כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
המזרקה בגן הצלילים
זיכרון ראשוני:

ב-1895 נוסדה במושבה  התזמורת ("האורקסטרה") העברית הראשונה ביוזמת המייסד א.מ.פריימן, ד"ר אהרון מזי"א והיינן ובוריס אוסוביצקי. 30 איכרים ללא השכלה מוסיקלית היו מגיעים לחזרות עם ידיים מיובלות אך עם רוח חלוצית.

עם מוצרט בגינה

זיכרונות מה"אורקסטרה" המפורסמת של ראשון לציון עולים בגן מיוחד, גן הצלילים, ויואלדי לצידך  
שני ילדים שחזרו מבית הספר, הילכו במהירות משני צידי אדנית הפרחים הארוכה. שניהם, כדרך ילדים רצו, מתחרים מי מהם יגיע ראשון לקצה. האדנית שנמתחת לאורך "גן הצלילים" ארוכה, מרכזה מתהדר בפריחה אדומה. שעת צהרים, הגן הארוך כמעט ריק, מצהלות הילדים הפרו את השקט בגן. שני הילדים הכניסו המולת חיים לגן הדומם. קשיש שישב בצל הביט בהם בחיוך. לפתע, אחד הילדים עצר, הושיט את הידיים לצדדים, ביקש לבלום חברו ובעיקר להשקיט אותו. שניהם עצרו על יד שלט עליו מצוירים פניו של המלחין הנודע מוצרט. ליד השלט עמד אדם, עיניו עצומות, מבעד למכשיר הנייד התנגנה מוסיקה נפלאה, רכה, המתפזרת וגולשת אל השדה הירוק הסמוך. הילדים עצרו, אחד לחש לחברו: "זו מוסיקה של מוצרט, אני שומע את זה כל הזמן בבית, אבא שלי אוהב את מאוד לשמוע את המלחין מוצרט". חברו הטה אוזנו, הושיט ידו לתיק בית הספר, שלף מכשיר נייד, סרק את הברקוד על השלט ושניהם עברו לשמוע את היצירה של אנטוני  וויאלדי ארבע העונות. נשענים אל ספסל הבטון התרגעו על הצלילים, הביטו על המזרקה המרקידה את המים בבריכה במרכז הגן. רגע אחרי שהסתיימה ההשמעה אמר אחד מהם: "איזה יופי, אני אקח לכאן את אבא שלי".

במטרה לצקת תוכן בגנים הציבוריים בראשון לציון יצרו את "גן הצלילים". הגן "נולד" יחד גן עירוני נוסף, 'גן בעברית'. גן הצלילים מזכיר לנו את ה'אורקסטרה' המפורסמת של ראשון לציון. גם בתקופות קשות של תחילת הישוב לא וותרו על תרבות והוקמה ה"אורקסטרה". לטקס הפתיחה הגיע דור ההמשך ל"אורקסטרה", התזמורת הסימפונית ראשון לציון שהנעימה בצלילה לקהל שהגיע. וכך, בקצה הדרומי של שכונת רמז, הוכן גן ובו שילוב של טיול והעשרה בתחום המוסיקה. שטחו של הגן כ-20 דונם ולכל אורכו ניתן כבוד למוסיקה קלאסית מכל התקופות. הגנים הציבוריים הגדולים אינם מסתפקים בנדנדות ודשא, התוכן שנוסף לטיול בין השבילים מוסיף עניין, מגרה את סקרנות המבקרים. השילוב של טכנולוגיה מפותחת, עיצוב ותוכן מאפשר חוויה מיוחדת למטייל בין שבילי הגן. בגן המוסיקלי יש אזורי משחק מוסיקליים, קלידי פסנתר ענקיים, מזרקות הפועלות על פי צלילי המוסיקה, צלילי יצירות מפורסמות שמתנגנות בהפעלה קלה ומאפשרים, לכל בעל טלפון חכם, להתחבר לאחר המלחינים ולשמוע באיכות טובה את היצירה.

אלמנט מגן הצלילים  גן הצלילים
פינת מוצארט בגן הצלילים

המטייל שנכנס לגן מגלה שביל בטון ארוך, על השביל מפוזרים בהטבעה אמנותית תווים של היצירות, שם המלחין ושם היצירה. בצד השביל שלט מסוגנן, פניו של המלחין מאוירים בחן וברקוד לסריקה שדרכו אפשר לשמוע את היצירה בטלפון הנייד. לכל אורך הגן עמודי בטון שיוצרים כעין גג פתוח. הצל יוצר כעין מנהרה ארוכה של צללים שמופרדים על ידי פסי אור היום. לאורך השביל הראשי כניסות לפינות ישיבה, או פינות למשחקים לילדים. אדנית ארוכה עם שלל פרחים צבעוניים מלווה את המטייל. וכך המטיילים וחלפים ליד המלחינים הגדולים של המוסיקה, ווילדי, מוצרט צ'ייקובסקי ליאונרד כהן בן זמננו מיילס דיווס ועוד. תווי היצירות מוטבעים ביד אמן ברצפת הבטון. במרכז הגן בריכת מים גדולה שבה מזרקות, אמות מים מוליכות את המים לצד השביל. 

זיכרון ראשוני:
בגן המושבה צמח עץ גדול מימדים בשם "פיקוס הגומי". גזעו הענק היה מחורר בחורים קטנים. הוותיקים סיפרו שכילדים, הם חוררו את הגזע כדי להפיק ממנו את השרף הצהבהב ששימש להם כמחק.
* עם הילדים
בגן המוסיקלי יש אזורי משחק מוסיקליים, קלידי פסנתר ענקיים, מזרקות הפועלות על פי צלילי המוסיקה, צלילי יצירות מפורסמות שמתנגנות בהפעלה קלה ומאפשרים, לכל בעל טלפון חכם, להתחבר לאחר המלחינים ולשמוע באיכות טובה את היצירה.
איך מגיעים:
מחלקו הדרומי של רח' הרצל, פונים מערבה לשדרת תש"ח, בפניה הראשונה פונים צפונה, לרחוב יואל דרובין, מיד משמאל הכניסה ל"גן הצלילים".
דף הבית