כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
פסל  התקומה
זיכרון ראשוני:
המושבה ראשון-לציון נוסדה על ראש גבעה, הגיעו שבע-עשרה משפחות המייסדים, ביום ט"ו באב תרמ"ב, 31 ביולי 1882. עד מהרה הייתה הגבעה השוממה וזרועת הקוצים למרכז המושבה השוקק חיים. סביב נבנו בתים פרטיים, מבנים ומתקנים ציבוריים ראשונים: בית הכנסת, בית הרפואות, צריף הדואר, פעמון המושבה, תחנת הדיליז'אנס ובית הספר.
איור של אדם מחזיק דגל

כדאי להתקרב

פסל מרשים בפינת הרחובות התקומה וגולדה מאיר ראוי למבט בוחן. אם תתקרבו - תבינו למה.

בצומת הרחובות מצטלבים שני כבישים, גולדה מאיר והתקומה, הרחובות רחבים ומטופחים, בצידי הכבישים נמתחים פארקים ירוקים, הרמזור שניצב בצומת מכתיב את השהות וההמתנה לאור הירוק לכלי הרכב. מצפון לצומת פסל מתכת ענק, מראהו מרשים ומזכיר את סמל המדינה. שנדלק האור הירוק, כל נהג מפליג לדרכו, מתרחק מהמקום, מראה הפסל מתרחק ונעלם. וכך קורה שרבים רואים את הפסל מרחוק והפסל כל כך יפה דווקא שמתקרבים.חוץ ממראה המסוגנן של מנורת שבעת הקנים בחלק העליון טומן בשליש התחתון יצירה נוספת. אנו, כמטיילים סקרנים, עצרנו, יצאנו להתקרב אל פסלו של האמן אליעזר ויסהוף.

 הכניסה הרשמית לפסל מצפון, אל חזית הפסל המרשימה מוביל שביל, מצדדיו דשא ירוק, פרחים ועצים. חמישה עמודים גבוהים, בקצותיהם מתנופפים דגלים. כמה מלבני אבן לישיבה בשולי המשטח מרוצף. בשליש התחתון של הפסל משובצים לוחות תבליט, עמוסים בפרטים שרואים רק מקרוב, 14 לוחות תבליט מקיפים את חלקו התחתון של הפסל ומציגים מידע היסטורי, תאריכים ומראות המשלבים היסטוריה של המדינה וראשון לציון. התבליטים מגולפים ביד אמן אוהבת של אליעזר ויסהוף, אמן רב תחומי. למטייל הסבלן חובב האמנות מתגלה יצירה יפה של פיסול בתבליט עם נושא: לוח אחד שמסמן את תחילת דרכה של ראשון לציון, בשנת 1882 שחבורה של צעירים הגיעה לחולות. התאריכים רצים בלוחות האפורים והנה כבר יש מגדל מים בתבליט, ליד המגדל באר המים הראשונה שנחפרה, צמוד לה מבנה של בית הכנסת הראשון.

 תבליט מפסל התקומה  תבליט מפסל התקומה
 תבליט מפסל התקומה  תבליט מפסל התקומה

 

הלוח השני- מוקדש לבית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם, התאריך צרוב בלוח, 1886. מעט מאוחר יותר מצוין בתבליט שבראשון לציון נולד היקב הראשון בארץ הוא מייצג בכבוד את שנת 1889.

את הפסל התקומה הכין האמן אליעזר ויסהוף, צייר, פסל, מעצב, סופר ונוגע בתחומי אמנות רבים. יצירותיו מלוות את הקמת מדינת ישראל, אנדרטאות ופסלים, מוצבים במקומות שונים בארץ, אחת האנדרטאות החשובות ניצבת בנקודה גבוהה בהרי ירושלים, מעל עמק הארזים. אנדרטה מרשימה לזכר קורבנות מגדלי התאומים בפיגוע הטרור בניו יורק. ויסהוף ייצר גם כרזות מרשימות, עיצב בולים מטבעות ושטרות כסף, עיצב את ביתני ישראל בתערוכות בעולם וגם יש לו פינה חמה לילדים בספר שכתב ואייר ובעקבותיו נולד 'גן סיפור' בפרויקט גני סיפור בחולון. ראשון זכתה למגע ידו בפסל התקומה הניצב ליד גן הערים התאומות הפסל מסמל אירועים חשובים בעם היהודי ומלחמות ישראל.

בין ה-14 לוחות התבליט מוקדש לוח גם לתזמורת הראשונה, ה"אורקסטרה של ראשון" שהוקמה בשנת 1895. לוח מוקדש לגן הילדים הראשון בעולם  - בעברית, בית העם הראשון. במקביל, על הלוח תבליט המספר על הקונגרס הציוני הראשון. ובארץ? המתבונן היסודי מגלה בין הלוחות אחת המוקדשת כמחווה ליסוד 'אחוזת בית' (היא תל אביב). להקמת הקיבוץ הראשון בדגניה, הצהרת בלפור (בו בריטניה מבטיחה בית לאומי ליהודים). ולוח אחד מוקדש לסיפור לא מוכר, סמל היחידה הניו זילנדית שכבשה את ראשון לציון מידי הטורקים, ב-14 בנובמבר 1917. (אחד ממסלולי הטיול שמופיע בספר זה). שסובבים את הפסל מגלים עוד ועוד פרקים בחיי האומה, קרב תל חי, הצהרת ה'ספר הלבן' הבריטי. את היום המרגש בו עצרת האו"ם מחליטה על חלוקת ארץ ישראל ולמעשה הקמת מדינת ישראל, את סיפורם של בני ראשון לציון שהתגייסו להגנה. לוח אחרון מוקדש לתקומתה של מדינת ישראל.

איור מבוגר וילד
זיכרון ראשוני:
על אף הקשיים המרובים ובעזרתו של הברון אדמונד דה רוטשילד, הצליחה המושבה לשרוד ולהתפתח הן מן הבחינה החומרית והן מן הבחינה הרוחנית. שמונה עשרה שנים תמך הברון במושבה ראשון-לציון, סייע בפיתוח החקלאות, הקים בנייני ציבור ובנה את היקב הגדול (1888/9), פאר השכלול והטכנולוגיה, מפעל אשר היווה עוגן כלכלי לראשון-לציון ולמושבות הסביבה.
* עם הילדים
טיול אל הפסל ובעיקר אל התבליט יכול לתת רקע ולימוד על פרקים בתולדות המדינה, ואירועים שהתקיימו בעולם שקשורים למדינת ישראל. גם לראות את הפיסול בתבליט שכאילו יוצא אליכם מהלוח. צמוד לפסל התקומה פארק גדול ויפה, ערים תאומות (גם הוא הופיע בין כתבות "טיול ראשוני"). בקצה הצפון מערבי של פארק ערים תאומות יש גן משחקים גדול. אפשר גם לייצר משחק, להתבונן אל אחד הלוחות כמחצית הדקה לעצום עיניים ולתאר מה מופיע בתבליט. אחר כך ההסבר המורחב של ההורה. 
איך מגיעים:
משדרות משה דיין פונים דרומה לרחוב התקומה, בפינה הבאה מפגש עם רחוב גולדה מאיר. אפשר לחנות בחניון של פארק ערים תאומות. 
דף הבית