כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
ילדה משחקת בחוף הים
זיכרון ראשוני:
בשנת 1887 הגיעו לידי שמואל כהן מילות שירו של נפתלי הרץ אימבר "התקווה" כהן התאים את המנגינה למילים וכך נתקבל ההימנון הלאומי
ציור ילד רץ על המים

על הגבול

נקודה אחת שבה רואים בבירור את הגבול בין ראשון לציון לבת-ים. פס ירוק של דשא הגולש ממצוק הכורכר לים ומכריז על הגבול הלא-רשמי

נראה שרק מודדים מוסמכים יודעים היכן בדיוק תפר הגבול בין ראשון לציון לבת-ים. מי שהולך על שפת הים, לא מרגיש את החיבור בין הערים. החול הוא אותו חול והים אותו ים. אבל יש נקודה אחת שבה רואים בבירור את הגבול. פס ירוק של דשא שגולש ממצוק הכורכר אל חולות הים הרכים ומכריז על הגבול הלא-רשמי. מכאן וצפונה משתרעות גבעות החול של בת-ים. הטיול שלנו מהלך על הגבול, למרפסת המנגל שצופה לבת-ים ולעוד שני מקומות, והסיום... רגל במים ורגל בחול.

בקצה הצפוני של מגרש החנייה הגדול בחוף ראשון לציון, נמתח צפונה שביל חדש. כ-200-300 מטרים של שביל אבנים שלובות על מצוק הכורכר, מעל הים. כעין טיילת עליונה הצופה אל חוף הים ואל מרחבי כחול המים הממלאים את האופק. מכאן רואים היטב את כרבולות הלבן של הגלים המתנפצים, את המתרחצים שנראים מכאן כצדפים הצפים בים. לצדו של השביל הקצר, נאחז במדרון עץ למוד-רוחות. במשך השנים הרוחות העזות שבאו מהים כופפו את גזעו. על השביל, ספסל אבן מיותם שממתין לזוגות אוהבים שבאים לחלוק את אהבתם עם השמש השוקעת. חובבי האוכל יכולים להצפין בשביל ועבורם יצרו מרפסת נאה השלוחה מעל החוף, מקום נאה ל"הקדיח" את הבשר על המנגל. שולחנות אבן שמתאימים לישיבה משותפת של משפחות ולצדם שקיות אשפה מסודרות (להזכירכם לאסוף את האשפה). רגע לפני פינת המנגל יש פיניה מהשביל ימינה, שם ממתינים לילדים ולמבוגרים שלל מתקני ספורט, נדנדות מיוחדות המעוצבות בעץ, חבלים, מגרש החלקה על גלגליות ועוד הפתעות לילדים. דשא ירוק גולש במדרון עד הטיילת התחתונה, חוצה מדרגות נוחות היורדות אל החוף.

מכאן יש כמה דרכים לרדת למטה אל החוף. הדרך תלויה ביצירתיות שלכם או ברוח השובבות. דרך אחת היא לרדת בסחרחרת ריצה בדשא (מתאים להורים צעירים ברוחם ונמרצים, יד ביד עם הילדים, צפו לגלגולים בדשא). אפשרות נוספת, חביבה מאוד על הילדים, לעזוב את ההורים במנוחה ולהתגלגל במדרון הירוק. עוד אפשרות, שפויה יותר, המתאימה לבני הגיל המבוגר, ירידה בשלווה במדרגות להתחלת הטיול שלנו. רגע לפני הדילוג לחוף כדאי ליהנות מהמראות שממלאים את האופק, ממתקני הספורט והמשחק, או ללגום קפה ועוגה מתוקה על קו המצוק.

כדאי לבחור את שעות אחר-הצהריים. בשעה זו הים כבר רגוע, שפע הגלים שהסתערו על החוף במשך היום נטולי מרץ לחימה, לגונות רחבות רגועות נפרסות על קו החוף ויוצרות אגמים רדודים על קו החוף, השמש מזהיבה את ראשי הגלים וחום היום נסוג מעט. לפנינו מסלול יפה של רגל במים ורגל בחול.

חופי ראשון לציון קצרים (לצערנו), פחות מקילומטר חוף מנקודה זו דרומה. אבל החוף יפה, ללא סלעים וארבע תחנות הצלה פזורות לאורכו. הטיול הזה נועד להליכה עם הילדים עד לתחנת הצלה מס' 1. בתחילה חוצים את רצועות החוף הרחבה לקו המים, ומגיעים לחוף ולגלים החרישיים. מכאן, המסלול פונה דרומה. מתחילים ללכת, רגל נושקת לגלי הים ורגל שנייה על החול. לעתים, בקו הגלים החוזרים לים, נוצרות מדרגות חול, כעין מצוק חול זעיר. הילדים אוהבים לעמוד על הקצה החולי ו"לצנוח" עם מדרגת החול.

איש וכלבו על חוף הים
זיכרון ראשוני:
רק משנת 1901 בימיו של של ישראל בלקינד למדו בנים ובנות ביחד בכיתות, לשון ההוראה לאט לאט כבשה את מקומה העברית כשפה הלימוד. 
* עם הילדים
אפשרויות רבות לילדים, פארק החבלים והמשחקים יכול לרתק אותם זמן, אחר כך לשבת מול הים לאכול ולשתות משהו ואחרי שהשמש כבר נוטה מערבה והים נרגע אפשר לרדת לחוף בכמה צורות. נראה לי שהדרך החביבה ביותר תהייה בגלגולים על מדרון הדשא, ואפשר סתם לדלג במדרגות. ריצה על לגונות המים בקו החוף.
איך מגיעים:
נוסעים על ציר משה דיין, (מי שהיה רמטכ"ל שר הביטחון בממשלת ישראל), ההולך מערבה, בשלב מסוים הכביש משנה את שמו והופך לדרך רחבעם זאבי מי שהיה אלוף פיקוד מרכז ושר בממשלת ישראל שנרצח על ידי מחבלים. הדרך מגיעה עד מגרש החניה על יד הים. ממשיכים בכביש החוצה את מגרש החניה צפונה. 
דף הבית