כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
מתקנים בגן בעברית
זיכרון ראשוני:
אבישי דוידזון, מראשוני נהגי קואופרטיב "דרום יהודה", קנה את המכונית הראשונה שלו ב-25 לירות. מורה הנהיגה היה חבר שלו ואת הטסט עבר בפעם הראשונה ביפו, בין הגמלים. זה לא היה רחוק מלנהוג עגלה.
ציור של ילד עם עפיפון צבעוני

משחקים עברית

על שבעים דונם שהיו פעם מחנה צריפין, הוקם גן שמוקדש לשפה העברית, גן עברית
 

במשך שנים, בשולי מחנה צריפין, ניצבו איקליפטוסים ענקיים. בימים עברו, רבצו בצלם טירונים עייפים. בלילות חסרי ירח התייצב ליד גזעם טירון אומלל, כל חטאו היה איחור למסדר, המסכן הצדיע חצי לילה לגזע העץ. האיקליפטוסים החסונים נרעדו מצעקות הטירונים: "כן, המפקד". צמרת האיקליפטוסים נדה באהבה, כמשב צונן, לחיילים שחזרו עייפים ממסע לילי. ההיסטוריה של צה"ל חלפה ליד עצי הענק. יש לוחשים שיהושע קנז (אז טירון, היום סופר), רקם בצל העצים את ספרו "התגנבות יחידים". חלפו הימים שבהם הבסיס הצבאי שקק חיים וכיום הטירונים עזבו ונותרו מבנים ועצים זנוחים. בהחלטה נבונה, צה"ל פינה חלק מהמחנה, וחלק מאדמותיו הועברו לעיר ראשון לציון.

 וכך, על פני שטח של שלושים דונם, שהיה פעם מחנה צריפין, הוקם גן (פארק, בלעז), שמוקדש לשפה העברית ושמו: "גן בעברית". זאת ראשון לציון שבה הונף לראשונה בשנת 1885 דגל כחול-לבן. כאן, בעיר העברית, נכתב ההמנון הלאומי "התקווה". בשנת 1877, נפתלי הרץ אימבר שרבט את השורות בחדרו הדל במרתף טחוב. כאן בראשון לציון נולד גן הילדים העברי הראשון ובית-הספר הראשון ששפתו הייתה עברית. רק טבעי שהעיר תאמץ את השפה העברית בחום. ועוד משהו שקשור לעברית: מדי שנה מתקיים בעיר כינוס רב-משתתפים תחת השם "לשון ראשון", שמחבק את השפה העברית. אך טבעי הוא שהגן היפה יהיה מוקדש לשפה העברית. גם האיקליפטוסים הקשישים שראו הכול נכללו בגן, העצים הענקיים טופחו וטופלו והפעם במקום טירונים עייפים, מעניקים את צלם לילדים משחקים ולנופשים בין שולחנות הפיקניק.

תמונת גן בעברית    אלמנט מגן בעברית 
משחק לילדים בגן בעברית 

בכניסה לגן בריכת מים, שם הגן משתקף במי הבריכה. על גגות סככות הצל צרובים מילות השירים של: ביאליק, רחל, נתן אלתרמן, נעמי שמר, נתן יונתן, יעקב שבתאי ויורם טהר-לב. קרני השמש חודרות אל האותיות החלולות והמילים מוקרנות על האדמה וזזות עם מסלול השמש. לילדים ממתין מבוך, בעברית כמובן, והם צריכים לצאת לחפש את דרכם בין מילים וסיפורים. במרכז המבוך פריסקופ גדול שמראה את היציאה לנבוכים ולמתבלבלים. הקטנים יכולים לטפס על גבעה קטנה כשהם נעזרים בטיפוס באותיות שפזורות על המדרון כמדרגות. הגדולים יכולים לשחק ב"קלאס" ענק, כשהם מדלגים מאות לאות וכך הם מרכיבים משפט. משחק נוסף הוא בעמודים שעליהם ריבועים עם מילים. על-ידי סיבוב נוצרים חיבורי מילים למשפטים. קיר ארוך הפך ללוח ירוק, לוח וגיר, ומאפשר לילדים לכתוב ולצייר בעזרת גירים. משחקים רבים מוצאים את מקומם בצל האיקליפטוסים: טרמפולינות, נדנדות מיוחדות, מסלולי רכיבה על אופניים לצד מסלולי הליכה וריצה, מדשאות ובריכת נופרים ענקית לצד העצים הענקיים. לכל אורך הגן פס אדום רחב. בתכנון הראשוני היה זה אמור להיות מילון בסגנון מילונו של אבן שושן, אך הייתה התנגדות של כמה גורמים, שידרכו על העברית, וכךנגנז הרעיון היפה.

 וכך, אחרי שנים שהעיר נשקה לבסיס הצבאי, הוחזר חלק מהשטח לעיר ועתה מחכים להמשך פינוי הבסיס ולהגדלת הגן. במקום שטח מוזנח ונטוש בבסיס הצבאי, גן יצירתי לשמחת התושבים.    

זיכרון ראשוני:

בסוף מלחמת העולם הראשונה, הגיעו חיילים בריטים לראשון לציון. שקט מתוח שרר במושבה. לפתע פילחה צעקה את האוויר: "אמא!" חייל זועק בעברית. זה היה שמעון ברניצקי שנסע מהמושבה לאוסטרליה והצטרף לצבא הבריטי.

* עם הילדים
לילדים ממתין מבוך, בעברית כמובן, והם צריכים לצאת לחפש את דרכם בין מילים וסיפורים. במרכז המבוך פריסקופ גדול שמראה את היציאה לנבוכים ולמתבלבלים. הקטנים יכולים לטפס על גבעה קטנה כשהם נעזרים בטיפוס באותיות שפזורות על המדרון כמדרגות.
איך מגיעים:

במזרח ראשון לציון. נוסעים צפונה ברחוב חנה ומיכאל לוין, חולפים על פני הרמזור שפונה לכתריאל רפפורט ומייד אחריו יש פנייה ימינה למגרש חנייה בתוך הגן. הכניסה חופשית ויש תאורה בלילה

דף הבית