כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
תמונה של גן
זיכרון ראשוני:
דבר בואו לארץ-ישראל נשמר בסוד, הופעתו הפתאומית בראשון-לציון גרמה להתרגשות רבה. הרצל שהה במושבה כחצי יממה בלבד אך ביקורו השאיר על הנוכחים רושם עז.   
איור גבר ואשה

גן הוורדים

המושבה הוותיקה נחלת יהודה, הפכה לחלק משכונות העיר. בלב השכונה נשמרה פינה קטנה לחללי המלחמות, זכרם עטוף בגן של ורדים

יהודה לייב פינסקר, רופא והוגה ציוני שפרסם בשנת 1882 את "אוטואמנציפציה", מסמך חשוב בתולדות הציונות שניתח את הסיבות לאנטישמיות ונתן גם את הפתרון: "היהודים זקוקים למדינה משלהם". מסמך חשוב זה הניע את הצעירים בתנועת חיבת ציון וצעירים יהודים רבים במזרח אירופה התקבצו למשימה החשובה, עלייה לארץ ישראל. מכאן מתקשר זכרו של הרופא הציוני לשמה של שכונת "נחלת יהודה", "שאלו" מפינסקר את שמו הפרטי - יהודה והוסיפו את המלה נחלת, וכך היישוב הקטן הצמוד לראשון לציון נקרא "נחלת יהודה".

"...הוועד הפלשתיני באודסה ייסד על יד ראשון לציון מושבה חדשה של פועלים, על שם הד"ר יהודה לייב פינסקר, בשם נחלת יהודה. ...באותו היום (של טקס היסוד), פסקה בראשון לציון כל העבודה, אפילו היקב ובתי-הספר נסגרו. כל בני המושבה וסביבותיה, זקניה וילדיה, איכריה ופועליה, לבשו בגדי חג וכולם נהרו אל הגבעה שעל האדמה החדשה. שמה באו אורחים רבים מיפו ומהמושבות הקרובות. התזמורת ניגנה את "התקווה" והחלו הנאומים..." (מתוך הספר "ראשונים", פרקים בתולדות ציבור הפועלים בראשון לציון, 1972)

 

 שלט בכניסה לגן הבנים  אנדרטה בצורת מצבה
 עצי דקל  גינה פורחת

 

נחלת יהודה נוסדה ב-1913 כמושב פועלים. מאז ומתמיד נחשבה כפרבר של ראשון לציון. בשנת 1988 נחתם צו האיחוד בין שתי הרשויות ונחלת יהודה הוותיקה הפכה להיות שכונה בראשון לציון. נחלות צמודי קרקע ולאחרונה גם בתים רבי-קומות ממלאים את השכונה. הביקוש הרב העלה את מחירי הדירות במקום שהרקיעו שחקים. רוב תושבי ראשון לציון לא פקדו את השכונה הוותיקה וחבל, ברחובות הקטנים עדין נותר טעמם של ימים עברו. הטיול מתחיל בכניסה הדרומית של נחלת יהודה בחיבור הרחובות הרצל ודרך המכבים. כביש צר מטפס לגבעה בשוליים הדרומיים של השכונה והמולת העיר הצמודה נותרת מאחור. כאן, כאילו הזמן קפא. שלווה עטופה בעצים חסונים, גינות נוי ומהן מציצים בתים נאים. הרחוב מטפס אל מגדל המים שבולט במראהו מכל נקודה. סביב מגדל המים גינה קטנה, ולצדו בריכת מים נוספת סגורה. מכאן נשלחת תצפית נאה מערבה, אל איזור התעשייה. מרחוק אפשר להבחין בפס כחול עדין, קו הים. סביב המגדל צמחו בתים נאי מידות, חצרות עטופות בצמחייה עשירה ועירוב של בתי מושב ישנים לצד בתים מרווחים ונאים. דקלי הוושינגטוניה הדקים והגאים מתנשאים מחצרות הבתים, ועצי פיקוס ענקיים מצלים על חצרות של תושבים ותיקים. בלב נחלת יהודה נמצא כפר הנוער "ויצ"ו נחלת יהודה", מקום מטופח עטור בצמחייה שבו לומדים תיכון שש-שנתי. המקום נוסד כמשק פועלות בשנת 1922 ועסק בהכשרת נשים בהתיישבות העובדת. כיום בני נוער רבים באים ויוצאים בשעריו.

 בלב המושבה גן יפה, גן הבנים. בתוכו ,רחבה גדולה שבמרכזה אנדרטת אבן המזכירה את מבנה המנורה ועליה מונצחים שמות הנופלים. שתי מדרגות עולות אל המקום ודגלי ישראל ועיריית ראשון לציון מתנופפים לצדה. במערב הגן דקלים נישאים, מגרש הרפתקאות צבעוני לילדים וספסלי מתכת נוחים ממתינים למבקרים. ממזרח לאנדרטה גן ורדים מטופח שמעניק לגן כתמים אדומים פורחים, ורדים נאים ופינות ישיבה.

איור של אב ובן
זיכרון ראשוני:
הד"ר בנימין זאב תיאודור הרצל קיווה שהקיסר ווילהלם השני יעביר את המסר אל בן בריתו, הסולטאן העות'מאני, וישכנע אותו לתת או למכור ליהודים את אדמות ארץ-ישראל. ביומו הראשון בארץ-ישראל נסע הרצל למקווה-ישראל ומשם אל ראשון-לציון.
* עם הילדים
ההיסטוריה של ראשון לציון משולבת היטב בנחלת יהודה. אחד מוותיקי נחלת יהודה, ספי ריבלין, יקירינו, האמן שהכניס לחיינו חיוך הומור וצחוק בחן רב. תוכניות הטלוויזיה שלו העשירו את וילדינו (וגם אותנו) בדמויות רבות. אחת מהן, פיסטוק המבולבל, בתוכנית 'ביתו של פיסטוק'. נעים לטייל ברחובות של נחלת א', תחושה של טיול במושבה בליבה של עיר. את הסיור כדאי להתחיל ברכב, ברחובות השכונה עם תצפית מערבה ליד בריכת המים. סיפורה של המושבה שהיום הפכה לחלק מהעיר הגדולה. לראות את בית הספר של ויצ"ו, להכיר את העצים הענקיים שנטועים חזק בכל רחבי הישוב ולסיים בגן הבנים. דקה של כבוד לזכר הנופלים, משחקיה עשירה לילדים ומתחם אימונים למבוגרים.
איך מגיעים:
בנקודות החיבור של צפון ראשון לציון בקצה רח' הרצל ודרך המכבים, זו הכניסה הדרומית של נחלת יהודה. ממשיכים ישר, מערבה, אל הגבעה ומגדל המים, משם בוחרים את הכביש שיורד צפונה לפינת רח' הבנים ורח' פינסקר. שם נמצא גן הבנים.
עוד מסלולי טיול עירוניים אפשר לראות באתר עיריית ראשון לציון www.rishonlezion.muni.il . צילומים ואיורים : דובי זכאי      
דף הבית