כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
חוף ראשון
זיכרון ראשוני:
בית קנר. הבית נבנה בשנת תר"ס, 1900, על-ידי יעקב קנר, איכר, חרש ברזל ויו"ר ועד המושבה. המבנה ייחודי בצורתו הארכיטקטונית ונושא מאפייני בנייה קולוניאליים. בחזית הבית עוגני ברזל בצורת האותיות י.ק. – ראשי תיבות שמו של בעל הבית. יעקב קנר ואשתו בתיה, אשר היו חשוכי ילדים, הורישו את הבית לציבור.  כיום משמש הבית גלריה לאמנות.
איור של אדם על החוף

שש בבוקר

 למה ללכת על הים? למה ללכת כל-כך מוקדם? עד לאן מגיעים בהליכה? ומי מתקשט בכרבולת של זהב?

לא כל עיר התברכה בחוף ים רחב ויפה כמו ראשון לציון. המקנטרים יגידו: "גם כן חוף? פחות מק"מ אורכו, במה אתם מתגאים?" האוהבים יגידו: "נכון, מעט אך כמה הוא יפה." בת ים השכנה, נתניה הרחוקה, הרצליה, תל-אביב, כולן התברכו בחוף ארוך יותר, אך החופים שלהם חלקם צרים, זרועים בשוברי גלים, סלעים שפזורים על קו החוף לא מאפשרים גישה נוחה למים. בתל-אביב למשל, תקועים שני נמלים על החוף. ואילו בראשון לציון חוף רחב, חול נעים וחמש תחנות הצלה לאורך החוף. אין מזחים ואין סלעים בכניסה למים. ויתרון נוסף, חובבי ההליכה יכולים להרחיק על קו המים עד בת-ים או יפו, הנמרצים ביותר יכולים להגיע גם לתל-אביב. וחוץ מזה, החנייה לתושבי העיר... חינם.

 רבים מתושבי ראשון הפנימו את הרעיון להגיע אל החוף מוקדם, עם צאת קרני השמש הראשונות. המקדימים מגיעים בערך בחמש בבוקר, מהלכים על החוף במהירות עד לפאתי יפו, טובלים בים באחת התחנות, ממהרים להתלבש וללכת הביתה לעיסוקי היום האחרים. המתונים פותחים את צעידת הבוקר בשעה 06:00. הקבוצה שמגיעה בשעה זו מגובשת, לא כל אחד לנפשו, רוב ההולכים מכירים את הקבועים על החוף, מברכים אחד את השני ב"בוקר טוב" חגיגי, מחליפים כמה מילים על שלומם של בני המשפחה ופולחים את האוויר הצלול בדרכם צפונה, רובם מגיעים עד פאתי יפו.

 

 הולכים בחוף ראשון  אם ובנה על החוף
דגל לבן בחוף דייג על החוף

 

מה היתרון בהליכה על קו החוף מוקדם בבוקר?

1. אחרי ההליכה, נותר לפניכם את כל היום. 2. לא צפוף. בשבתות הרבה הולכים על קו המים 3. החנייה של המכונית ממש לא בעיתית. ועוד לא מנינו את מראות הבוקר.

בשעות הבוקר השמש עולה במזרח, אור מיוחד נח על החוף, כל סככה או שלט נמתחים בצל ארוך מערבה, אפילו הצדפים הזעירים הופכים לצללי נפילים. על החוף בשעות אלה מתרוצצים סרטנים קטנים, וכשאתם מתקרבים, הם נמלטים בהליכה העקומה אל חוריהם החפורים בחול. אחד המראות היפים הם כרבולות הגלים. במשך היום הן לבנות כאילו עברו כביסה והן בוהקות בלובן. בשעות הבוקר לובן הקצף הופך לזהב-אדמדם, הגלים מתקשטים בכתר של זהב, גולשים אל החוף, נפרסים בקשת רחבה ששוליה אדמדמים. בשעות הבוקר החול עדין צונן מצינת הלילה, כדאי להלך יחפים על החול שנותן מסג' עדין לכף הרגל. לא לשכוח סנדלים, כי לעתים צריך לעבור מצבור של צדפים וזה קצת כואב.

עוד תופעה שתוכלו לראות, אלה דייגי החכה המארגנים לעצמם אתר ישיבה נוח על כיסא. בשעה זו עדיין עטופים מצינת הלילה. החכה שלהם נעוצה בחול וחוט הדיג נשלח רחוק אל גלי הים. דייגים אלה אינם זקוקים לחברה, הדגים חבריהם. בשעות הבוקר החוף זרוע במציאוֹת, ילד ששכח את הדלי, משחקי ילדים שנשארים בחול, לעתים מטבע שגלי הים מגלים ושלל אדיר של צדפים שהגיעו לכאן במשך הלילה או בסערה האחרונה.

אם תרחיקו עד מצפור הגלים, בבת-ים, תגיעו להליכה של ארבעה קילומטרים לכל צד. סיכום נאה של צעידה (כשמונה קילומטרים), שמספיק כאימון נינוח ליום אחד.

ציור של גלישה על המים
זיכרון ראשוני:
באר המושבה המהווה מזה שנים רבות חלק בלתי נפרד ממוזיאון ראשון-לציון משמשת אבן שואבת למבקרים מהארץ ומחו"ל צעירים ומבוגרים כאחד. הבאר הראשונה בה נמצאו מים, העניקה חיים למושבה ראשון-לציון שאך זה באה לעולם. שבעה חודשים של ציפייה וצמא חלפו עד אשר עלתה מתחתית באר הקריאה "מצאנו מים!" (ט"ז אדר א', תרמ"ג, 23 בפברואר 1883). קריאה זו נחקקה לזיכרון עולם על גבי סמל העיר ראשון-לציון.
* עם הילדים
טוב, לא נכביד עליכם לצאת עם הילדים בשעה שש בבוקר, (למרות שחלק מהילדים קמים מוקדם), בדרך כלל. אבל גם אם תגיעו לים בשעה שבע עדין תהנו מכל מה שציינו. קחו בחשבון שזאת לא הליכה רציפה, הילד מגלה דברים ומתעכב לידם, דברים שאנו המבוגרים לא רגישים אליהם, למשל: גלי הים יוצרים קיר קטן של חול, בגובה של עשרים ס"מ, ילד מיד מהלך על המצוק הקטן שנוצר וכמובן קורס עם צעדיו, אין גבול לשמחת הילד. מראה הסרטנים הרצים על החול, הליכה במים הרדודים אל הגלים שמסתערים אל החוף. והצדפים, ערימות של צדפים בוהקים שהגיעו במשלוח של הלילה. כאן הילד משקיע זמן רב בהתבוננות. (אגב אסור לקחת צדפים מהים).
בחלק הצפוני של מגרש החניה ליד הים מגרש משחקים חדש מקסים, משחקי חבלים ורחבה של החלקה על גלגליות.
איך מגיעים:
שד' משה דיין נמתחים מערבה לעבר הים, מעל כביש 20, (כביש תל אביב אשדוד) מתחלף הרחוב לשד' רחבעם זאבי שנמתח עד הים. כדאי לחנות בחניות הצפוניות ולרדת לים במדרגות הרחבות. 
דף הבית