כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
רח' רוטשילד והמזרקה
זיכרון ראשוני:
ברח' אחד העם 16 ניצב בנין מגורים בן 5 קומות ועל סורגי הברזל שלו מוטבעים  התווים של "התקוה”. לפנים עמד במקום ביתו של שמואל כהן שהתאים לחן רומני למילות "התקוה" של נפתלי הרץ אימבר.

פכפוך המים באמה

המדרחוב, בקצה רחוב רוטשילד, לבש "בגד" חדש/ישן, שופץ בהקפדה זהירה כדי להחזיר לרחוב את המבט ההיסטורי, כולל רחש פכפוך המים באמה שהוליכה מים לפרדסים
 

נדמיין לרגע את שאחד המתיישבים הראשונים של המושבה ראשון לציון, יגיח מהעבר לביקור בעיר החדשה. החלוץ הנבוך יתייצב בחיבור הרחובות הרצל ורוטשילד, יתבונן מסביבו (בתימהון והתפעלות כמובן) ויחפש מקום מוכר מעברו להיאחז בו. מסביבו יראה עיר הסואנת, המון אנשים ממהרים לעיסוקיהם, מכוניות נוסעות בקיצור עיר מודרנית ותוססת, רק שהוא ירים את עיניו המשתאות לכיוון מזרח, יגלה בראש הגבעה את מבנה בית הכנסת הגדול, סוף סוף משהו מוכר, ואז יגלה עוד קול מוכר, פכפוך המים הזורמים  באמות המים, רחש זה יחזיר אותו אל המים הזורמים יחזירו אותו לפרדסים ולאמות המים שהוליכו מים לעצי פרי ההדר, ידידנו החלוץ ישלח מבט אל הרחוב וינסה להשוות עם התמונה שבראשו, אגב התיעוד הראשון משנת 1899.

לב המושבה, כך נקרא רח' רוטשילד בתקופת המושבה, קטע שנמתח מגן הברון ועד בית הכנסת הגדול הרחוב הראשון שנבנה במושבה. במדינת ישראל, מציינים המומחים, לא נותר ריכוז כזה של מבנים היסטוריים מתקופת תחילת ההתיישבות, ולכן נודעת חשיבות רבה לרחוב שיורד במורד הגבעה עד שנפגש עם רח' הרצל. כל עבודות השימור והשחזור נעשו כאן בהקפדה, עם אדריכל שימור מיוחד, מומחה לנושא שימוש בחומרים מקוריים.                                                                                                                                                                                                                                                                              

אמת המים ברחוב רוטשילד  תמונת המזרקה ברחוב רוטשילד

 

הרחוב המרכזי בעיר שהיה "המרכז המסחרי" של אותם הימים, הוחלט במהלך השחזור להקל על העומס הויזואלי, להחזיר את הרחוב את המבט היסטורי ועד כמה שאפשר להישאר נאמן לאותם הימים, שפה אדריכלית שתהייה מובנת לכולם, שתבדיל בין חדש לישן.

וכך המדרחוב החדש לובש חן חדש בלבוש ישן. ספסלים, עצים שבעתיד יגדלו ויתנו צל, אמות המים לכל אורך הרחוב, מזרקות מים אבל בעיקר המרחב פתוח וניתן להכיל במבט את כל הנוף, מהגבעה עד רחוב הרצל הסואן וכלפי מעלה את כל המראה, עד לראש הגבעה בה ניצב בית הכנסת הגדול.

הכוונה לראות במדרחוב את המראות הנפוצים בכל עיר גדולה בעולם בהם המדרחוב הופך למקום מרכזי, דוכני פרחים, מאיירים, קריקטוריסטים להטוטנים וקוסמים, בחופשות הקיץ פשטו על המדרחוב דמויות מומחזות, תיבות נגינה, פסלים חיים ועוד ועוד שהוסיפו צבעוניות למדרחוב.

רק ילד אחד קטן נראה רץ במורד אמת המים, מלווה במדרון המים הזורמים קליפת האגוז ששטה על המים. בעיניו זו היתה ספינה סוחר רב תרנים שנאבקת בגלים. והוא מיהר ל"דוג" את הקליפה מהבריכה הגדולה ורץ במעלה המדרחוב להשיט את קליפת האגוז עם הזרם.

זיכרון ראשוני:
בשנת 1915 סייר ג'מאל פשה ,המושל התורכי העליון, במושבה והתפעל מאוד מהתפתחותה. בעת קבלת הפנים שנערכה לו בבית הפקידות, הוא הכריז שהוא תורם את שטח החולות המערביים למושבה
* עם הילדים
ללוות עם המים הזורמים באמה, קליפת אגוז קטנה, או סירה העשויה מקיפולי נייר, ששטה על המים. לא לשכוח ל"דוג" את הקליפה מהבריכה הגדולה בקצה המסלול ורץ במעלה המדרחוב להשיט את קליפת האגוז עם הזרם.
איך מגיעים:
עדיף להחנות בחניון העירייה ומשם לעלות במעלית אל גן העיר ולצאת צפונה אל המדרחוב
דף הבית