948 (במסגרת מבצע "חמץ" שבסיומו כבשו את יפו), התקדם טור לוחמי ההגנה אל הכפר בית דג'ן. תושבי הכפר נמלטו והכפר המאיים נכבש ושמו הפך לבית דגן. הארכיאולוגים וההיסטוריונים סבורים שבית ד'גן היא דגון, על שם האל הפלשתי. שמה מופיע בכתב היתדות בשנת 1185 לפנה"ס ובמפת מידבא מהמאה השישית שנמצאת על רצפת כנסייה בירדן. במפת הפסיפס מצוין המקום כבית דגנה (הפסיפס המקורי נמצא על רצפת כנסייה בעיירה מידבא, שבירדן.

כיום, צומת בית דגן בשעות הבוקר היא אות ליוצאים מראשון לציון, שעברו שלב אחד בפקקי הבוקר והם ממתינים עוד בצוואר הבקבוק שבדרך הפקקים לתל-אביב. השביל החדש מאפשר למהלך לצד, בשעות הלחץ בכביש, להיות מהיר יותר ממכונית. השביל טופח ושודרג והוא מתחיל ליד הכניסה לנחלת יהודה.

 

 צילום של עץ  צילום של דרך
 מתקני משחקים וספורט  תצלום של אנדרטה

 

מצדו המערבי של השביל, נולדה שכונה חדשה. מה שהיו פעם שדות חקלאיים, או סתם שדות בור, הפכו לשכונת וילות מטופחת. הקרבה לכביש חייבה את המתכננים להקים גדר חוצצת בין הכביש לבתים, וכדי שלא תהיה זו חומה משעממת, הרימו סוללת עפר שעליה נבנתה חומת בטון דקורטיבית. בחומה מוטבעת תאורה רכה שנדמית לגל מואר השקוע בקיר החומה. להולכים מתגלה לקראת הצומת הסואנת כביש המכבים ודרך הכיכרות, פסל סביבתי נאה, כדור פסיפס גדול הנישא על עמוד ולמרגלותיו בריכה שיורדת במדרון הדשא, כולה ריבועים עדינים של פסיפס כחול. מים זורמים במורד כמפל חרישי. מדרון מטופח של דשא ופרחים בצבעים שונים יורד מקיר הבטון הצבעוני.

 לאורך הדרך פינות ישיבה מעוצבות. לצד השביל, ספסל בטון ארוך, נושק לצמחייה. יש גם קטע פעיל בדרך. לאורך המסלול החדש הציבו מכשירי ההתעמלות במקום מסודר מצפון לצומת דרך המכבים, שד' הציונות. כל המתקנים בצבעי אדום, עם רצפה כעין שטיח אדום. גדר קטנה, סמלית, מפרידה בין מתקני ההתעמלות לבין שביל האופניים. שביל האופניים סלול כך שמי שרוצה מסלול ארוך ובלי הפרעות יכול לדווש עד צומת בית דגן. לחובבי ההליכה יש כארבעה קילומטרים של הליכה רציפה, כמעט עד בית דגן.

איור של מטייל
זיכרון ראשוני:
השם "ראשון לציון" למושבה שבדרך ניתן ע"י חברי הועד: לכונן בארץ הקודש מושב עבור אחינו בני ישראל לעבודת האדמה, בשם ראשון לציון. השם הוצע על ידי זלמן לבונטין ביפו כארבע חודשים לפני קניית הקרקע.
* עם הילדים
שטיילתי לאורך המסלול פגשתי כמה ילדות מחליקות על סקטים, הבנות החליקו על השביל הארוך והסלול. חלק מהן, המנוסות יותר, הצליחו להגיע למהירות גדולה בהחלקה בגלל שהשביל חופשי. פגשתי גם כמה רוכבי אופניים שמדי יום הם גומאים את המסלול הרכיבה שלהם. אחד מהם ציין שבדרך כלל הוא רוכב על אופניו, לוקח את הילדים בגלל הנוחות של הדרך הארוכה שלא מופרעת כמעט ברמזורים וצמתים. במהלך הרכיבה עוצרים במתחם ההתעמלות, (זוכרים? כולו אדום) לשמחת ילדיו. וכך, מי שרוצה להחליק על סקטים ממתין לו נתיב המיוחד. אפשר להזמין הורה לרכב יחד במסלול המיוחד. נעים ללכת ברגל לצד המכוניות הדוהרות במסלולים משלהם, לשבת בפינות המנוחה. ספורט הליכה ריצה במתקנים החופשיים. לצד הדרך החדשה יש נקודות לשתיית מים.
איך מגיעים:
השביל מתחיל בחיבור של רח' צבי פרנק ודרך המכבים, בצד המערבי של הכביש, חובבי ההליכה יכולים להשאיר את הרכב בכנסה הדרומי של נחלת יהודה או באיזור התעשייה, בכביש הפנימי. עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il . צילומים ואיורים : דובי זכאי    
דף הבית