כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
תמונה של באר וצמחיה
זיכרון ראשוני:
אחד החקלאים היה מיכאל הלפרין, שייסד בראשון לציון "איגוד פועלים" ראשון בארץ. עם הזמן נהפך הלפרין לאחד המתנגדים החריפים לשלטון אוסוביצקי... שהיה לפקיד המושבה.
מבוגר וילד קורים ספר ביחד

היסטוריה של טעות

מה הקשר בין עיון קרא לעין הקורא? לאן נעלם המעיין? ומה הייתה הטעות?

גן המעיין צמוד לשדרות בן גוריון. זהו גן מוארך הצמוד למצוק הכורכר ובין שביליו עצי איקליפטוס כבדי שנים ומלחשי סוד עם הרוח. לאורך הגן הקטן פינות משחק לילדים ומקום למבוגרים להוציא מרץ במכשירי כושר. גן הנמצא בפאה המערבית של העיר בשכונת כצנלסון ולו צמחיית קנים ירוקים המספרת שכאן יש מעיין. המראה התמים של הגן לא מסגיר את סיפור הטעות ההיסטורית. שלט גדול מעץ בכניסה לגן מעמיד את המבקר על הטעות, וכך כתוב: "באתר זה נבעו מעיינות 'עיון קרא', הם המעיינות אשר נתנו לראשון לציון וסביבתה את שמה הערבי. המייסדים, בראשם זלמן לבונטין, קראו למקום מעיין 'עין הקורא', או 'מעיין שמשון' - ...על כן קרא שמה עין הקורא אשר בלחי עד היום הזה..." (שופטים פרק י').

המתיישבים הראשונים שבלעו בצמא את סיפורי התנ"ך, חיפשו את החיבור בין שמות המקומות והשמות שמופיעים בתנ"ך. על-פי צליל השם שיערו שהמקום עין קרא הוא עין הקורא ומייד קישרוהו לשמשון, לפלישתים וללחי החמור. במשך השנים למדו על הטעות בזיהוי המקום אך המשיכו לקרוא לו עין הקורא. כיום צומת עין הקורא הוא אחד הצמתים החשובים בכניסה לראשון לציון.

באותם הימים של תחילת היישוב בראשון לציון, המעיין הקטן היה תקוותם של המתיישבים למים, אך המים המעופשים והמעט מליחים, לא היו טובים לשתייה ואחרי זמן יבשו המעיינות. אלה היו מעיינות אכזב. ר' אשר לוין, מהמתיישבים הראשונים, נטע את הפרדס הראשון ליד המעיינות והשקה את העצים במי המעיין כשהוא נושא על גבו, אסל ודליים.

 

 מתקן שעשועים מגלשה נדנדה 
 עצים בגן  שביל הליכה  בגן

את הסיפור של עיון קרא הוחלט להנציח בגן נאה סביב מקום המעיינות וגם... להודות בטעות בשלט עץ נאה. בשולי הגן הוכנה בריכה עגולה, עטופה באבן המזכירה באר שממנה גולשים מים צלולים וליד הבריכה, קיר אבני כורכר. אלה כמובן לא מי המעיין אלא מים שמוזרמים כמו לשאר המזרקות והגנים בעיר. מאחורי המעיין מעלה חולי המטפס אל גבעה שעליה שורה ארוכה של עצי איקליפטוס זקנים. שורת האיקליפטוסים ממשיכה דרומה, מעבר לרחוב ז'בוטינסקי. למרגלות מצוק הכורכר יש התחדשות של צמחי הקנה החזקים והירוקים המצביעים על מי תהום. בחלק הדרומי של הגן, מעט לפני הבתים, מתנשא עץ איקליפטוס ענק, גזעו חלק ותחתיו פינות ישיבה מוצלות. המקום שלו למרות מיקומו הקרוב לצירי תנועה. זהו גן שקט ומקסים עם מקומות ישיבה, שבילים מטופחים וגם כמה פינות נסתרות בצלם של עצי האיקליפטוס.

משד' בן גוריון עולים ברחובות קטנים מזרחה לשכונת כצנלסון, אחת השכונות הוותיקות בראשון. הרחובות מוצלים בעצים כבירים שנשתלו כאן לפני שנים. אחד הרחובות שמתחבר לשדרות בן גוריון הוא רחוב המעיין, לזכרו של המעיין שיבש. אחד הרחובות הסמוכים נקרא הפרדס הראשון. ואם ממשיכים במעלה המתון מגלים עוד גן בשם: "גן המעיין".

 

ילד גולש במים
זיכרון ראשוני:
יהושע אוסוביצקי בשנת 1884 רכש 3,000 דונם אדמה בעיון קרא ומכר חלקות לעולים בעלי רכוש שנטעו באמצעיהם הפרטיים כרמי גפנים. באופן כזה נוצרה שכבת איכרים שאינם תלויים בחסדי הברון.
* עם הילדים
זהו איזור יפה לילדים, יש כאן המון מה לעשות. אחרי שתסיימו את הטיול בגן המעיין, אפשר טיפה להשתולל בגבעת החול המטפסת לעצי האיקליפטוס. לכיוון דרום, יש את פינות החקלאות  הביתית. כדאי לנסות להיכנס, פרוייקט יפה של ירקות ופרחים של אזרחים שקיבלו קרקע של כמה מטרים רבועים ועושים בה נפלאות. מעבר לרחוב ז'בוטינסקי, גן הגתות, מקום יפה להפעלה סביב גת עתיקה (צריך לתאם עם העירייה שיפתחו עבורכם את האתר). מצפון, הליכה קצרה ברגל תוביל אתכם לגן המנהיגים, פארק ענק, יפה, שער האומות עם כל דגלי המדינות שתמכו בהצבעה באו"ם בשנת 1947 בהקמת מדינת ישראל. נחל מלאכותי מושך מהחניה עד המזרקה המרכזית ושם יש משחקים מיוחדים לילדים. וכמובן לא לשכוח את סיפור עיון קרא שהפך לעין הקורא.
איך מגיעים:
רחוב רוטשילד מערבה. בחיבור עם רחוב ההסתדרות, פונים ימינה (צפונה), לשדרות בן גוריון, עד רחוב המעיין, הגן נמצא מצידו המערבי של הרחוב, הבריכה הקטנה נמצאת בחלקו הדרומי של הגן לא רחוק מהאיקליפטוס הגדול.
דף הבית